freeCommander: freewarový správce souborů nyní i s FTP

0

Správce souborů většinou dělíme podle toho, zda se jejich uživatelské rozhraní podobá spíše microsoftímu Průzkumníkovi, nebo zda se pohled na obsah počítače zobrazuje ve dvou svislých panelech. Tento koncept táhnoucí se již od dob MS-DOSu stále připadá mnoha pokročilým uživatelům jako nejkomfortnější. Dvoupaneloví správci souborů dovedou obsah vybrané složky zobrazovat pomocí různých pohledů, nabídka informací je většinou bohatší než v Průzkumníkovi.

Alternativní správci souborů však přinášejí mnohem více vylepšení, než jen jiný pohled na obsahy složek. Umí pracovat s celou řadou různých typů komprimovaných souborů, nabízejí funkce pro hromadné přejmenovávání souborů, podporují práci s FTP, obsahují vestavěný editor a prohlížeč různých typů dokumentů.

freeCommander konečně s FTP

FreeCommander je poměrně zdařilý správce souborů, který je k dispozici zcela zdarma. Jeho hlavním nedostatkem byla až donedávna chybějící podpora práce s FTP. To je však již minulost a freeCommander se tak tváří jako plně vybavený nástroj pro práci s vašimi soubory. Může nahradit placeného Total Commandera?

Tento správce souborů patří do rodiny programů se dvěma svislými panely. Každý z nich samozřejmě funguje nezávisle, může zobrazovat obsah složky ve formě různých seznamů souborů, i jako náhledy na obrázky, které se ve složce nacházejí. Pro podrobný výpis si dokonce můžete nastavit, které detaily o souborech se mají zobrazit.

K rychlému označování souborů lze využívat filtr. Z jiných správců souborů určitě znáte možnost označení souborů určitého typu podle zadané masky. Ve freeCommanderu je tato funkce vylepšena do podoby filtru. Ten definujete jako sadu masek souborů s určitým pojmenováním. Budete-li chtít používat filtrování dokumentů, jednoduše si do filtru nastavíte přípony souborů z MS Office a dalších, a poté bude stačit jen zavolat příslušnou funkci.

Pokud freeCommander něčím vyniká, pak je to právě sada funkcí pro označování souborů a složek. Kromě filtrů najdete množství označovacích funkcí v nabídce Editovat. Užitečná je funkce kopírující cestu k souboru do schránky, praktické je ukládání aktuálního výběru pro pozdější použití.

Podporu FTP najdete ve freeCommanderu na stejném místě, jako je přepínač diskových jednotek a přístup k síti. Podpora FTP si umí poradit s různými časovými pásmy, aktivním i pasivním přenosem dat, nechybí podpora TLS a SSL 2.0/3.0.

Komprese

Stejně jako správce souborů ve Windows, i freeCommander podporuje práci s archivy typu ZIP. Kromě toho dovede pracovat i s dalšími druhy komprimovaných souborů. Vytvářet dovede dále soubory CAB a samorozbalovací archivy. Otevírat je možné i soubory RAR. Podporu pro další typy archivů je možné zajistit pomocí externích programů, a to tak, že se při pokusu o otevření souboru ve freeCommanderu spustí externí program. Bohužel freeCommander nenabízí podobnou rozšiřitelnost jako Total Commander, který je možné vybavit větší funkcionalitou pomocí doplňkových modulů.

Součástí freeCommanderu je také podpora pro ověřování a vytváření kontrolních sum MD5. Potřebujete-li rozdělit soubor na několik menších, i s tím vám freeCommander pomůže.

Synchronizace

Pokud pravidelně zálohujete data, ale přitom se spoléháte jen na vlastní paměť a soubory jednoduše kopírujete například na externí disk bez pomoci speciálního zálohovacího programu, pak vám přijde vhod funkce pro synchronizaci adresářů. Dovede provolávat vlastnosti souborů i jejich obsah, nechybí možnost ignorování časového rozdílu mezi soubory.

FreeCommander nabízí i funkci s názvem Porovnat. Ta bohužel nefunguje pro vyhledávání rozdílů ve dvou souborech, ale kontroluje, zda obsah pravého a levého panelu zobrazuje stejné soubory.

freeCommander vs. Total Commander

Díky podpoře FTP se freeCommander rázem dostal do pozice konkurenta Total Commanderu, a to nejenom cenou, ale i výbavou. Oba programy nabízejí dva panely pro práci se soubory, freeCommander nabízí vertikální i horizontální rozdělení. Záložky nechybí ani jednomu programu, freeCommander má výhodu v přehlednějším uspořádání označovacích funkcí. Zkušení uživatelé Total Commanderu však ví, že ani on nedostatkem těchto funkcí netrpí.

Podpora MD5 je ve freeCommanderu navíc, Total Commander si zase poradí s větším počtem komprimovaných souborů. FreeCommander má navíc funkci pro ukládání aktuálního obrázku plochy. Oba programy nabízejí podporu několika jazyků, čeština mezi nimi nechybí.

Uživatelé zvyklí na Total Commander s největší pravděpodobností měnit nebudou. FreeCommander sice nabízí prakticky stejné funkce, postrádá však rozšiřitelnost. Jeho uživatelské rozhraní působí poněkud amatérsky, na druhou stranu ani Total Commander nevypadá jako dílko profesionálního grafika. Pokud však chcete používat legálně získaný program a nechcete si Total Commander kupovat, pak vám freeCommander dobře poslouží.

Jaké programy pro práci se soubory používáte vy? Vystačíte si s Průzkumníkem a komprimačními programy, samostatným FTP klientem a dalšími nástroji? Nebo dáváte přednost řešením vše v jednom, které nabízí Total Commander, Altap Salamander, freeCommander a jim podobní? Napište do komentářů pod článkem.

FreeCommander i Total Commander umožňují nakopírování instalace na USB disk a používání odtud na jakémkoli počítači. Využíváte podobné funkce?

Ohodnoťte tento článek!