Free Software Foundation varuje před Windows 10. Lidé by raději měli používat Linux

0

Organizace Free Software Foundation (FSF) vydala vyjádření k právě uvedenému systému Windows 10. Už je to stále stejná písnička, ale FSF opět varuje před používáním zlověstného softwaru od Microsoftu. Stejně jako v případě předchozích Windows zmiňuje uzavřený kód a minimální možnosti úprav nebo nastavení ze strany uživatelů. A protože kód není otevřený, nikdo nemůže provést nezávislý bezpečnostní audit. Že jsou desítky bezpečné, vyplývá jen z tvrzení Microsoftu.

K tomu pak FSF přidává ještě body specifické pro Windows 10. Kritizuje vynucené aktualizace a nemožnost tuto volbu jednoduše zrušit. Dále kritizuje nové podmínky, které Microsoftu dovolují sbírat a poskytovat třetím stranám informace kvůli cílení reklamy. A nakonec ještě vytahuje na povrch šeptandu, že Microsoft spolupracuje s NSA.

 

FSF proto doporučuje používat jen svobodný software, ideálně systém GNU/Linux a k němu hromadu programů s otevřeným zdrojovým kódem. A kde není možné Windows zrušit, tam by lidé měli používat alespoň svobodný software pro Windows. FSF doporučuje Gimp, Inkscape, Pidgin, LibreOffice, Blender 3D nebo VLC.

Zdroj: FSF

Ohodnoťte tento článek!