FSP uvedl první 400W zdroj s 80Plus Titanium, další budou pokračovat

0

Je to už nějaký ten pátek od doby, kdy vyšla oficiální certifikace 80Plus Titanium. Od roku 2012 společnost Delta Electronics – přední výrobce zdrojů pro servery a značkové sestavy – nabízí první zdroje s 80Plus Titanium. Tyto zdroje jsou ovšem určeny pouze do výkonných serverů, kde se počítá každý watt navíc. Až letos na podzim společnost Corsair uvedla první zdroj „pro lidi“ – AX1500i s titanovou účinností a šílenou cenou. Zdroj s cenovkou kolem deseti tisíc by zabral čtvrtinu až třetinu rozpočtu výkonného počítače. Veřejnost nadále čeká na slabší modely s příznivou cenou a podstatně nižším maximálním výkonem.

FSP400-60AGTAA – první „nevýkonný“ zdroj s certifikací 80Plus Titanium

Společnost FSP Group (jejíž zdroje známe nejen pod vlastní značkou ale také je používá Zalman, Antec, SilverStone, Thermaltake či Eurocase) oznámila, že pracuje na zdrojích s certifikací 80Plus Titanium. Na rozdíl od Corsairu či Delty půjde o zdroje s nižším výkonem.

 

První slabší model má kódové označení FSP400-60AGTAA a jak už jméno napovídá, jedná se o zdroj pro OEM trhy. Nominální výkon dosahuje 400 wattů a typická účinnost při 50% zatížení dosahuje 96 % (při 115 V pouze 94 %). Otázkou zůstává, zda se dostane do běžného prodeje a případně za jakou cenu. AGTAA stále používá starou topologii bez DC/DC měničů. Na primáru je osazen kvalitní Nippon Chemi-Con, možná ještě jeden filtrující 5V Stand-By větev. Na sekundáru bude osazení jistě horší. 

Příští rok se dočkáme i výkonnějších modelů a snad i vyšších řad od jiných výrobců. I když platinová účinnost u většiny zdrojů do 1 kW dostačuje, u výkonnějších „svářeček“ již vyšší účinnost udělá při ročním 24/7 provozu zcela jiné čísla. Osobně by mi nevadil ani slušný pasivní 600W+ zdroj, svoje zájemce si jistě najde. 

Zdroje: TechPowerUp, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek!