Freemium už nebude vydáváno za obsah zdarma, rozhodla Evropská unie

0

Již nějakou dobu víme, že placené aplikace skomírají, zatímco ty postavené na modelu mikrotransakcí vzkvétají. Díky jednoduchému fíglu je placená aplikace na oko zobrazena jako bezplatná. Ovšem jen do doby, než budete chtít odstranit reklamu nebo si vyžádáte některou z nadstandardních funkcí.

V komentářích občas vidíte zlostné příspěvky lidí, kteří si připadají být oklamáni. Vydavatelé nezřídka cílí na děti s hrami s dokupovatelným obsahem. Kauzy s tisíci utracenými dolary jistě také znáte. Právě s tím se rozhodla zatočit Evropská unie, která vydala rozhodnutí, podle kterého „freemium“ nesmí být zaměňováno s bezplatným obsahem.

 

V obchodě s aplikacemi proto od mnoha kousků zmizí označení „zdarma“. Aspoň v obchodech Applu a Googlu. Druhý jmenovaný plánuje vše pozměnit během září. Google mluví specificky o hrách, nikoli o jiných aplikacích. EU zatím musela vyjádřit zklamání z toho, že Apple zatím nereaguje. Ten se ve vyjádření pro Engadget odkazuje mj. na rodičovskou ochranu.

A co na to všechno Microsoft? Když si to spočítáte, vyjde vás kupování jednotlivých funkcí často dráž, než kdybyste si koupili ekvivalentní aplikaci za plnou cenu jednorázově. Kdyby model freemium nefungoval, tak by se k němu vývojáři ostatně nepřikláněli.

Zdroj: Europa.eu via Neowin

Ohodnoťte tento článek!