Fractal představuje Define R4, vylepšeného nástupce slavné odhlučněné skříně

0

Do paměti snad všech příznivců tichých počítačů se určitě již před nějakou dobou vryla dnes velmi oblíbená počítačová skříň Define R2 a R3 od švédské společnosti Fractal Design. Ta je oblíbená díky své jednoduchosti, kvalitě, odhlučnění a to vše za slušnou cenu. Nyní však přichází nástupkyně Define R4.

 

Na první pohled si řeknete, že se od dřívějších dvou modelů prakticky neliší. Je pravda, že změn není mnoho, ale přeci jen se v něčem liší. Asi největším rozdílem je šířka, kdy Define R4 je o necelé tři centimetry širší. Výrobce to obhajuje tím, že rozšířil prostor za trayem základní desky na 26 mm. Tohle je opravdu velmi dobrý krok, který si zaslouží pochvalu.

Fractal Design Define R4 Fractal Design Define R4 Fractal Design Define R4 Fractal Design Define R4

Jednou z dalších změn je o něco vybavenější vrchní I/O panel skříně. Ten je obohacen o druhý port USB 3.0 a tlačítko pro restartování počítače. Menší obměna se udála i na zadní straně. Zmizely průchodky pro hadice vodního chlazení, zato přibyla další rozšiřující pozice, nikoliv však klasická vodorovná, ale svislá například pro regulátor ventilátorů.

Fractal Design Define R4
Fractal Design Define R4

Pokud nahlédnete dovnitř, zaznamenáte také pár změn. Nejvýraznější je asi změna rozložení počtu zařízení do jednotlivých diskových košů. Zatímco u R2/R3 to bylo po čtyřech, u R4 má spodní koš tři pozice a vrchní pět. Zároveň je možné vrchní koš otočit o 90° ve směru proudění vzduchu, nebo ho úplně vytáhnout, pokud potřebujete více prostoru pro grafickou kartu. Po vytažení máte totiž k dispozici až 430 mm, což stačí i na největší dnešní „monstra“.

Fractal Design Define R4

Spíše kosmetickými obměnami prošly díry pro vedení kabelů v trayi základní desky, kdy jsou u R4 celkově větší a hlavně podlouhlejší. O průtok vzduchu se starají dva 140mm ventilátory Silent Series R2 o maximální rychlosti 1000 ot./min. Jejich regulaci může obstarávat třípolohový regulátor, který objevíte po otevření dvířek napravo od pozic pro mechaniky. Zbytek pozic pro ventilátory je zakryt pláty ModuVent. Přední větráky jsou nyní zasazeny v jednom plastovém rámečku namísto dvou, oproti těm dodaným k Define R2 mají více lopatek a prachový filtr se zdá být řidší.

Fractal Design Define R4 Fractal Design Define R4  Fractal Design Define R4

O datu dostupnosti v obchodech zatím výrobce neřekl nic, ale je pravděpodobné, že to bude již brzy. Cena v Evropě by se měla pohybovat na stejné úrovni jako u předcházející R3, tedy necelých 2500 Kč.

Lukáš Fiala, majitel Define R2, hodnotí:
Též chválím zvětšení prostoru za deskou, hlavně mezi klecí pro disky a bočnicí je velice málo místa, takže v tlumicí hmotě už mám obtisk plastového pásku, co drží kabely pohromadě. Velmi kladně hodnotím úplně předělané otvory pro protažení kabeláže – skrz menší díry u R2 to jde velice ztuha a gumový díl se často z plechu vyvlékne. Perforované záslepky slotů PCI/PCIe možná budou lapat prach.

Zdroj: TZ Fractal Design

Ohodnoťte tento článek!