Free Commander: Efektivnější práce se soubory zdarma

0

Free Commander je jeden z mnoha alternativních správců souborů. Svou popularitu si získal zejména jednoduchou instalací, velkým množstvím funkcí a faktem, že je k dispozici zdarma, a to pro soukromé i pracovní účely (tzv. freeware).

Bezplatné použití z něj dělá optimální nástroj pro domácnosti, firmy a eventuálně také alternativu již proslulého Total Commanderu, který je ovšem placený a nelze jej zdarma využívat po uplynutí měsíční zkušební lhůty.

Jednoduchá a rychlá instalace

Program naleznete na DVD přibaleném k tomuto časopisu, případně je ke stažení z internetových stránek www.freecommander.com. Samotná instalace nevyžaduje prakticky žádná nastavení a ponechání standardních (doporučených) možností považujeme za optimální. Po spuštění se objeví standardní okno, ve kterém naleznete dva panely, menu, tlačítkovou lištu a lištu s disky, mezi kterými lze přepínat pouhým kliknutím.

 

Dva panely: Efektivnější operace se soubory

Dva panely si jistě mnozí z nás velmi dobře pamatují z doby MS-DOSu, kde byly k dispozici programy typu Norton Commander, Dos Navigator a podobně. Již v této době se jednalo o efektivní způsob. Namísto komplikovaného žonglování s okny a přetahování označených položek můžete využít funkčních kláves.

 

Výrobce přibalil celou řadu dalších výhod. Namátkou třeba možnost přímo procházet archívy a dekomprimovat je pomocí integrovaných nástrojů, zabudovaný FTP klient, hromadné přejmenovávání souborů, kontrolní součty MD5, rozdělování a spojování souborů, přímá modifikace atributů souborů a složek (i hromadná), případně možnost definovat vlastní filtry a využít integrovanou příkazovou řádku.

Nová verze se blíží

Ačkoli datum vydání poslední verze programu nepatří mezi nejnovější, nenechte se zmást. Aplikace se pomalu ale jistě posunuje dopředu a již v tento okamžik máme k dispozici základní informace o nově připravované edici s názvem FreeCommander XE. Těšit se můžeme na lehce přepracované prostředí, možnost synchronizace složek, lepší podporu pluginů a mnohé další. Kompletní seznam včetně ukázkového screenshotu nalezneme na webových stránkách výrobce.

Nastavení české lokalizace

Po instalaci programu je k dispozici celá řada jazykových verzí. Je tedy možné aplikaci využívat v libovolném (dostupném) jazyce. Jedním z nich je také čeština, kterou nastavíte v nabídce Extras | Settings. Hned po pravé straně nově otevřeného okna se nachází výběr jazyků, kde zvolíme požadovanou variantu a změny potvrdíme.  Free CommanderKdyž nemáte český operační systém: drobná nevýhoda aplikace spočívá v tom, že nevyužívá kódování Unicode. To v praxi znamená, že některé (zejména diakritické) znaky mohou být nahrazeny nesmyslnými symboly.

Takto vypadá aplikace hned po instalaci

Tomu lze předejít změnou konfigurace tzv. System Locale, což je konfigurovatelná položka v sekci Region and Language Settings. Po změně na češtinu a restartu systému by měl být problém s neznámými znaky odstraněn (toto řešení je navíc univerzální pro všechny podobné aplikace).

Free Commander

Průzkumník je zachován

Nemusíte mít strach, že s instalací Free Commanderu přijdete o integrovaného průzkumníka Windows. Toho máte možnost využívat i nadále, Free Commander je nezávislá aplikace, kterou můžete navíc kdykoli v budoucnu odinstalovat.

Ohodnoťte tento článek!