Fractal Design Define R2: skříň snů už za 2250 Kč!

0

 

Přednosti, parametry, exteriér

 

Po ventilátorech FD-Fan-120 a zdroji Newton R2 vám tentokrát už podrobněji představíme velice zajímavý výrobek od zřejmě dobře nastartované společnosti Fractal Design. Skříň Define R2 jsme získali ještě jako „horký“ vzorek a následující recenze je první podrobnější na tento atraktivní výrobek.

Na internetových stránkách pro mě donedávna neznámého výrobce Fractal Design se o skříni dozvíte nejednu zajímavou informaci. Mezi hlavní taháky má patřit:

  • vzhled předního panelu
  • patentovaný systém ModuVent, umožňující mít buď ticho, nebo ideální proudění vzduchu
  • skříň je osazena hustým, zvuk absorbujícím bitumenem
  • osm bílých pozic na HDD s montáží přes silikonové podložky
  • celkem sedm pozic pro ventilátory (2× 120mm vpředu, 2× 120/140mm na vrchu, 1× 120mm vzadu, 1×  120/140mm boční panel, 1× 120/140mm vespod)
  • v balení už jsou dva Fractal Design 120mm ventilátory
  • regulátor otáček pro tři ventilátory
  • snadno vyjmutelné přední prachové filtry
  • podpora grafických karet o délce až 290 mm a chladičů procesoru o výšce až 165 mm
  • podpora pro 170mm dlouhé zdroje při instalaci ventilátorem dolů. Při instalaci ventilátorem nahoru i delší, typicky 200–220 mm

Exteriér

Kartonová krabice, ve které se výrobek ukrývá, je potištěna vkusně a elegantně. Kombinace barev vypadá zdařile. Co vás zajímá určitě více, je míra ochrany skříně. Můžete být bez obav, výrobce zajistil pro skříň dostatečnou míru transportuvzdornosti. Oproti klasickým polystyrenovým blokům bylo sáhnuto po měkčí pěně a zdá se, že ta dokáže lépe absorbovat nárazy. Igelitový ochranný pytel už snad nikoho nepřekvapí.

 

Po vybalení vás zaujmou dvě věci, první je vzhled a druhou asfaltové aroma linoucí se z každého otvoru skříně. Design se drží jednoduchých linií a v mnohém se podobá povedené skříni Antec P-180/2. Podoba není čistě náhodná, obě skříně jsou zaměřeny na tichý provoz PC a je vidět, že některá řešení asi lépe provést nejdou, proto se nám opakují. Mezi použitými materiály byste hledali hliník marně, skříň je klasicky ocelová s plastovými doplňky a bitumenovou odhlučňovací vrstvou. Plasty naštěstí nevypadají zbytečně levně, ale ani se nesnaží hrát si na něco víc.

Celé čelo je skryto pod odklápěcími plastovými dvířky. Výrobce nabízí tři barevná provedení, Black Pearl, Silver Arrow a Titanium Grey, v testu je verze Black Pearl. Povrch plastu je lesklý s částečným zrcadlovým efektem. I přes tento fakt vás potěší překvapivě vysoká odolnost proti otiskům prstů. Dvířka, jištěná magnety, se otvírají směrem doleva, bohužel bez možnosti změny směru podle přání uživatele. Vnitřní strana je vylepena odhlučňovací hmotou, je mi ale záhadou, proč je to zde pouze molitan, když je zbytek polepen bitumenem. Myšleno je i na takové detaily jako měkké zarážky, díky nimž nehrozí přenos vibrací a rezonování.

 

Po otevření objevíte jednu 5,25“ a jednu kombinovanou pozici pro mechaniky. Někomu to může přijít málo, ale na druhou stranu kolik z nás má dnes osazeno něco jiného než jednu optickou mechaniku a jednu čtečku karet, že. Zbytku plochy dominují perforace pro 12cm ventilátory. Možná by nebylo špatné udělat perforace o něco méně restriktivní. Pro snadné čištění osazených prachových filtrů vymyslel výrobce jednoduchý a účinný systém. V určitém místě stačí zatlačit na perforaci a otevřou se vám dvířka, pod kterými je již prachový filtr. Ten je pro snazší čistění po odšroubování několika šroubků odnímatelný, věřím ale, že to ani nebude nutné a občasné přiložení vysavače postačí.

 

Na boční straně čela se nacházejí jednoduché nasávací otvory pro přední ventilátory. Vzduch pro ventilátor musí tedy projít postupně přes tuto perforaci, dále přes perforace před prachovými filtry a nakonec přes samotné prachové filtry. O účinnosti tohoto řešení si nedělám mnoho iluzí, jaký je opravdový výsledek, zjistíte v části věnované teplotním testům.

Vrchní stana čela nese ovládací a signalizační prvky společně s rozšiřujícími konektory. Trochu netradičně zde chybí tlačítko pro resetování počítače, stejně tak dioda indikující práci pevného disku. I pokud jde o daň za celkovou designovou čistotu, tak s tím stejně nesouhlasím, hlavně LED dioda, hlásící práci disku, je občas velmi užitečná. Tlačítko pro zapnutí a vypnutí počítače je plastové. Kolem je olemované čirým plastem, ten pokračuje dále na přední stranu čela ve formě krátké linky. Po zapnutí se tento prostor rozzáří modrou barvou. Bohužel dioda je silná a může vám nahradit noční osvětlení místnosti.

Rozšiřující konektory se nesou v klasickém duchu, chybí pouze port FireWire.

 

Bočnice jsou na první pohled zcela standardní, na pohled druhý ale objevíte na levé bočnici zajímavý prvek. Vyřezané perforace jsou blokovány plastovým krytem. Jedná se systém ModuVent. Můžete si vybrat, které perforace mají být průchozí a které naopak zablokujete. Pomůže vám to docílit ideálního poměru mezi vydávaným hlukem a chladícím výkonem. Systém ModuVent se ale vztahuje pouze na boční a vrchní ventilátory. Jaký má systém výsledný efekt, se dozvíte v příslušné kapitole.

Vrchní část skříně disponuje, jak již bylo napsáno výše, dvěmi pozicemi pro 12 nebo 14cm ventilátory, z výroby jsou obě vybaveny krytkami systému ModuVent. Spodní část taktéž disponuje dvěma pozicemi pro ventilátory, jedna z nich je však vyhrazena ventilátoru zdroje. Obě perforace jsou opatřeny prachovým filtrem, v případě perforace pro zdroj navíc obzvláště snadno vyjmutelným.

 

Nohy krásně ladí ke zbytku skříně, i když se jedná pouze o plast, je výsledný efekt oproti klasickým „špuntům“ ohromný. Spodní část je navíc potažena pěnovou hmotou, nehrozí tedy poškrábání nábytku, podlahy,  nebo přenos vibrací.

 

Zadní strana je klasická, pouze se zde nacházejí čtyři gumové průchodky pro hadice vodního chlazení.

Výrobce

Fractal Design

Model

Define R2

Materiál

Ocel/Plast

Barva

Černá

Velikost základní desky

ATX, micro ATX

Prosklená bočnice

Ne

Zdroj

Ne, vespod skříně

Volné pozice 3,5“ interní

8

Volné pozice 3,5“ externí

1

Volné pozice 5,25““ externí

1

Počet rozšiřujících slotů

7

Tlačítka na čelním panelu

Power

Porty na čelním panelu

2× USB, 2× audio 1× e-SATA

Pozice pro větráky

3× 12 cm, 4× 12/14 cm

Osazené větráky

2× 12cm

Teploměr

Ne

Řízení otáček

Ano

Prachový filtr

Ano

LED

Zapnuto

Odhlučnění

Ano

Hmotnost

12,5 kg

Rozměry

207 × 440 × 521 mm

Cena

2250 Kč

 

 

Vnitřní prostor a instalace komponent

 

Vnitřní prostor

Sundání bočnic pro mě znamenalo příjemné překvapení. Díky bitumenu jsou těžké a pevné. Nikdy bych neřekl, že se jedná pouze o 0,65mm ocel. Několik milimetrů široká vrstva živice, se zkrabatělým povrchem, je přítomna prakticky všude. To má mírnou nevýhodu, o které jsem se již mírně zmínil v úvodu. Prvních pár hodin skříň vydává příjemnou vůni asfaltu. Těžko odhadnout účinnost odhlučnění, ale jako zpevnění pracuje skvěle.

 

Celkem osm pozic pro pevné disky zabírá prakticky celou pravou stranu vnitřního prostoru. Kontrastní provedení držáků disků je výrazným prvkem, ovšem bez průhledné bočnice trochu postrádá smysl. Eliminace vibrací je vymyšlena dobře. Harddisk se položí na silikonové podložky, díky nimž je izolován od zbytku skříně.

Zbavení se vibrací bylo jedním z hlavních cílů i u montáže zdroje, všechny styčné plochy jsou vylepeny měkkou pěnou.

 

Otvory pro vedení kabelů pod základní deskou jsou účinnou zbraní v boji proti nepořádku v kabelech. Jejich velikost je příjemná, není problém protáhnout několik kabelů najednou. I když není plech držící základní desku vyjímatelný, výměna chladiče procesoru neznamená operaci na celé dopoledne. Velký otvor, situovaný pod paticí procesoru, umožňuje přístup k montážním mechanismům chladičů. Asi zde nebude 100% kompatibilita, ale v případě testovací desky bylo umístění v pořádku.

Příjemným bonusem je jednoduchý regulátor pro tři ventilátory, bohužel není možné je regulovat samostatně, ani sledovat otáčky.

Instalace komponent

Na instalaci si určitě připravte šroubovák, bezšroubková montáž u tohoto výrobku nemá místo a je to jenom dobře. Pevné disky jsem již nakousl výše. Vyjmete držák ze skříně, disk položíte na silikonové podložky a jemně utáhnete. Oproti montáži na bok disku vidím hlavní výhodu v tom, že disk v tomto případě opravdu sedí na silikonu. Obvykle to bývá tak, že disk je přišroubovaný ke skříni a kolem šroubku je samoúčelně navlečená podložka.

5,25“ mechaniku zasunete na místo a zajistíte dvěma šrouby s velkou hlavou. Stejný systém můžete očekávat i během instalace rozšiřujících karet.

 

Základní desku přišroubujete na distanční sloupky jako v každé jiné skříni, ale pozor na jednu nepříjemnost. Je to obecně slabina skříní se zdrojem na dně. Pokud vaše základní deska disponuje konektorem pro přídavné napájení u vrchní hrany, není po instalaci většího chladiče prostor pro jeho zapojení, doporučuji ho zapojit před uchycením desky na místo.

Cable management je velice zdařilý. Průchodky jsou na potřebných místech v dostatečném počtu i velikosti. Pokud si s instalací vyhrajete, můžete dostat ještě mnohem čistší výsledek, než jaký se povedl mně.

 

Kompletní fotogalerie (+ zdroj Newton R2 800 W)

 

 

Testy a verdikt

 

Testovací metodika

Pro měření teplot jsem používal program OCCT a volil jsem jej hlavně kvůli jeho pěkným přehledným výstupům. Pro zátěž jsem se nakonec rozhodl použít test procesoru z výše zmíněného programu, pro zatížení grafické karty rotující chlupatou kostku v ATITool. Pevný disk dostal za úkol zkopírovat celou složku Program Files. Tato zátěž se zapíná po desetiminutovém „prohřátí“ počítače, test běží patnáct minut a poté se čtyři minuty nechá bez zátěže, kdy jsou odečteny hodnoty v idle.

Byla provedena dvě oddělená měření. První po třech testech, druhé obsahovalo čtyři testy. První měření bylo s ucpanými otvory pro dosažení co nejtiššího provozu. Začal jsem pouze s osazenými továrními 15 dBA ventilátory a postupně jsem přidal jeden vrchní a jeden spodní ventilátor.

Pro druhé měření byly perforace otevřeny. První tři testy odpovídaly prvnímu měření, ve čtvrtém měření jsem osadil všechny dostupné pozice. Všechny ventilátory na se vždy točily 800 ot./min. a ventilátor na procesoru 1000 ot./min.

Testovací sestava je následující:

Základní deska

Gigabyte GA-EP45-DS3R

Paměť

2× 1 GB OCZ Reaper DDR2-1066

Grafická karta

XFX GeForce 8800 Ultra Extreme

Procesor

Intel Core 2 Duo E6750

Pevný disk

Western Digital Caviar SE16 WD3200AAKS

Přídavné ventilátory

2× Nanoxia 12 cm, 2× Nexus 12 cm, 1× Xilence 12 cm

Chladič procesoru

Arctic Cooling Freezer Xtreme

Zdroj

Enermax Modu82+ 525 W

 

Výsledky testů

Výsledky dopadly, řekl bych, podle očekávání. Při zavřených perforacích odpovídají výsledky odhlučněné skříni. Teploty jsou průměrné a přidávání dalších ventilátorů mnoho nepomůže. Otevření perforací mnohé dramaticky nezměnilo, teploty ale o pár stupňů poklesly. Ostatně ventilátory se točily na pouhých 800 ot./min. Pro poslední test jsem se rozhodl osadit všechny pozice pro ventilátory a ventilátorům, u nichž to šlo, jsem zvýšit otáčky na 1500 za minutu. Výsledné teploty byly vynikající a daly se srovnat s nejlepšími dosud testovanými skříněmi.

Dodané ventilátory, točící se 800ot./min., jsou tiché a nevibrují. Při uzavřených perforacích a továrním osazení ventilátory byl problém počítač z půl metru vůbec slyšet. Postupné přidávání ventilátorů a s tím spojené otevírání perforací už pomalu zvedalo úroveň vydávaného hluku, ale bez zátěže nebyl s hlukem problém. Po zatížení systému už hluk výrazně narostl vinou chladiče grafické karty. Pochybuji, že by jí ale byla schopna zkrotit jakákoliv jiná skříň. Po osazení všech pozic a zvýšení otáček byl hluk již nepříjemný. Musím pochválit eliminaci vibrací, ani stařičký Quantum Fireball (10 GB) nedělal skříni problémy.

Verdikt

Když jsem se dozvěděl, jaká skříň mi přijde na další test, měl jsem obavy, jak všechny slibované vlastnosti vcelku neznámý výrobce zvládne. Navíc jde o přímou konkurenci zaběhlých skříní Antec řady P18x a to může být velké sousto. Po několika dnech strávených se skříní Define R2 musím říct, že obavy byly liché.

První věcí je kvalita zpracování, zde nemám žádných námitek. Vše precizně sedí, použité plasty nevypadají vůbec levně a hlavně přední panel je mimořádně vyvedený. I přes použité slabší plechy se nic nekroutí. Tím se dostáváme k použitému odhlučnění. Nezvyklý bitumen vše zpevňuje a skříni přidává hmotnost, spolu s použitým uchycením disků jsou vibrace minulostí. 

Systém ModuVent, umožňující najít kompromis mezi chladícím výkonem a tichem, funguje s menšími výhradami, rozdíly v teplotách nejsou nijak dramatické, ale rozdíly ve vydávaném hluku jsou jasně zřetelné. Hlavním nedostatkem je absence indikace práce pevného disku a tlačítka pro restartování počítače. Bohužel, nebo spíše naštěstí, mě jiné zápory nenapadají.

Jestliže hledáte skříň pro co nejtišší provoz, Define R2 je jedna z nejlepších možností. Proti skříním od Antecu pro ni jasně hovoří cena a možnost osadit více pevných disků i delší grafické karty. Není nad čím váhat: v součtu si Define R2 naše ocenění Smart Buy určitě zaslouží.

Fractal Design Define R2

+ odhlučnění
+ kvalita zpracování
+ cable management
+ regulátor otáček v ceně
+ cena

– absence tlačítka reset a diody indikující práci HDD

Za zapůčení skříně Fractal Design Define R2 děkujeme společnosti Bostar

Ohodnoťte tento článek!