Fractal Design Kelvin S24: solidní výkon se snadnou rozšiřitelností

0

Úvod, balení a představení

Dobře vyřešené chlazení komponent je hlavním klíčem k jejich spolehlivému provozu a dlouhé životnosti. Správný výběr jednotlivých chladičů ovlivňuje také hlučnost celé PC sestavy. Trendem posledních několika let, v oblasti chlazení procesoru, jsou kompaktní sety vodního chlazení.

Testy vodních bloků: Aquacool, XSPC, Phobya

Jejich princip je totožný jako u klasických vodních okruhů. Voda (či spíše chladicí směs) proudí uzavřeným okruhem a odvádí teplo z bloků do radiátoru. Podstatným rozdílem mezi all-in-one sety a klasickým vodním chlazením je především umístění čerpadla. U AIO vodníků je pumpa v drtivé většině součástí vodního bloku. Kvůli tomu, aby tyto bloky nekolidovaly s komponentami v okolí patice, se snaží výrobci zachovat co nejmenší rozměry. Proto jsou používaná čerpadla velmi málo výkonná, což se negativně odráží i na celkovém výkonu setu.

I přes své negativa jsou AIO vodní sety velmi oblíbené mezi uživateli. Výkon těch nejvýkonnějších kusů je sice zhruba na úrovni highendových vzduchových chladičů, vodní sety mají ale menší celkové rozměry a proto se snáze vejdou i do stísněnějších počítačových skříní.

V recenzi budete mít tu čest s novinkou od známého švédského výrobce Fractal Design. Model Kelvin S24 se bude snažit prosadit mezi ostatními hlavně svojí snadnou rozšiřitelností.

Balení

Fractal Design Kelvin S24

Kelvin S24 dorazil v poměrně rozměrné krabici. Na obalu se můžete dočíst všechny důležité údaje a parametry. Po otevření krabice již spatříte celý set a nezbytné příslušenství. Vše je vsazeno v papírových proliscích, které chrání proti poškození při přepravě. Součástí balení jsou dva 120 mm ventilátory.

Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 

Montážní materiál je rozdělen zvlášť pro platformu AMD a Intel. Kromě toho najdete v balení také teplovodivou pastu, rozdvojku na připojení ventilátorů a návod na instalaci.

Představení

Fractal Design Kelvin S24

Po vybalení mě na první pohled asi nejvíce zaujal radiátor. Jedná se o model, který je určený pro osazení dvěma 120 mm ventilátory. Se svojí tloušťkou 30 milimetrů patří spíše k těm tenčím. Díky poměrně kompaktním rozměrům nebudete mít problém s instalací. Radiátor si najde své místo pravděpodobně ve skříních s horními pozicemi pro ventilátory. Jak jsem se již zmínil, součástí balení jsou dva ventilátory, v případě potřeby můžete dokoupit další dva a osadit je na druhou stanu radiátoru.

Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24

Blok na procesor, jehož součástí je také pumpa, je propojen s radiátorem hadicemi s průměrem 11/8 mm. Tyto hadice jsou navíc obepnuté pružinou, která zabraňuje jejich zlomení a tím i vzniku případného nebezpečí úniku chladicí kapaliny.

Samotný blok s čerpadlem je poměrně masivní. Základna je měděná, ale postrádá poniklování. Je škoda, že se výrobci AIO vodníků této povrchové úpravě vyhýbají. Náklady na poniklování by se na finální ceně odrazily pouze minimálně.

Fractal Design Kelvin S24
Na boku jsou 90° fitinky se standardním závitem G 1/4″, které jsou navíc otočné. Můžete si je proto natočit tak, aby hadice nekolidovaly s okolními komponentami. Na opačném konci bloku je ještě jeden otvor, který slouží k dolévání chladicí kapaliny.

Díky tomu, že jsou v celém setu použity fitinky se závitem G 1/4″, můžete snadno vodní okruh rozšířit o další bloky. Stačí pouze dokoupit blok, fitinky a hadici příslušného rozměru. Radiátor by případné rozšíření např. o univerzální blok na grafickou kartu mohl ještě zvládnout. Otázkou je ovšem výkon čerpadla, které by mohlo mít problém. Na něj se proto v testu také zaměříme.

Fractal Design Kelvin S24
Rozměry bloku 69 × 69 × 40 mm
Rozměry radiátoru 275 × 124 × 30 mm
Hmotnost 1,8 kg
Materiál bloku měď
Materiál radiátoru měď
Závit na fitinky G 1/4″
Záruka 2 roky
Cena 3700 Kč
Zapůjčil Fractal Design

Montáž

Montáž bloku jsem prováděl přesně podle návodu. Před samotnou montáží musíte nejprve odšroubovat plastové části kolem patice, které slouží k uchycení některých chladičů. Backplate ponechte na svém místě.

Fractal Design Kelvin S24

Ve druhém kroku jsem do drážek na bloku nasunul kovové spony. Pro jejich nasunutí a zacvaknutí budete muset vyvinout poměrně dost síly.

Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 Fractal Design Kelvin S24 

Posledním krokem je již samotné přišroubování bloku k backplatu prostřednictvím šroubů s pružinami. Díky tomu, že blok využívá standardní backplate, nemusíte při montáži vyndávat základní desku ven z počítačové skříně.

Testovací sestava a metodika

Testovací metodika je téměř stejná jako u nedávného testu vodních bloků. Při testování jsem pochopitelně vynechal test tlakové ztráty, protože by naměřená hodnota byla tlakovou ztrátou pro blok a čerpadlo dohromady.

Dalším rozdílem je měření teploty chladicí kapaliny. Při testech vodních bloků jsem měřil teplotu vody přímo v expanzní nádobě. U AIO setu to bohužel není možné, proto jsem čidlo teploměru umístil mezi žebra radiátoru. Naměřené hodnoty jsou tedy o něco nižší a celý set proto vychází výkonnější než je ve skutečnosti.

Testovací sestava je následující:

 • Procesor: AMD FX-8350
 • Základní deska: Gigabyte GA-990FXA-UD3 rev. 4.0
 • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 750 Ti Black edition (GV-N75TWF2BK-2GI)
 • Operační paměť: G.Skill RipjawsX 2 × 2 GB DDR3 1600 MHz, CL9
 • Systémový disk: Kingston Fury 120 GB
 • Napájecí zdroj: Enermax Platimax 1000 W

Za zapůjčení komponent děkuji společnostem GigabyteTaqtiqEnermax a AMD.

Pro teplotní testy jsem opět použil dvě různé konfigurace procesoru. Při prvním nastavení běží procesor na defaultní frekvenci při napětí 1,26 V. Pro důkladné prověření výkonu chladičů jsem zvolil také „extrémní“ konfiguraci, kdy je procesor přetaktován na 4,6 GHz při napětí 1,45 V. Procesor by zvládnul i větší napětí, problémem je však deska, jejíž napájecí kaskáda dosahuje velmi vysokých teplot, což vede k nestabilitě systému. Pro větší bezpečí desky jsem osadil navíc jeden ventilátor Noctua, který ofukoval pasiv napájení.

Fractal Design Kelvin S24

Zátěžový test probíhal stejným způsobem jako u dřívějšího testu vodních bloků:

 • Spuštění sestavy
 • 20 minutová zátěž v programu AMD OverDrive
 • Zaznamenání teplot radiátoru, okolního vzduchu a procesoru
 • 15 minutové chladnutí
 • Opakování testu s přetaktovaným procesorem

V prvním zátěžovém testu jsem nastavil otáčky ventilátorů na radiátoru na rychlost zhruba 750 otáček za minutu. Při této rychlosti se ještě dají označit za tiché. Společně s nimi jsem také zredukoval rychlost čerpadla na 60 % svého výkonu. Při druhém průběhu zátěže jsem výkon čerpadla ani ventilátorů nijak neomezoval.

Fractal Design Kelvin S24Testy průtoku jsem tentokrát velmi zjednodušil. Zaměřil jsem se pouze na maximální průtok kapaliny v jednoduchém okruhu, kdy voda proudí z čerpadla (a zároveň i bloku) k průtokoměru a zpět do čerpadla.

Teplotní testy a maximální průtok

Na přání výrobce probíhal test za použití přibalené teplovodivé pasty. Samozřejmě jsem také provedl test s osvědčenou pastou Noctua NT-H1.

Procesor na výchozí frekvenci

Při první sérii teplotních testů se ukázalo, že na tom není set se svým výkonem vůbec špatně. Absolutní teplota procesoru nepřesáhla hodnotu 57 °C, což je slušný výsledek. Rozdíl mezi teplotou procesoru a teplotou radiátoru byl kolem 25 °C. Rozdíl mezi tichým a výkonným režimem setu se pohyboval kolem 6 °C, ve prospěch výkonného módu.

Fractal Design Kelvin S24

Fractal Design Kelvin S24

Z grafu je patrné, že rozdíl mezi teplovodivou pastou, kterou přikládá výrobce k setu, a osvědčenou Noctuou NT-H1 je velmi minimální. Nemusíte tedy utrácet další peníze za samostatnou teplovodivou pastu a s klidným svědomím použijte přibalenou.

Procesor přetaktovaný na 4,6 GHz při napětí 1,45 V

Mé překvapení z výkonu chladiče při nastavení procesoru na výchozí hodnoty se rychle ztratilo, když jsem procesor přetaktoval. Po spuštění se vodník držel několik málo vteřin, ale nakonec se zátěžový test ukončil, kvůli vysoké teplotě procesoru, která přesahovala hodnoty 80 °C. Pravděpodobnou příčinou je nejspíš nedostatečný výkon čerpadla, které zkrátka nedokáže zajistit dostatečný průtok chladicí kapaliny. S chlazením přetaktovaného procesoru se sice zapotily i samostatné vodní bloky, ale stále jej dokázaly uchladit na teploty, které nepřesáhly 60 °C.

Doplněno 14. 12. 2014:

Po konzultaci s výrobcem jsem provedl ještě jednou test s přetaktovaným procesorem. Ještě před tím, jsem zkusil celý okruh vypustit a znovu napustit chladicí kapalinou.

Fractal Design Kelvin S24

Fractal Design Kelvin S24

Test tentokrát proběhl úspěšně a naměřené výsledky vidíte v grafech výše. Výsledky jsou velmi slušné a nebyl problém uchladit přetaktovaný procesor ani při tichém režimu. Teplota procesoru však již přesahovala 80 °C, a proto bych tuto konfiguraci nedoporučoval pro dlouhodobý provoz.

Chyba byla nejspíš v našem testovaném kusu, který zřejmě neměl dostatečné množství kapaliny. Pro procesor na defaultní frekvenci to stačilo, po přetaktování bohužel nebyl set schopný uchladit procesor déle než pár vteřin.

 

Maximální průtok

Jak jsem se již zmiňoval, během testování jsem změřil i maximální průtok integrovaného čerpadla. Výrobce na svém webu zmiňuje maximální průtok 72 litrů za hodinu. Jedná se zřejmě o průtok při zapojeném radiátoru a s výchozími hadicemi.

Bez zapojeného radiátoru a s širšími hadicemi (16/11 mm) jsem očekával o něco vyšší průtok. Kvůli tomu, že je čerpadlo součástí bloku, je zavodňování okruhu velmi zdlouhavá a pracná záležitost. Nakonec se mi vše povedlo a naměřil jsem maximální průtok 120 litrů za hodinu.

Závěr

 

Verdikt

Fractal Design Kelvin S24 mě velmi překvapil. Po prvotních problémech při teplotních testech, které byly způsobeny zřejmě nedostatečným množstvím kapaliny v okruhu, byl dosažený výkon velmi slušný. Ani při tichém režimu neměl set problém uchladit přetaktovaný procesor. Pokud tedy nechcete investovat do plnohodnotného vodního okruhu, je pro vás Kelvin S24 jasná volba.

Snad jediná větší výtka směřuje k hlučnosti celého setu. Pokud zredukujete ventilátory pod hranici 800 otáček za minutu, je hlučnost ještě snesitelná, ale nad tuto hranici se bude pravděpodobně jednat o nejhlučnější komponentu v sestavě. Ani použité čerpadlo nepatří mezi „tichošlápky“. Když jsem pumpu zreguloval pod hranici 9 V, byla jeho hlučnost již snesitelná a kvalitnější počítačová skříň jeho hluk bezpečně pohltí.

Fractal Design Kelvin S24

Pochválit musím rozhodně montáž. Přítlak bloku k procesoru je výtečný a celá instalace je velmi jednoduchá. Další výhodou je, že nemusíte vydělávat základní desku ze skříně, jako je tomu u většiny těžších vzduchových chladičů, které používají svůj backplate.

Za výhodu by se také dalo považovat možné rozšíření okruhu o další bloky. Vzhledem k výkonu čerpadla bych tento krok ovšem nedoporučoval.

Fractal Design Kelvin S24 se začíná v těchto dnech objevovat v nabídkách českých prodejců. Cena začíná zhruba od 3700 Kč, což je zhruba o 500 Kč více než u konkurenčních setů. Je ovšem možné, že cena časem klesne na stejnou úroveň.

+ Výkon

+ Jednoduchá montáž

+ Možné rozšíření o další bloky

+ Nekoliduje s komponentami v okolí patice

– Slabý výkon čerpadla

– Vysoká cena

– Vyšší hlučnost

 

Za zapůjčení Fractal Design Kelvin S24 děkuji výrobci.

Fractal Design Kelvin S24

Ohodnoťte tento článek!