Fractal Design Define Mini: milovníkům ticha stačí deska micro-ATX

0

Define Mini určitě není sice novinkou, je však skříní naprosto aktuální a popravdě řečeno, myslím, že v současnosti oslovuje ještě více uživatelů než v době uvedení. Mluvím samozřejmě o tom, že formát desek micro-ATX uspokojí stále větší procento lidí dychtících klidně i po výkonném PC.

Vždyť komu dnes micro-ATX nestačí? Možná těžařům kryptoměn, možná pár šílencům laborujících s Multi-GPU kvůli Crysis 3 na 4K monitoru. S kapacitou dnešních pevných disků si je také dost těžké představit někoho, kdo potřebuje třeba devět šachet pro 3,5″. Se skříní pro desky pro micro-ATX pak nejenže šetříte místo, ale v případě sesterských dvojic skříní (jako v tomto případě Define Rx a Mini) i nějaké procento investované částky.

 

Define Mini byla sice vydána po Define R3, ale i Fractal Design ji označuje za zmenšenou verzi R4. Tu jsme recenzovali na podzim roku 2012 a asi je mezi vámi jen málo těch, kdo by alespoň se základními vlastnostmi Define Rx nebyli obeznámeni.

Rodina skříní Define se proslavila především svým kompletním odhlučněním (určitě si ještě vzpomínáte na problém se zápachem bitumenu u prvních zásilek R2 – to už je vyřešeno změnou materiálu), strohou elegancí čela s dvířky kryjícími také 5,25″ pozice a v neposlední řadě i kontrastními ventilátory značky Fractal Design.

Define Mini není až tak malá, jak by mohl název naznačovat. S trochou nepřesnosti by se dalo říct, že oproti velkým Define Rx se snížila pouze výška skříně a tím také trochu hmotnost. Koneckonců do krabice od Define Mini by jiný výrobce klidně vměstnal svou skříň pro plné ATX.


 

Počítejte s tím, že Define je i ve verzi Mini hodně široká – jak uvidíte dále, není to jen kvůli vrstvám odhlučňovací hmoty, ale třeba také kvůli dostatku prostoru pro správu kabelů. Také délka (či hloubka, chcete-li) napovídá, že při návrhu bylo myšleno třeba i na dlouhé grafické karty. Hmotnost skoro deset kilogramů jen pro samotnou skříň bez zdroje vás zbaví nápadu si tuhle micro-ATX skříňku vzít pod paži a utíkat s ní někam na LAN párty.

Fractal Design Define Mini
Formát skříně mini tower
Podporované formáty desek micro-ATX, mini-ITX
Počet 5,25″ pozic 2
Počet 3,5″ (2,5″) pozic + externí 6 (6) + až 1 (redukce z 5,25″ v balení)
Výbava předního panelu 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× 3,5mm jack
Počet pozic pro 120/140/180/230mm ventilátory (140 mm i pro 120 mm) 4/2/0/0 (osazeny dva 12cm větráky)
Počet pozic pro rozšiřující karty 4+1
Použité materiály ocel, plast
Velikost (d × š × v) 490 × 210 × 395 mm
Hmotnost 9,5 kg
Cena [Kč] 2 130

 

Menší, ale určitě ne malá

Střídmost, rozum a ticho

Střídmost, rozum a ticho

Přestože se Define Mini zdá vedle Define R4 jen menší na výšku, přece jen i délka (hloubka) a šířka je o něco menší. Zvnějšku vám to prozradí „pouze“ jediná pozice pro 12cm ventilátor a menší počet konektorů USB. A není to myšleno tak, že by se tam už další nevešly.

O tom, že design Define se většině uživatelů trefil do vkusu, svědčí obrovská popularita celé série a velmi pravděpodobně třeba také vítězství Fractalu v poslední čtenářské anketě o nejlepšího výrobce skříní. Veškeré složitosti čela jsou skryty za dvířky. Dvířka jsou z vnitřní strany pokryta odhlučňovacím materiálem. Přední ventilátory nasávají vzduch boční perforací. 

V bočnici dále od základní desky je dle zvyku také pozice pro 14- či 12centimetrový ventilátor. Ve výchozím stavu je ale vyplněna záslepkou z tlumící hmoty. Samotná bočnice je z 1 mm tlustého plechu a pokud si k tomu přičtete zpevnění dané vrstvou odhlučňovacího materiálu, nelze než označit ji za velice robustní. Zvláště v menším rozměru Define Mini.

Zadní část už lépe vypovídá o tom, že můžete použít desku nejvýše formátu micro-ATX. Kromě čtyř slotů pro rozšiřující karty najdete v zadní části ještě jednu záslepku, již je možné využít třeba pro regulátor otáček ventilátorů. Všimněte si, že ani zadní část není odflaknutá a neobsahuje typickou mohutnou perforaci, která je dobrá povětšinou jen pro porušení některých dobrých vlastností (odolnost proti prachu, odhlučnění, usměrnění proudění vzduchu).

Pant dvířek bohužel nemůžete přemontovat na druhou stranu, tak s tím při umístění počítejte. Není bez zajímavosti, že současná hlavní konkurence Fractal Designu na poli podobně designovaných odhlučněných skříních – Nanoxia – umisťuje pant dvířek přesně na opačnou stranu. Kdo tedy nutně potřebuje otvírání na druhou stranu, může se dívat po skříních této konkurence.


Výstupy předního panelu jsou až na jeden port USB 3.0 naprosto stejné jako u Define R4. Někomu možná bude vadit fakt, že výstup na sluchátka není ten vlevo, někdo by asi přece jen raději barevné zvýraznění, ale celkově považuji tento přední panel za dobrý. Je škoda, že porty USB 3.0 nejsou také dva jako u Define R4 – místo by na to bylo.

Vylamovací záslepky a podobné čuňárny naštěstí nejsou u řady Define na pořadu dne. Mechanismus 5,25″ pozic umožňuje vrátit záslepku poté, co si to třeba s optickou mechanikou rozmyslíte, zase zpátky.

Za dalšími plastovými dvířky najdete uchycení pro 12cm ventilátory. Jednu z předních pozic už Fractal osadil svým větrákem Silent Series R2.

Kromě boků mohou přední větráky nasávat vzduch také zespodu. V detailu vidíte také gumové nožky skříně, které jen dokazují, že Fractal na hlučnost a praktičnost nezapomněl prostě nikde.


 

   

Odnímatelný prachový filtr na spodní straně jako u Define R4 nekryje už jenom perforace pod napájecím zdrojem, ale také pozici pro spodní 12cm ventilátor. Další plusem je kvalita provedení – plastová mřížka s prachovým filtrem se nijak nekroutí a do kolejnic zajede přesně. A to skutečně neplatí o všech skříních různých výrobců.

Interiér

Interiér

Když si vzpomenu na Define R2, kterou jsem kdysi montoval, a srovnám ji právě se současnou Define Mini, tak si uvědomím, že Švédové rozhodně neusnuli na vavřínech a spoustu připomínek z recenzí, uživatelských fór či vlastních zkušeností z praktického používání promítli ve zlepšení jednotlivých detailů.

 
 

   

Všechny otvory pro protažení kabelů od zdroje či naopak směrem k základní desce jsou opatřeny rostřiženými gumami. Nastřihnutí je tak akorát – i větší svazek protáhnete snadno a nestane se vám přitom, že byste vytlačili gumu ze své pozice. Při montáži prostě odděláte obě bočnice a velice snadno uspořádáte vše, co potřebujete a jak potřebujete.

Za plechem pro základní desku je dostatek místa i pro méně ohebné kabely či nějaké schované konektory. V místě patice procesoru je velká díra, takže při výměně chladiče včetně backplate nebudete muset vymontovávat celou základní desku.

Ve skříni se povaluje krabička obsahující kromě všemožných šroubků také plastová stahovadla, redukci vnějšího 5,25″ slotu na 3,5″ a manuální regulátor otáček ventilátorů.

Koše pro disky můžete jak otočit, tak ze skříně zcela vyjmout. Koše obsahují bílou barvou nalakované výsuvné šuplíky pro pevné disky. Jeden ze šesti šuplíků byl zdeformovaný, což dělá kaňku na vysvědčení kontroly kvality FD. Vzhledem k vláčnosit použitého plechu jej ale nebylo problém narovnat.

 
  


 

Šuplíky jsou opatřeny gumovými podložkami v místech uchycení 3,5″ disku. Můžete vidět také připravenost pro 2,5″ disky, tedy hlavně SSD. Dvaapůlpalcové HDD se do těchto šuplíků moc nehodí, protože je uchytíte přímo k plechu – bez žádné antivibrační gumové podložky.

 
 

  

 

Kabely od předního panelu k základní desce jsou potaženy elegatní černou a všechny mají dostatečnou délku (například pro umístění výstupu předního audia na levém spodním okraji desky).

Druhý ventilátor Silent Series R2 okupuje zadní 12cm pozici. Má klasický třípinový konektor, takže jej můžete nechat regulovat základní deskou skrze úpravu napětí.

Takřka celá bočnice je polepena odhlučňovací hmotou, v pozici ventilátoru je vrstva dokonce silnější. To samé platí i pro horní stranu skříně. 

Vsuvka: micro-ATX deska Gigabyte G1.Sniper M3

Micro-ATX deska Gigabyte G1.Sniper M3

Přestože momentálně už frčí platforma LGA 1150 s procesory Haswell, není G1.Sniper M3 pro LGA 1155 mimo hru. Kromě patice a síťové karty je v podstatě identický jako mladší brácha G1.Sniper M5. Rozdíl je pak samozřejmě v čipsetu, M3 používá Z77 a M5 pak Z87.

Oba micro-ATX snajpři se na „prémiové“ desky vyznačují příznivou cenou, G1.Sniper M3 má tu výhodu, že do něj koupíte přece jen cenově výhodnější čtyřjádra jako třeba Core i5-3550P (do výhodnosti je započítána možnost přetaktování o pět binů na non-K Core platformy LGA 1155).


  

   

G1.Sniper M3 má drobnou nevýhodu v počtu konektorů SATA – má jich celkem pět a z toho (v souladu s čipsetem) jsou pouze dva pro rychlost SATA 6 Gb/s. Se spoustou SSD u micro-ATX Gigabyte prostě nepočítá.

 
  

  

Hlavní chlouba Snipera se nachází pěkně stranou – zvukovka s čipem od Creative, kvalitními kondenzátory a dobrým pro sluchátka uzpůsobeným zesilovačem. Přestože nejde o nejlepší řešení, jaké dnes můžeme už na některých základních deskách vidět, můžete si být jisti, že zvukový projev je zcela jistě nad mainstreamovými Realteky a především ani v citlivých sluchátkách neuslyšíte ruchy od práce pevného disku či používání USB myši.

 

   

 

 

 

Instalace sestavy, verdikt

 

Instalace sestavy

Nebudu vás dlouho napínat a ani mučit příliš podrobnou fotodokumentací práce mých nešikovných rukou. Naštěstí je instalace do Define Mini opravdu nemehlo-vzdorná, takže jakmile přiklopíte bočnici blíže základní desce, vypadá všechno velmi dobře. Až je člověku trochu líto, že se tato skříň nenabízí i ve variantě s prosklenou bočnicí.

   


 

Do skříně jsem na ukázku schválně vložil GeForce GTX 480, tedy grafickou kartu s délkou necelých 27 cm. A jak vidíte, ještě kousek místa i před košem s disky zůstal. Fractal je tak ve své specifikaci (do 26 cm) spíše skromný. Delší grafické karty jako třeba Radeony R9 290 s chladičem Tri-X od Sapphire do skříně osadíte také. Musíte však obětovat horní koš pro disky.

    

 
 

Pamětníci se určitě pousmějí nad chladičem Arctic Alpine 11 Pro, na který jsem si vzpomněl, když jsem viděl provedení větráků od Fractalu. Na procesor Core i3-3225, který je osazen v G1.Sniper M3, stačí naprosto bez problémů. A kdyby k tomu náhodou potřeboval příliš vysoké otáčky, bude to dobrý test odhlučňovacích schopností Define Mini.

 

Core i3-3225 jsem nakonec nechal sloužit nejen jako CPU, ale i jako GPU. Screenshoty z HWmonitoru vám ukáží otáčky a teploty jak v klidu, tak po zátěži v Prime95 (čtyři vlákna).

  

Při 950 rpm se v Define Mini dá Alpine 11 Pro označit za neslyšný, tohle prostě můžete mít i klidně vedle sebe na stole. Větrák od Fractalu zregulované na hladinu kolem 500 rpm jsou také velmi tiché (na jejich max. otáčkách už to ale moc slavné není). Do přesnějších testů hlučnosti jsem se nepouštěl, výsledky hlučnosti budou hodně podobné jako u Define R4.

V zátěži automatická regulace desky zvýší otáčky vetilátoru procesorového chladiče na necelých 1600 rpm (jde o malý průměr, takže se neděste) a systémový Fractal se dostane na stále velmi tichých 600 ot./min. Ve ztichlé místnosti už je Alpine 11 Pro ze skříně trochu slyšet, při umístění pod stolem se ale dá použít slovo „sotva“.

Na závěr jsem si nechal jeden z mála nešvarů celé řady Define. Modrá LED indikující zapnutí je opravdu značně svítivá a v přítmí rušivá. Já jsem celou věc „opravil“ tenkým proužkem černé pásky, ale tohle by měl řešit už výrobce.

    

Uvítal bych asi ještě nějakou možnost manuální regulace poblíž čela skříně, dozadu se kvůli pootočení potenciometrem bude chtít při umístění pod stolem/ve stole plazit jen málokomu.

Define Mini má v současnosti konkurenci především v podobě skříně Nanoxia Deep Silence 4. Ta je evidentně dílem Fractalu hodně inspirována, také cena je takřka totožná. Jestli se nepletu, série DS má o pětinu slabší plechy bočnic, ale zase třeba právě LED (u Nanoxie zelená) není tak ostrá. V podstatě se jedná o velmi podobné skříně a rozhodování by se mohlo točit kolem aktuální dostupnosti, ceny či toho, na jakou stranu chcete otvírání dvířek. Já osobně vidím Define Mini za obecně lepší volbu než velkou Define R4, jelikož opravdu asi jen málokdo dnes potřebuje plné ATX a vše dobré z R4 si Mini nese s sebou.

Fractal Design Define Mini

+ vysoká kvalita zpracování
+ výborné odhlučnění
+ možnost osadit i dlouhé grafické karty
+ skvělé možnosti vedení kabelů
+ dva kompletně vymontovatelné koše na pevné disky
+ jednoduchá instalace komponent bez překážek
+ prachové filtry na všech „nasávacích“ otvorech
+ decentní vzhled

− celkové rozměry i hmotnost mohly být nižší
– modrá LED indikující zapnutí svítí příliš ostře
– jen jeden výstup USB 3.0 na předním panelu
– celé čelo uchyceno jen plastovými kolíky (nepříliš pevně)
– chybí návod
− stále pár míst, kudy se prach může dostat dovnitř

Cena: 2 130 Kč (19. 10. – Alza.cz


Za zapůjčení skříně Define Mini děkujeme společnosti Fractal Design

Za zapůjčení základní desky Gigabyte G1.Sniper M3 děkujeme českému zastoupení společnosti Gigabyte


Za zapůjčení zdroje Triathlor 300W děkujeme společnosti Enermax

Ohodnoťte tento článek!