Francouzská vláda schválila úplný zákaz používání mobilů ve školách. Platí od září 2018

Mobily dětem škodí, je potřeba jejich používání omezit. V tomto duchu jednal francouzský ministr školství, který prosadil tvrdé opatření.

6
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Francouzský ministr školství v neděli schválil návrh, podle kterého žáci a žákyně nebudou smět ve škole používat mobil. Zákaz bude platit od září 2018, tj. od začátku příštího školního roku. Jak informuje zpravodajský web France 24, nesmělo mobily používat ve třídách žactvo základních škol. To platilo též pro první čtyři roky navazujících studií.

Čerstvý zákaz vlastně jen bude rozšířením stávajícího, protože kromě výuky mobilní zařízení vykáže rovněž z obědů, přestávek na svačinu i krátkých přestávek mezi hodinami. Podle deníku The Local francouzský ministr školství Jean-Michel Blanquer uvedl, že mu nepřipadá zdravé, když děti o přestávkách tráví čas zíráním na obrazovky, místo aby si hrály. Zákaz považuje za věc veřejného zdraví.

Mezitím není zřejmé, jak by měl zákaz fungovat. Je očividné, že děti si mobily do školy stejně budou brát už jen z případné potřeby komunikovat s rodiči po výuce apod. Podle The Local někteří včetně Blanquera navrhují, aby ve školách vznikly skříňky, kam by si každý mohl svůj smartphone zamknout po dobu prezence ve škole.

Děti tráví mnoho času s elektronickými zařízeními. Jaké jsou dopady a jaká jsou případná řešení?
Děti tráví mnoho času s elektronickými zařízeními. Jaké jsou dopady a jaká jsou případná řešení?

Komentář

Zákaz by neměl být překvapením, protože ho plánoval již v době před svým zvolením nynější francouzský prezident Emmanuel Macron. (Podle mě také stojí za zmínku, že v oblastech, kde je to potřeba, by rád zavedl systém, kdy by na jednoho vyučujícího či vyučující připadalo maximálně 12 dětí, to jen na okraj.) Země tak měla k zákazu nakročeno a aktuálně je mu zjevně nakloněna.

V první řadě bych rád uvedl, že se jedná o komplikovanou problematiku, kterou je těžké rozseknout. Je podle mě oprávněné obávat se o zdraví dětí. Na druhou stranu svět, v němž žijeme, se změnil. To, jaký by měl být správný vývoj společnosti, posuzujeme ze svého stanoviska. Tyto děti ale mohou být jiné, myslet jinak a fungovat jinak. To nemusí být nutně špatně, byť samozřejmě ani dobře.

Jak děti motivovat, aby zvedly hlavy od mobilů?
Jak děti motivovat, aby zvedly hlavy od mobilů?

Ministr se domnívá, že by si děti měly hrát. Možná si hrají, byť v různých online či multiplayerových hrách. Co děti na smartphonech dělají, podle mě ministr bezpečně neví. Zákaz jako takový představuje radikální řešení, které navíc bude jen těžko dodrženo. Patrně také víte, jak funguje psychologie člověka. Ne nadarmo se říká, že zakázané pokušení nejvíce chutná.

Nebylo by lepší místo zákazu děti navádět správným směrem a učit je sebekontrole a ujistit se, že využívají mobily primárně ke správným cílům? Pokud někdo hraje tři hodiny denně na mobilu např. Angry Birds a neumí zařízení využít smysluplněji, není to jisté dobré. Ale vyřeší takové případy plošný zákaz ve školách? Nepřinese naopak vznik nových nežádoucích (sociálně patologických) jevů?

Další věc je, že zákaz se zaměřuje na školní prostředí, bylo by ale také dobré podchytit situace v domácnostech, které mají na dítě rovněž nemalý vliv. Některé výzkumy pak naznačují, že zákaz mobilů ve školách vedl ke zlepšení výsledků žactva v testech. (Otázka pak také zní, jakou vypovídající hodnotu mají testy na jedné konkrétní škole.) Jsem osobně zvědavý, jak zákaz mobilů ve francouzských školách dopadne. Co myslíte vy?

Francouzská vláda schválila úplný zákaz používání mobilů ve školách. Platí od září 2018
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

6 KOMENTÁŘE

 1. Už dávno jsem ztratil naději, že dětem je možné vysvětlit nějaké komplexnější problémy – např. zbytečné naužívání chytrého telefonu. A beru to z pohledu dospělého, který se ohlíží za vlastní minulostí. Zákon může být jedinou relativně efektivní zbraní. Není to dokonalé řešení a v principu s ním nesoulasím, ale pokud „něco nepřijde z hůry“ (tzn. od zákonodárců), tak se nic nezmění. Učitelé se nemají legislativně o co opřít.

  Bráno obecně: Na tyhle „novodobé“ problémy asi neexistuje správné řešení, jen několik kompromisních. Ve škole jsou zakázané i jiné věci, akorát ty mají negativní vlivy hned na první pohled, kdežto mobilní telefon je naprosto běžný předmět a těžko se obhajuje, že psychická závislost na něm je v praxi podobná návykovým látkám.

  Já jsem osobně pro snížení produkce a konzumace sladkých potravin a nápojů, protože ze zdravotního hlediska je to naprosto zbytná věc. Ale lidi to mají rádi, takže když jsem se snažil komukoliv vysvětlit, že sladkosti způsobují psychickou závislost, které není jednoduché se vzdát, dívají se na mě jako na blázna.

  Přeju Francii hodně štěstí.

 2. Třeba jednou ve Francii dojde k prohibici mobilních zařízení. Tím by vyřešili i situaci v domácnostech. Pokud si to většinová společnost bude přát a s takovými postupy souhlasit, nelze dělat nic jiného, nez jí ty restrikce dopřát 🙂
  +
  „už jen případné z potřeby“
  „včetně Blanquera“– mohlo by být odděleno čárkami
  NG