FSP Hydro PTM+: hybridní počítačový zdroj, který lze chladit vodou, jde do prodeje

4

Mezi různými věcmi, které nás loni na přelomu května a června zaujaly z veletrhu Computex 2017, byla jedna novinka firmy FSP: zdroj označený Hydro PTM+. Podle výrobce by to měl být vůbec první sériově vyráběný počítačový zdroj s vodním chlazením, ovšem tehdy před prázdninami byl ještě jen předběžně oznámen, aniž by se dostal na trh. Nyní ale přichází vodová éra už i reálně, jelikož zdroj FSP Hydro PTM+ se konečně začíná prodávat. Pokud vám tedy vadilo, že se do vodního okruhu dnes dá zapojit úplně všechno (dokonce i SSD), jen ne zdroj, nastala vaše chvíle.

Hned na začátek je ale asi třeba říct, že FSP Hydro PTM+ není úplně to, o čem asi nadšenci do vodního chlazení sní. O vodní zdroj jde tak napůl, zároveň má stále klasickou konstrukci s vzduchovým ventilátorem. Konstrukce je hybridní. Zdroj má klasický nasávací ventilátor (s průměrem 135 mm a fluidními ložisky), který směruje průvan do součástek na PCB a odpadní teplo je odfukováno ven perforací.

Chlazení vodní či spíše hybridní

Vodní chlazení je realizováno plochým blokem, které je vsunut mezi kovový plášť a PCB – nachází se tedy na druhé straně desky se součástkami, z nichž tak teplo odvádí nepřímo. Blok ústí ven standardními otvory pro hadice, které jsou hned vedle konektorů pro modulární kabeláž. Pro využití vodního chlazení ho samozřejmě musíte zapojit do vodního okruhu v počítači. Tuto součástku jinak nevyrábí FSP, ale firma Bitspower. FSP s ní na tomto zdroji spolupracuje a na šasi jsou také vymalovány obě značky.

Zdroj FSP Hydro PTM+. Perforací je vidět vodní blok nacházející se pod PCB s komponenty
Zdroj FSP Hydro PTM+. Perforací je vidět vodní blok nacházející se pod PCB s komponenty

Tato hybridní konstrukce znamená, že zdroj je funkční i bez zapojení do vodníka. V této konfiguraci má výkon 1200 W a nabízí polopasivní režim: ventilátor se roztáčí až při překročení 30 % zátěže (360 W). Pokud vodní blok zapojíte, získáte tím dvě věci. Jednak se dostupný výkon zdroje zvyšuje na 1400 W. Vedle toho se ale také zlepšuje schopnost zdroje běžet pasivně – s vodou se ventilátor zapíná až od 50 % zatížení, což by při maximu 1400 W mělo znamenat, že máte pasivní chod (pokud se odhlédne od hlučnosti okruhu) až do 700 W. Účinnost vodního chladiče tedy nestačí na to, aby uchladil zdroj při plné zátěži – což je asi dáno tím, že je blok na druhé straně PCB – ale přináší hmatatelné zlepšení.

fsp-hydro-ptmplus-vodni-chalzeni-zdroj-03Elektrická část je založena na dvojici transformátorů a DC-DC měničích. Návrh má jen jednu unifikovanou 12V větev, na níž má dodávat 100 A proudu (zřejmě údaj pro 1200W režim, při 1400 W by to asi mělo být víc). Zdroj má mít účinnost přes 92 %, vyhovuje certifikaci 80 Plus Platinum a má obsahovat ochrany proti přepětí, proudovému přetížení i přehřátí. 100 % uvnitř použitých elektrolytických kondenzátorů má být japonské výroby, což je obecně bráno jako určitá záruka lepší kvality a životnosti těchto důležitých součástek. Pro parádu jsou také osazené RGB LED, jejichž svícení lze řídit aplikací Aura Sync od Asusu.

Prvních 500 kusů bude v limitované edici s extra příslušenstvím
Prvních 500 kusů bude v limitované edici s extra příslušenstvím

Drahá sranda, limitovaná edice

Pokud jste o tento polovodní (nebo do 700 W i plně vodní) zdroj pojali zájem, asi vás moc nepotěší cena. FSP Hydro PTM+ stojí oficiálně 699 dolarů, což při momentálním kurzu a po připočtení DPH dělá 17 a půl tisíce korun. Cena je to tedy brutální. Určitý flastr dostanou první z kupujících. Firma FSP totiž do obchodů nyní při startu prodeje vypustila omezenou edici čítající 500 kusů, která má jako součást balení ještě radiátor a vodní pumpu Bitspower plus parádnější kabeláž s textilním opletem (v standardním balení jsou obyčejné nenačančané kabely). Tato omezené edice se podle webu společnosti bude dát koupit i u nás, jako prodejci jsou uvedené obchody CZC.cz a Alza.cz.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Zdroj od tohodle výrobce bych moc nespoléhal.. natož s vodním chlazením… Jen z mého pohledu je todle stejnak zbytečnost a za další nebezpečná hra cca za 5 let kdy ty gumy popraskají… (někdy déle, ale každopádně dál stím už nemůžete dělat).

  2. Toto je za poslední dva roky 3. zdroj chlazený vodou o kterém se píše, že je první svého druhu. Vodou chlazený zdroj jsem měl v ruce už v roce 2004, tedy skoro 14 let nazpět. Nejsem si jist, zda to byla sériová výroba, ale bylo jich tam přes 20, takže to určitě nebyl nějaký prototyp nebo tak. Byl drahý jak prase, zpracování nic moc a i malý výkon, ale byl určitě dřív.