Fotografie Radeonů HD 4800

0

Konečně máme důkaz, že nové Radeony opravdu existují! Po dlouho trvajícím informačním suchu se na internetu objevily fotografie chladičů pro nové karty a nedlouho poté i fotografie celých karet.

Radeon HD 4870 používá dvouslotový chladič, jehož větrák je podobný tomu u chladičů Radeonů HD 2900 XT (R600) a HD 3870 X2. Zmiňuji to samozřejmě proto, že chladiče na těchto kartách nespadají zrovna do kategorie tichých a tak panují obavy, zdali i novinka s čipem RV770 nebude hlučnější, než je zdrávo. Technologie PowerPlay zajišťuje Radeonům tichý chod v nevytíženém stavu, otázkou je ale hlučnost ve 3D, kdy o sobě například Radeon HD 2900 XT dává nepříjemně vědět.

Pohled zvrchu prozrazuje, že ATi osadila kartu dvěma šestipinovými konektory pro přídavné napájení. Pro spolehlivý provoz s jednou kartou je doporučen 500W zdroj, pro CrossFire 600wattový. Radeon HD 4870 se prý bude prodávat za $329 a bude tedy přímým konkurentem GeForce 9800 GTX.

Slabší a levnější Radeon HD 4850 používá jednoslotový chladič, téměř identický s tím, co známe z Radeonu HD 3850. Tomuto modelu stačí pro napájení jeden šestipinový konektor a ATi doporučuje zdroj se jmenným výkonem 450 W, respektive 550 W pro CrossFire. Cena této karty by měla být 229 dolarů, stala by se tedy soupeřem GeForce 8800 GTS, případně nových 9800 GT.

Radeon HD 4870 X2 vyjde později, než jednočipové varianty (hovoří se o srpnu/auguste) a jeho fotografie zatím nemáme. Něco nám ale prozradí i chladič, jehož obrázky pocházejí z fóra ChipHell. Když se pozorně zadíváte na prostor mezi kontaktními plochami pro dva grafické čipy (případně můžete obrázek přisvětlit, nebo mi prostě věřit), uvidíte obrys dalšího čipu. A to může být pouze PCI Express můstek (rozdělovač linek), pravděpodobně opět od PLX. Na chladiči také jasně vidíme, že každý čip má vlastní sadu pamětí. Můžeme tedy dát definitivně sbohem spekulacím, že „R700“ bude mít sdílenou paměť a obejde se bez můstku od cizí firmy. Pro někoho to možná bude zklamání, ale Radeon HD 4870 X2 je opět klasické CrossFire na jedné kartě.

Na čínském Tom’s Hardware najdete také výřezy z prezentace od AMD, kde se dočtete základní informace o nových kartách (ale opravdu jen ty základní, žádné přesné specifikace) a také, že Radeony série HD 4000, stejně jako jejich předchůdci, ponesou vlastní zvukový kodek, tentokrát už ale bude osmikanálový namísto šestikanálového u rodin HD 2000 a HD 3000.

Zdroj: Tom’s Hardware CN, TechConnect Magazine

Fotografie Radeonů HD 4800
Ohodnoťte tento článek!