Foxit Reader: zatraceně rychlý prohlížeč PDF

0

Foxit Reader si stáhněte z webových stránek www.foxitsoftware.com. Při jeho instalaci by vás nemělo nic překvapit, vše probíhá standardním způsobem, kdy jednotlivé části instalace potvrzujete tlačítkem Next. Zvolíte-li instalaci v režimu Custom, kdy máte větší kontrolu nad jednotlivými nastaveními, budete si moci určit, zda má program vytvořit zástupce na ploše, v nabídce Start a panelu Snadného spouštění. Pozor, Foxit Reader nabízí také instalaci doplňkové lišty pro webový prohlížeč.

Na konci instalace poté najdete zatrhovátko, kterým Foxit Reader nastavíte jako výchozí prohlížeč souborů PDF. Pokud nebude jako výchozí, zeptá se vás na toto nastavení i při svém spuštění. Foxit Reader může komunikovat v češtině, po instalaci si ale náš jazyk musíte nastavit. Klepněte do nabídky Language a zvolte Czech. Program vám oznámí, že potřebný jazykový soubor není součástí instalace, ale může jej stáhnout z internetu. Klepněte na tlačítko Yes, počkejte na zobrazení dalšího dialogu a pokračujte tlačítkem Download.

Tím dojde ke stažení a instalaci souboru s češtinou. Dialog zavřete tlačítkem Done. Čeština sice ještě na některých místech chybí, ale oproti předchozím verzím je program počeštěn už téměř kompletně.

Prohlížení souborů PDF

Máte-li Foxit Reader asociován se soubory PDF, pak na ně stačí v Průzkumníkovi nebo jiném správci souborů poklepat a otevřou se přímo ve Foxit Readeru. V opačném případě použijte funkci Soubor|Otevřít a PDF najděte v souborovém dialogu.

Foxit Reader bohužel nepodporuje prosté přetažení souboru na své okno s tím, že by jej vzápětí otevřel a zobrazil.

V levém panelu vidíte seznam záložek definovaných v PDF, další si můžete podle libosti přidávat tlačítkem se symbolem zeleného plus. Kolečkem myši můžete dokument posunovat, pokud přidáte klávesu Ctrl, je možné provádět zmenšení nebo zvětšení náhledu. Téhož docílíte tlačítky v nástrojové liště prohlížeče.

Vyhledávání textu v PDF

K rychlému nalezení požadované stránky ve větším dokumentu složí pomůcka pro vyhledávání. Do políčka Hledat zadejte hledaný text a stiskněte klávesu Enter. Foxit Reader pak prohledá otevřený dokument PDF a zobrazí první výskyt hledaného výrazu. Na další a předchozí výsledky hledání se přepnete tlačítky umístěnými vedle políčka Hledat.

Když klepnete na černou šipku před políčkem Hledat, zobrazíte si volby pro hledání jen celého slova a pro rozlišování velikosti písem. Nastavení zrušíte tak, že na ně opět klepnete. Z této nabídky otevřete také Úplné hledání Foxitu. Funkce na pravé straně zobrazí panel pro zadání hledaného výrazu a navíc nabídne jeho vyhledání ve všech dokumentech PDF, které jsou umístěny v zadané složce.

Stačí se přepnout na volbu Ve všech dokumentech a v nabídce volbou Vybraná cesta vyhledávání si tuto složku zvolit. Hledání pak spustíte tlačítkem Hledání.

Práce se schránkou

Z dokumentů PDF je často potřeba vykopírovat část textu nebo nějaký obrázek do schránky. S obojím si Foxit Reader poradí. Najděte hledaný text a klepněte na tlačítko se symbolem T v nástrojové liště, nebo zavolejte funkci Nástroje|Vybrat text.

Ukazatel myši se změní na svislou čárku, se kterou označte požadovaný text. Klávesovou zkratkou Ctrl-C jej zkopírujete do schránky, případně k témuž použijte kontextovou nabídku (pravé tlačítko myši) a funkci Zkopírovat do schránky. Chcete-li vykopírovat obrázek, resp. udělat obrázek z určité části PDF, klepněte na tlačítko se symbolem fotoaparátu nebo na funkci Nástroje|Snímek.

Poté na stránku s PDF buď jen klepněte (vybere se celá), nebo na ní natáhněte označovací oblast. Výběr se pak zkopíruje do schránky jako obrázek.

Pokud z nějakého důvodu chcete zobrazit pouze text na vybrané stránce dokumentu PDF, například pro jednodušší kopírování do schránky, kdy vás neruší jeho formátování a barvy, pak si přepněte zobrazení do textového režimu. Slouží k tomu funkce Nástroje|Textový prohlížeč. Zpět do normálního režimu se dostanete tak, že funkci zavoláte znovu.

Jak se zbavit reklamy?

Pokud vám vadí malý reklamní proužek v horní části Foxit Readeru, vypněte jej pomocí funkce Zobrazezní|Reklama. Narazíte-li na dokument, který byste potřebovali otočit o devadesát stupňů tak, aby jej bylo možné číst, použijte funkci Zobrazit|Otočit pohled. Potřebujete-li vložit komentář nebo provést jiné úpravy s dokumentem, budete si muset pořídit buď placenou verzi Foxit Readeru nebo souhlasit s tím, že po uložení budou do dokumentu doplněny další znaky.

Jakkoli je Foxit Reader skvělý ve své rychlosti, může se pro některé uživatele stát zklamáním a pro správce počítačů zdrojem problémů. Foxit Reader totiž není standardní prohlížeč PDF, který je Adobe Reader. Z toho pramení, že nemusí úplně nejlépe zobrazit všechny prvky, které jsou v souborech PDF umístěny.

Týká se to zejména nejnovějšího typu PDF, kde mohou být vloženy kompletní multimediální prezentace a k jejichž prohlížení potřebujete Adobe Reader 9. Stejný problém se týká vkládání komentářů – zde pak asi většina uživatelů dá přednost právě Adobe Readeru, který je zdarma a nabízí dostatečný komfort. Poněkud zdlouhavější načítání mu lze vzhledem k široké paletě funkcí prominout.

Foxit Reader: zatraceně rychlý prohlížeč PDF
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas