Fractal Design Define R5: švédská definice tiché skříně (recenze)

0

 

Jestli někde v oblasti počítačových skříní vůbec můžeme použít úsloví o tom, že něco není třeba představovat, pak je to určitě řada skříní Define od švédského Fractal Design. Když před lety přišla Define R2, v podstatě vytvořila nový segment. V něm už po letech samozřejmě není zdaleka sama, úspěchu si nemohli nevšimnout i další výrobci.

Přestože jsem toho názoru, že jen málokdo už domů potřebuje skříň pro desku formátu ATX a povětšinou se dobře obejdete i micro-ATX a třeba rozměrově úspornější Define Mini, nemohlo mě jako uživatele postupně R2 i R4 nechat uvedení R5 klidným. Při rozbalení z krabice jsem byl nejdřív lehce zklamán ze zdánlivě minima zlepšení, postupně jsem ale začal tohle a támhleto vylepšení přece jen objevovat. Rozdíl mezi R5 a R4 samozřejmě není tak zásadní, jako když srovnáváte R2 a R4 (tam ale také mezitím trochu nenápadně vyšla R3), ale i samotný Fractal Design vydává R5 za další evoluční krok. Reklamní kampaň se sloganem Silence Redefined se spíš vztahuje k sérii Define jako takové.

 

Define R5 přináší nespočet drobných a především čtyři zásadní zlepšení:

  • prostor pro velký (až 420 mm) radiátor vodního chlazení a s tím související přepracovanou „střechu“ skříně
  • zcela flexibilní systém boxů pro pevné disky a 5,25“ zařízení
  • možnost přemontovat dvířka tak, aby se otvírala na druhou stranu
  • nový typ 140mm ventilátorů

 

   

Skříň stále pojme desky formátu mini-ITX, micro-ATX a ATX a samozřejmě zůstal nejen hranatý, strohý a trochu industriální design, ale také elegantní dvířka, jež kryjí čelo a samozřejmě odhlučňující materiál na bočnicích a právě zmíněných dvířkách. Fractal bude nabízet tři barevné varianty (černá, bílá a „titanium“). U každé z nich se můžete zvolit, zda chcete připlácet (zhruba deset eur) za průhlednou bočnici.

Fractal Design Define R5
Formát skříně middle tower
Podporované formáty desek ATX, micro-ATX, mini-ITX
Počet 5,25″ pozic 2
Počet 3,5″ (2,5″) pozic 8 (8) + až dvě 2,5″ pozice pro SSD za deskou
Výbava předního panelu 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 2× 3,5mm jack
Počet pozic pro 120/140/180/230mm ventilátory (140 mm i pro 120 mm) 0/9/0/0 (osazeny dvěma 14cm větráky GP14)
Počet pozic pro rozšiřující karty 7
Použité materiály ocel, plast
Velikost (d × š × v) 531 × 232 × 462 mm
Hmotnost 10,2 kg
Doporučená cena [EUR] 105, resp. 115 s průhlednou bočnicí

Švédská definice tichého počítače popáté

Exteriér

Exteriér

Ačkoli jsou vnější změny místy jen kosmetické, R5 vypadá oproti R4 o poznání luxusněji. Zásluju na tom má ponejvíc panel s výstupy a zapínáním, který je vyveden daleko precizněji.


 

Jakmile přední dvířka otevřete, spatříte další zásadní změnu – panty i na pravé straně. Takže pokud nyní chcete opačné otvírání než u Define, už nemusíte kupovat Nanoxiu Deep Silence :-). 

Snadné čistění předního filtru před větráky je společným znakem všech Define, byť se tento systém pokaždé trochu změní.


 

A tady už si můžete prohlédnout to, o čem jsem mluvil – panel s výstupy má opravdu luxusní vzhled a celá skříň díky němu působí podstatně lépe. Namísto neladícího modrého odlišení USB 3.0 zvolil Fractal Design raději jemné popisky.


 

 

Možnost přemontovat dvířka na druhou stranu si vyžádala přesunutí regulátoru větráků (12, 7, či 5 V pro všechny připojené) z úplně pravé strany někam, kde bude přepínač dostupný při jakékoli volbě strany otvírání.

Přední dvířka jsou stále vybaveny vrstvou bitumenu s nějakým textilem. Každopádně už do nějaké revize R2 byl vyřešen asfaltový zápach původního odhlučnění, takže se nemusíte silničářského odéru bát.


 

Pohled na zadní část odhaluje ještě jednu často vytýkanou vlastnost série Define – příliš mnoho perforací. Hlavně ementál vedle slotů pro rozšiřující karty nebude přítelem úplně tichých a přitom aktivně chlazených sestav a ani nebude jednoduché mít jasně směrované proudění vzduchu.


 

U Define R4 si mnoho uživatelů stěžovalo, že přední panel je slabě uchycen a pokud třeba omylem zaškubnete za kabel se sluchátky, snadno jej vytrhnete celý. Připojování malých konektorů v nevelké škvíře pro prsty pak nebylo nic moc. U R5 se zdál být čelní panel uchycen pevně a tento problém je snad vyřešen.

Horní strana se nese ve znamení ModuVent. To je systém, kdy si můžete vybrat buď zatěsnění s krytkami opatřenými odhlučňujícím materiálem nebo naopak průchodnou perforací a osazení ventilátory (či radiátorem vodního chlazení a ventilátory).

Příjemným vylepšením prošel i vespod umístěný prachový filtr. Ten už u R4 kryl prakticky celou spodní stranu, ale teď jej můžete vysunout pěkně dopředu a při vysávání nemusíte nic lovit kdesi vzadu.

 


 

Řekl tady někdo Chieftec? Nemůžu si pomoct, právě skříně tohoto výrobce inspirované serverovým designem mi „gril“ Define R5 připomíná. Společně s prachovým filtrem to každopádně vypadá docela pěkně.


  

 

Interiér a srovnání s R2

Interiér

Bočnice mají plech tlustý zhruba 0,9 mm. To je jednak dnes určitě nadstandard a pokud doma máte něco s tloušťkou plechu 1 mm či více, stejně se nemusíte bát. Přilepená vrstva odhlučňujícího materiálu způsobuje, že je rozhodně nebudete moci označit za papír. Drobnou úpravou prošlo také uchycení. Méně často odebíraná bočnice za deskou má nyní „neztratitelné“ šrouby a bočnice před chladičem procesoru zase pozměněný systém uchycení.


 

   

Na zadní straně by vás měly zaujmout především dvě pozice pro 2,5″ SSD. Fractal Design dost zapracoval na vedení kabelů a je to pro vás v podstatě předchystáno.

   

 

    

A tady už vidíte flexibilitu košů s 3,5″ pozicemi. Můžete si nechat jen jeden, vyměnit jejich pořadí, nebo vyhmout úplně všechny včetně koše na 5,25″ optické mechaniky. Toho se budou chtít zbavit především majitelé velkých radiátorů vodního chlazení. Samotný systém instalace pevných disků do šuplíků pomocí dodávaných gumových antivibračních podložek zůstal stejný a nejspíš na něm už není moc co vylepšovat.

 

 

Dvě z devíti pozic jsou už 14cm osazeny a jedná se jako obvykle o výrobky přímo z dílny Fractal Designu. Model GP14 je však nový a pyšní se hydraulickými ložisky, novou geometrií lopatek se zářezy pro potlačení turbulencí a aerodynamickým tvarem rotoru.

 
 

   

Střecha se skutečně povedla, jednotlivé krycí desky vypadají pěkně a současně je velmi snadno vycvaknete a můžete pozice osadit ventilátory. Ještě by to chtělo náhradní prachové filtry pro 14cm pozice někde v krabici se skříní a bylo by to dokonalé.

 

  

Za deskou najdete dostatek místa pro správu kabelů.

   

  

Fractal Design si tentokrát dal záležet i na manuálu, který pěkně popisuje nejen běžnou instalaci komponent, ale také všechny možné scénáře uspořádání interiéru, jež Define R5 nabízí.

    

Srovnání s R2

Změny R5 oproti R4 nejsou až tak dramatické, ale obrazově si dovolím připomenout, jak vypadala první v ČR prodávaná Define – R2. Jedná se dokonce o první revizi, u které je bitumen ještě trochu cítit i teď po letech.

    


 

    

Instalace sestavy, verdikt

Instalace sestavy

Přímo za deskou nabízí Define R5 zhruba 20 mm prostoru, v rozšířeném místě pro kabely pak 35 mm. Správa kabelů je tak poměrně příjemnou záležitostí, lehce jsme bojovali jen s oflexovaným 24pinovým kabelem ATX. 

  

Průchodky pro odvibrování pevného disku nejsou z tvrdší pryže, ale ze silikonu – pevný disk testovací sestavy byl tímto systémem zbaven vibrací účinně (tedy přesněji vibrace nebyly přenášeny dále do konstrukce).

 

Ventilátory je možné zregulovat až na 380 ot./min (zapojíte-li je do základní desky a použijete-li UEFI či k desce dodávaný software), nevydávají žádné pazvuky a čistě subjektivně je zde oproti ventilátorům v R4 slyšitelný pokrok směrem k tiššímu chodu. V naprostém tichu uslyšíte první známky aerodynamického hluku zhruba někde mezi 600 až 700 ot./min, zřetelněji je uslyšíte až někde mezi 800 a 900 otáčkami za minutu.

Skříň jsme se sestavou obsahující především co se týče zahřívání docela náročným procesorem otestovali v takříkajíc nejtišším možném nastavením, tedy bez využití obsazení nějakých dalších pozic ventilátory či odkrytím perforace. I tak nebyl při syntetických stress testech s teplotami problém a teprve s opravdu náročnými grafikami či přetaktovanými procesory byste museli sahat k vyšším otáčkám systémových ventilátorů či jejich přidávání.

Verdikt

V závěru u skříní Fractal Design pravidelně řešíme jeden nešvar a ani tentokrát to bohužel nebude bez kaňky na vysvědčení. I když je modrá LED kolem kruhového vypínače decentnější, pořád ještě dost svítí výřezem v předních dvířkách. Sice taky trochu méně než dříve, ale proboha proč?

   

Jak jsem to řešil u Define Mini (černou páskou), to vidíte na klasickém „před a po“ pod tímto odstavcem. Současně můžete srovnat s nočním svícením R5 (výše).

    

Nerad bych ale zkazil hodnocení Define R5 jednou a s trochou toho bastlení bleskově opravitelnou vadou na kráse. Oproti R4 udělal Fractal Design zase kus práce a Define R5 je skvělou skříní. Nutno říct, že je to potřeba, jelikož odhlučněných skříní s decentním designem už je na trhu víc a třeba série Deep Silence od Nanoxie už šlapala Define dost na paty.

I když doporučená cena v eurech vypadá, že se Define R5 budete prodávat o něco dráž než R4, nemusí tomu tak nakonec být. Cena v e-shopech je přece jen něco jiného a zavážky R4 při stejném kurzu už mohou mít cenu zhruba stejnou. Pokud bude R5 o pětistovku dražší, pořád bychom ji jak oproti R4, tak třeba zmíněné konkurenci doporučili. 

Fractal Design Define R5

+ dobře fungující odhlučnění
+ kvalitní zpracování
+ systém prachových filtrů a jejich snadné čištění
+ prostor pro mohutné vodní chlazení
+ možnost osadit i dlouhé grafické karty
+ dva kvalitní ventilátory v ceně
+ skvělé možnosti vedení kabelů
+ výběr strany otvírání dvířek
+ flexibilita košů pro pevné disky
+ skvěle udělané záslepky pozic ventilátorů (ModuVent)
+ snadná regulace ventilátoru přepínačem na čele skříně
+ jednoduchá instalace komponent
+ propracovaný instalační návod
+ povedený a decentní design 

− větší rozměry než většina middle tower, vysoká hmotnost
– modrá LED indikující zapnutí svítí příliš ostře
– příliš perforovaná zadní část
− pro pozice osazené z výroby záslepkami (ModuVent) by se hodily prachové filtry

Doporučená cena: 105 EUR, resp. 115 EUR za verzi s prosklenou bočnicí
(v prodeji od prosince 2014) 


Za zapůjčení skříně Define R5 děkujeme společnosti Fractal Design

Ohodnoťte tento článek!