Fujitsu bude k výrobě notebooků používat recyklovaná CD a DVD

0

Zelená vládne světem a velké společnosti se rády chlubí každým opatřením, které pomůže snížit emise a chránit přírodu. Nejinak tomu je v Japonsku: společnost Fujitsu oznámila opatření, které v podstatě znamená návrat optických médií (CD a DVD) do notebooků – ovšem trochu jinak, než bychom možná čekali.

Nepoužívané optické disky jsou totiž jednak víceméně k ničemu (často ani nejdou kvůli poškození přečíst) a jen překáží, na druhou stranu jsou ale docela využitelným druhotným zdrojem surovin. Fujitsu toho hodlá využít a vyvíjí recyklační program, který umožní vyrábět plastové části těl notebooků právě z materiálu vzniklého zpracováním vyhozených médií.

Nákres procesu recyklace

Program je zatím ve své pilotní fázi, takže nepůjde o masové nasazení technologie všude – momentálně se z takto recyklovaného materiálu bude vyrábět pouze horní strana základny modelu Lifebook P772/E, notebooku pro pracovní nasazení. Přední panel bude vznikat na pohled celkem jednoduchým procesem, média budou rozdrcena, pak od nich bude oddělen přebytečný, nevyužitelný materiál, následně se vzniklé střepy roztaví a odlije se z nich potřebný díl; spolupráce se dvěma dalšími firmami (PANAC Industries a Idemitsu Kosan) dává tušit, že až tak jednoduché to nebude, zvlášť když je potřeba zachovat určitou kvalitu. Fujitsu ve své tiskové zprávě nicméně ubezpečuje, že takto vyrobené díly nebudou o nic horší než ty používané dříve.

 

Zdroj: TZ Fujitsu

Ohodnoťte tento článek!