FSC Esprimo Mobile U9210 – vybavený profesionál

0

 Plusy a mínusy
 + množství dostupného příslušenství
 + výdrž s druhým akumulátorem
 + indikátory na LED displeji

 - chybí digitální výstup na monitor
 - ostřejší rohy spodní hrany
 - prozatím horší funkčnost v Linuxu

Rychlé parametry (přejít na podrobné)
Procesor Intel Core2 Duo P8600 (2,4 GHz)
Paměť/Rozšiřitelná do 3 GB / 4 GB
Pevný disk/rychlost 160 GB / 5 400 ot./min
Displej rozměry/rozlišení 12,1″ / 1 280 x 800
Rozměry 300 x 229 x 36,5 mm
Hmotnost 1,95 kg
Cena cca 43 540 Kč

Představení, displej, rychlé parametry

Ovšem výrobce, a to nejen Fujitsu Siemens Computers, si za tyto profesionální notebooky řekne také profesionální cenu. Vyplatí se tedy připlácet?

 

Displej namísto svítivek

Vzhled je střízlivý a elegantní. Co k němu napsat více? Plasty kryjící vnitřní kovovou konstrukci jsou pevné, velmi dobře lícují. Nikde se nic neprohýbá, nic nevrže.
Šedá barva společně s černými doplňky tvoří elegantní kombinaci, vzhled notebooku není vůbec výstřední. Velmi dobře si jej tak lze představit jak na přepážce u bankovní úřednice, tak na stole vysoce postaveného manažera. Žádnému z nich rozhodně neudělá ostudu.

Stejné platí i o světelných indikátorech. Zapomeňte na barevné LED diody jiných modelů, na celém Esprimu U9210 svítí pouze dva prvky: bíle zapínací tlačítko pod displejem a zeleně pak indikátor chodu v přední hraně.

Stavové informace jsou sdělovány prostřednictvím obyčejného displeje, který najdete ve volném prostoru mezi klávesnicí a spodním pantem displeje. Zobrazuje nejen aktivitu disku, povolenou bezdrátovou komunikaci nebo přeřaďovačů kláves, ale také množství energie v akumulátorech.

Klávesnice, porty

Sen každého psavce

I přesto, že Esprimo Mobile U9210 patří mezi menší notebooky, nabízí klávesnici běžné velikosti. Samotné klávesy jsou ploché, s optimálním zdvihem a až překvapivě přesným vedením po celé své dráze. Jedinou výtku lze mít k její hlučnosti, která by jistě mohla být nižší.

V prostoru mezi klávesnicí a displejem najdete také pětici softwarových tlačítek, ke kterým lze přiřadit vlastní funkce, nebo použít ty přednastavené.
Touchpad je klasických rozměrů a je po okolní plast jen velmi mírně zapuštěn. Dvojice tlačítek je rozdělena nevyužitým prostorem, který je zřejmě přípravou pro instalaci čtečky otisků prstů. U profesionálních notebooků, a testovaný model není žádnou výjimkou, však není touchpad jediným ovládacím prvkem – samozřejmostí bývá také volitelný trackpoint umístěný mezi písmeny G/H/B na klávesnici. Jeho použití je v mnoha případech praktičtější, než tažení prstu po touchpadu. Trackpoint je také tlakocitlivý a poklepání na něj funguje jako levé tlačítko myši.

Čipové karty pro bezpečí

Rozšiřitelnost modelu Esprimo Mobile U9210 musíme rozdělit na dvě části: bez dokovací stanice a s dokovací stanicí. Přímo na těle notebooku najdete dva USB porty plus jeden sdružený s eSATA konektorem, čtečku čipových karet, analogový výstup na monitor, síťový výstup i analogový modem. Všechny konektory, s výjimkou jediného USB portu, najdete na zadní stěně notebooku.

Pokud však posadíte notebook do replikátoru portů, získáte okamžitě navíc 2x USB, 1x PS/2, 1x sériový, 1x paralelní, 1x D-Sub a 1x digitální DVI. Na replikátoru portů najdete také spouštěcí tlačítko, abyste dokovaný notebook mohli zapnout i při zavření hlavního víka.

Displej, zvukové možnosti, datové úložiště

Díky za matný panel

Displej o úhlopříčce 12,1 palce disponuje rozlišením 1 280 x 800 obrazových bodů. Jeho matné provedení a rovnoměrné podsvícení s dostatečnou intenzitou jej činí použiteným i pod silnějším světlem.

Pozorovací úhly jsou standardní, ve vertikální rovině však dochází k inverzi barev až příliš brzy. Také rám displeje by mohl být tužší: nehrozí sice poškození displeje, avšak při silnějším stisku jsou patrné lehké deformace obrazu.

Integrovaná zvuková karta hraje prostřednictvím dvojice překvapivě hlasitých reproduktorů, jejichž reprodukce patří k velmi slušnému nadprůměru. Zvukový výstup na přední hraně společně se vstupem pro mikrofon by si však zasloužily vhodnější umístění.

Poctivých sedm tisíc dvě stě

Pevný disk o velikosti 160 GB je model Seagate ST9160823AS by díky svým 7 200 otáčkám za minutu i 8 MB vyrovnávací paměti neměl patřit mezi vyložené outsidery, bohužel naměřené přenosové rychlosti nás příliš nepřekvapily – necelých 50 MB/s při čtení s průměrnou přístupovou dobou 15 ms jsem rozhodně neočekávali. Přesto se disk řadí mezi lepší průměr.

To však neznamená, že by byl počítač pomalý. Naopak, uživatel nemá téměř nikdy pocit, že by jej disk zdržoval. Ku cti disku slouží také jeho velmi nízká hlučnost.
Zajímavostí testovaného notebooku je pak především rozšiřující slot. Do něj můžete osadit nejen optickou mechaniku, ale i slot pro karty ExpressCard34, přídavný akumulátor nebo druhý pevný disk.

Výkon, provozní hluk a chlazení

Přesvědčivý výkon

Výkon i efektivita chlazení jsou v případě Esprima Mobile U9210 velmi dobře vyváženy. Procesor taktovaný na frekvenci 2,4 GHz společně se třemi gigabajty operační paměti osazenými v konfiguraci 2 GB + 1 GB využívají všech výhodu dual-channel zapojení, čímž pomáhají k vyššímu výkonu především integrované grafické kartě.

Ta plně postačuje pro všechny současné multimediální potřeby (není pro ni problémem přehrávání videa v plném HD rozlišení 1080p), umožní vám zahrát si na slušné detaily také některé starší hry.

Bez přímotopu

Chlazení je tiché, při běžné práci ventilátor sice slyšíte, není ale rušivým elementem. Pořádně si notebook odfoukne až při zátěži trvající alespoň deset minut. Teploty těla notebooku se i v tomto případě pohybují velmi nízko, například plocha před klávesnicí určená pro položení dlaní se nezahřívá vůbec. Plně zatížený počítač není problém udržen a holých nohou.

Bezdrátová konektivita, Napájení a výdrž

Na sítí kdekoli

Bezdrátovou konektivitu zajišťuje modul s čipsetem Intel 5300 AGN. Ten umožňuje komunikaci ve standardech IEEE802.11a/g/n, a to nejen na běžně používané frekvenci 2,4 GHz, ale i na vhodnější a mnohem méně zarušené frekvenci 5 GHz. To mu umožňuje také použití dvojice antén, samostatné pro každou z frekvencí.

Některé uživatele může velmi potěšit hardwarové vypínání bezdrátové sítě pomocí posuvníku na přední hraně notebooku.

V notebooku najdete také Bluetooth ve verzi 2.1 s rozšíření EDR a zapomenout nesmíme ani na 3G modul s podporou rychlých datových přenosů technologiemi UMTS/HSDPA. Osazený modul pochází z dílny společnosti Globetrotter a funguje na jedničku.

Sedm hodin? Osm hodin? No problem.

Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9210 může být osazen dvěma akumulátory, s nimiž je schopen nabídnout více než osm hodin výdrže při běžném kancelářském zapojení. Ano, nemusíte si s sebou domů z práce brát napájecí adaptér, protože více než osm hodin zřejmě stejně po práci nejspíše už nic dělat nebudete.

Při osazenou obou baterií je nejdříve čerpána energie z baterie přídavné, a teprve po jejím vyčerpání přepne na baterii původní. To je praktické, pokud potřebujete akumulátor vyměnit například za optickou mechaniku.

Primární baterie disponuje kapacitou 57 Wh (5 200 mAh), přídavná pak 41 Wh (3 800 mAh). Systém při jejich dobíjení používá systém dynamického doplňování energie, kdy v rychlém režimu nabije oba akumulátory přibližně na 70 procent jejich kapacity a teprve poté pomalejším režimem dobíjí na plnou kapacitu nejdříve interní, poté přídavnou baterii.

Linux, Dodávaný software, Zhodnocení

Linux ano, ale s konfigurací se nadřete

Protože je Esprimo Mobile U9210 postaveno na nové platformě Centrino 2, je instalace a použití alternativních operačních systémů prozatím výzvou spíše pro zkušené uživatele. Problémy jsme zaznamenali především s konfigurací grafické karty, která je příliš nová a současné ovladače v Linuxu s ní mají problémy.

Co však platí nyní, nemusí platit za měsíc, za dva – se stoupajícím rozšířením této platformy jistě velmi rychle vznikne nový a plně použitelný ovladač. Časem se tedy k tomuto notebooku rádi vrátíme a tuto sekci článku doplníme o aktuální zkušenosti.

Se zaměřením na bezpečnost

Notebook je dodáván s operačním systém Windows Vista Bussines, však v krabici najdete recovery DVD také se systémem Windows XP Professional. Můžete si tak sami zvolit, jaký systém budete na svém počítači využívat.

O bezpečnost dat se stará 3D Shock Sensor, který v případě rozpoznání nečekaného zrychlení v jakémkoliv směru “zaparkuje” čtecí hlavičku mimo vlastní plotnu pevného disku. Vlastní disk je chráněn i pasivně a to “izolací” proti elektromagnetickému záření a dvojicí pryžových tlumičů.

Další možností je vybavit notebook čtečkou otisků prstů,ovšem daleko zajímavější je integrovaná podpora čipových karet SmartCard. Pomocí čipové karty pak můžete přistupovat do Windows, může sloužit jako úložiště pro password manager aplikace a pomocí volitelně dodávaného softwaru Smart Case Logon+ lze dále například zašifrovat i část pevného disku. Integrace čipových karet je dovedena opravdu do důsledku, je integrována přímo v základní desce, což mimo jiné umožňuje pracovat s těmito kartami už na úrovni BIOSu.

Mezi další zajímavé utility lze zařadit například Wireless Selektor pomocí kterého lze nastavit různé profily, které lze posléze zapínat a vypínat hardwarovým přepínačem pro bezdrátové sítě. Můžete si tak jednoduše nastavit několik profilů a jednoduše mezi nimi přepínat. Při přepnutí přepínače do polohy ON tak třeba spustíte pouze bluetooth a Wi-Fi i UMTS modul zůstanou vypnuté, čímž v případě práce na baterie šetříte potřebné minuty.

Druhým programem, který vám dokáže prodloužit výdrž na baterie je program Power Saving utility, kde si lze nastavit co se stane po jeho aktivování. Program lze aktivovat buďto ze System Tray v pravém dolním rohu nebo pomocí tlačítka s potiskem E pro rychlou volbu nad klávesnicí. Po jeho aktivaci tak můžete například od napájení zcela odpojit optickou mechniku, PC Card slot, Wi-Fi modul, modem nebo zmírnit jas displeje a opět tak výrazně prodloužit běh na baterie.

Pochvalu se zaslouží

Fujistsu Siemens Computers Esprimo Mobile U9210 je po dlouhé době notebook, který bych opravdu rád každodenně používal. Jeho rozměry i hmotnost těsně pod hranicí dvou kilogramů ještě umožňují pohodlné nošení, nabízejí však plný výkon i ergonomii ve srovnání s levnějšími minibooky. Nedá mi to, abych jej nesrovnal s minule testovným Lenovem ThinkPad X200. Cena obou modelů je stejná, vnější rozměry v podstatě také (pouze Esprimo je o tři milimetry silnější, zato však nabízí i optickou mechaniku nebo vestavěný 3G modem, kterým X200 nedisponovala). Esprimo s druhým akumulátorem, které je součástí ceny, hravě výdrž X200 překoná, také běžně dodávaný replikátor portů je příjemný bonus. Kdybych se mezi těmito přístroji rozhodoval, má volba by padla právě na Esprimo Mobile U9210: za srovnatelnou cenu je vybavenější i o chlup výkonnější.

Provedení notebooku je příkladné, možnosti rozšíření a především přídavný akumulátor jsou argumenty, které plně ospravedlňují jeho prodejní cenu.

Kompletní fotogalerie

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Fujitsu Siemens Computers Esprimo Mobile U9210

Cena 43 540 Kč (včetně druhého akumulátoru i replikátoru portů), cca 26 000 Kč (internetová za základní konfigurci s 2 GB paměti a bez příslušenství)
Zapůjčil Fujitsu-Siemens Computers (www.fujitsu-siemens.cz)
  
Redakce při testovaní notebooků používá paměťové produkty od společnosti Kingston.
 

Specifikace

 Procesor  Intel Core 2 Duo P8600 (2,4 GHz, 1 066 MHz FSB, 3 MB L2)
 Operační paměť (vestavěná)  3 GB (533 MHz)
 Operační paměť (rozšiřitelná do)  4 GB
 Pevný disk (velikost)  160 GB
 Pevný disk (rychlost)  7 200 ot./min
 Pevný disk (typ připojení)  SATA II
 Optická mechanika (typ)  DVD¬±RW DL
 Optická mechanika (rychlost)  24x (DVD),  8x (DVD), 6x (DVD-RW)
 Velikost displeje (palců)  12,1
 Rozlišení displeje (bodů)  1 280 x 800
 Grafická karta  Intel GMA4500 HD
 Grafická paměť  sdílená
 Wi-Fi  a/g/n
 Bluetooth  ano, 2.1 + EDR
 Mobilní komunikace  ano (UMTS/HSDPA)
 Operační systém  Windows Vista Bussines, Windows XP
 Porty (s výjimkou USB)  1x eSATA, 1x D-Sub, 1x RJ45, 1x RJ11
 Počet USB portů  3
 Slot pro karty  1x kombinovaná čtečka MMC/SD/SDHC, 1x čipová
 Rozměry  300 x 229 x 36,5 mm
 Hmotnost  1.95 kg (včetně druhé baterie)

 

Výsledky testů

3DMark01 (body) 5 684
3DMark03 (body) 2467
3DMark05 (body) 1 456
3DMark06 (body) 929 (1 280 x 800)
PCMark05 (body) 5 160
HDTune (MB/s; ms) 44,1; 15,1
CrystalDiskMark (MB/s) 47,69 (čtení), 47,26 (zápis)
SuperPI 1M (čas) 0:22
Cinebench R10 (body) 2 657 / 4 927
Sandra 2009 (procesor, body) 18 251
Sandra 2009 (multimédia, body) 113 963
Sandra 2009 (paměť, GB/s) 5,36
Výdrž web* (čas) 7:49
Výdrž kancelář** (čas) 8:11
Výdrž multimédia*** (čas) 7:18

Poznámka: * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

FSC Esprimo Mobile U9210 – vybavený profesionál
Ohodnoťte tento článek!