Fuckující Linus Torvalds zlomil nVidii. Optimus pro Linux bude

0

Byla to nevinná univerzitní přednáška, na které vystoupil otec Linuxu Linus Torvalds. Když došlo na otázky z publika, jedna slečna si postěžovala, že Nvidia kašle na podporu technologie Optimus na linuxových systémech. Torvalds jí dal zapravdu a ještě k tomu popsal Nvidii jako nejhorší firmu, se kterou kdy jednal. Aby toho nebylo málo, ještě ji zdviženým prostředníčkem poslal tam, kde ani slunce nesvítí.

Nvidia týden nato reagovala se slovy, že je Linuxu zavázána. Přináší aktuální ovladače souběžně s verzí pro Windows, velmi se podílí na úpravě linuxového kernelu pro architekturu ARM atd.

Nvidia GeForce GTX 670 
GeForce GTX 690, foto: Nvidia

Teď vyšlo najevo, že Nvidia na Optimu pro Linux opravdu pracuje. Vývojář Aaron Plattner zveřejnil zprávu, že už ví, jak externí grafiku vypnout, aby systém běžel jen na integrované. Díky tomu se sníží spotřeba počítače (klíčová věc u notebooků) a zároveň se nemusí ručně přepínat obrazový vstup. Zatím ale není jasné, kdy se podpora dostane do nových ovladačů.

So I’ve been experimenting with support for Dave Airlie’s new RandR 1.4 provider object interface, so that Optimus-based laptops can use our driver to drive the discrete GPU and display on the integrated GPU. The good news is that I’ve got a proof of concept working.

Tip: Více o technologii Optimus napoví starší článek Lukáše Fialy.

 

 

Možná, že Nvidii přesvědčil Torvalds. Možná na to má svůj vliv i herní studio Valve, které už s počítá s Linuxem jako herní platformou

Zdroj: PCWorld

Ohodnoťte tento článek!