Fujitsu Esprimo X913-T: s IPS displejem a důrazem na nízkou spotřebu

0

Úvod, konstrukce, displej

Displej má díky panelu IPS má krásné barevné podání a neomezené pozorovací úhly. Spolu s okolním rámečkem jej překrývá ochranné sklo, takže je lesklý, ale samozřejmě dotykový. Lehké prosvítani podsvětlení jinak výborného úsporného displeje v levém dolním rohu je vidět jen při zobrazení černé, ale celkově je displej naprosto v pořádku.


 

Tloušťka displeje činí pouze zhruba 2,5 cm, jelikož veškerý hardware i ovládací prvky jsou umístěny v základně, ale i ta je drobná. Nad displejem se nachází výrazná webkamera s krytkou a mikrofonem. U kamery bych měl trochu strach o její utržení příliš horlivým uživatelem, ale drží celkem pevně.


 

Černé materiály s červenými detaily počítači sluší, přesto působí trochu stroze. Na rozdíl od lesklých plastů některých konkurentů se nám to ale líbí. Na zádech najdete výrazné logo Fujitsu v kovovém provedení.

Fujitsu Esprimo X913-T
zapůjčil Fujistu
displej 23″, 1920 × 1080 px, IPS, lesklý
procesor Intel Core i5-3470T / 2,9 GHz, 2(4) jádra
operační paměť 4 GB DDR3
grafická karta Intel HD 2500
pevný disk 500 GB, Toshiba MQ01ABD050, 2,5″ 5400 ot./min
SSD
USB 4× USB 3.0, 2× USB 2.0
konektivita Wi-FI 802.11n, 1 Gb/s LAN
webkamera ano
čtečka karet
nemá
další monitory DVI
reproduktory ano
příslušenství bezdrátová myš a klávesnice (USB dongle)
napájení interní zdroj
operační systém Windows 8 Pro
rozměry a hmotnost 554 × 225 × 433 mm / 8,62 kg
cena

Core i3-3220T, 500GB disk za 29 120 Kč

Core i5-3470T, 1TB disk za 32 670 Kč

Displej drží na placatém krku a lze jej polohovat od mírného záporného úhlu až do úplného položení. Základna svými drobnými rozměry dává tušit, že uvnitř budou spíše notebookové pomalejší komponenty, celý počítač je také příjemně lehký a váží méně, než 9 kilogramů.


 

Hned zkraje mě Fujitsu potěšil integrovaným napájecím zdrojem, díky čemuž ušetříte zavazející adaptér. Vedle něj je umístěn výdech ventilátoru. Konektorová výbava je ovšem celkem chudá a náročnější uživatelé budou své porty postrádat: USB je na tom ještě dobře, dvojice rychlých USB 3.0 i čtveřice USB 2.0 je dostatečný počet, chybí ale čtečka SD karet. I ta se dá překousnout použitím externí, například Kingston.


 

Pro připojení druhého monitoru najdete na základně pouze postarší DVI, přičemž vyvedení DisplayPortu nebo HDMI by dnes už mělo být samozřejmostí. Fujitsu nabídne jen DVI. Na druhou stranu musím ocenit, že zde konečně není optická mechanika, která je už akorát brzdou a občasnou nutností kvůli zpětné kompatibilitě.


 

Všechny konektory jsou umístěny vzadu s výjimkou dvou USB 3.0, které našly své místo na levém boku. Přední strana patří tlačítkům: uprostřed je zapínání, vlevo od něj ovládání monitoru. To zahrnuje zapnutí a vypnutí eko režimu, při vstupu do menu poté změnu jasu, kontrastu a úrovně černé, dále volbu mezi přednastavenými režimy a zapnutí senzoru přítomnosti (když u počítače nesedíte, zapne úsporný režim). Celé menu je v češtině.


 

Kromě Wi-Fi 802.11bgn se můžete do domácí sítě připojit i přes gigabitový LAN konektor a Esprimo nepostrádá ani Bluetooth. Zbylé konektory čítají jacky pro sluchátka a mikrofon a zámek Kensington. Ve firemní sféře se může někomu hodit i čtečka karet SmartCard.


 

 

 

 

Různé varianty hardwaru

Když jsem vybíral toto Fujitsu do testu, všiml jsem si, že jej lze mít i s SSD diskem, což se v naší nabídce All-in-onů jen tak nevidí. Takovou konfiguraci se mi nakonec zajistit nepodařilo, přesto existuje a rozhodně byste se na ni měli zaměřit. Podle českého zastoupení Fujitsu však budou zatím v prodeji pouze dvě varianty:

  • Core i3-3220T, 500GB disk za 29 120 Kč
  • Core i5-3470T, 1TB disk za 32 670 Kč

Dnes testovaná varianta má procesor Intel Core i5-3470T na frekvenci 2,9 GHz a 500GB disk. Ono Tčko na konci značení procesoru znamená nižší TDP, tedy nižší spotřebu a tím pádem i výkon (zato při vyšší ceně). Ač je takový procesor poměrem cena/výkon nevýhodný, nízká spotřeba se u Esprima opravdu projevuje. V klidu má celý počítač odběr pouhých 30 W! a při vytížení nejde příliš přes 45 W.


 

Operační paměť má k dispozici dva sloty, přičemž v našem kousku se nachází 4 GB DDR3. Esprimo podporuje maximálně 16 GB, ale už čtyři jsou pro tento počítač dostatečné.

 

Uvnitř základny je místo pro jediný pevný disk o velikosti 2,5″, který je zabrán obyčejným 500GB harddiskem od Toshiby. Jelikož má otáčky pouze 5400 ot./min, je celkem brzdou. Fujitsu nabízí více velikostí disků a jeden 320GB dokonce s vyššími otáčkami, nejlepší ale bude je všechny přeskočit a podívat se v jejich nabídce až dolů: Esprimo X913-T můžete mít s 128GB nebo 256GB SSD a teprve s ním získáte opravdu výkonný počítač. Samozřejmě pokud patříte mezi  počítačové kutily, vyměníte si pevný disk i sami.


 
 

Esprimo se vůbec nehodí na hry, snad jen pro ty nejméně náročné. Grafický čip je totiž pouze HD 2500 a na něm toho mnoho nerozjedete. Cena přes 30 000 Kč je docela hodně za průměrně výkonný All-in-One s pomalým diskem, jenže musíte zvážit kvalitní displej, malé rozměry i velmi nízkou spotřebu – ta je překvapivá už vzhledem k tomu, že displeje typu IPS jsou relativně náročné na energii. Počítač relativně netopí a je tichý, jenže jeho spodní jinak ukrytá strana je hodně teplá i v klidovém režimu. Na klíně ale stejně nikdo All-in-One provozovat nebude

komplexní testy 
PCMark Vantage (celkem)
PCMark 7 (celkem) 2 736 bodů
Windows Index (nejslabší součást) 5,9 (grafika)
testy procesoru 
Cinebench R11.5 (64b), xCPU 3,28 bodů
Cinebench R11.5 (64b), 1CPU 1,47 bodů
Převod videa H.264/AVC dva průchody 19 fps
testy systémového disku 
HDTune čtení průměr 83 MB/s
AS SSD Benchmark
CrystalDiskMark sekvenční čtení 98 MB/s
CrystalDiskMark sekvenční zápis 93 MB/s
CrystalDiskMark čtení 512K 28 MB/s
CrystalDiskMark zápis 512K 33 MB/s
CrystalDiskMark čtení 4K 0,3 MB/s
CrystalDiskMark zápis 4K 0,7 MB/s
testy grafiky 
3DMark Vantage (celkem)
3DMark Vantage (GPU/CPU)
3DMark 11 (Performance) 423 bodů
Crysis, max. detaily nula
World in Conflict, max. detaily 5 fps
Stalker: Call of Pripyat, max. detaily 1 fps
Trackmania, max. detaily 17 fps
testy spotřeby 
Spotřeba bez zátěže 30 W
Spotřeba při vytížení CPU 52 W
Spotřeba vytížení grafiky 45 W

Malé interní stereoreproduktorky hrají překvapivě nahlas, ale pro lepší zážitek z filmu nabízí Fujitsu i externí repro SOUNDSYSTEM DS E2000 Air. V příslušenství k Esprimu najdete bezdrátovou myš a klávesnici. Klávesnice má nahoře multimediální tlačítka pro spuštění kalkulačky či prohlížeče a klácesu pro uspání. Firemní zákazníci ocení i modul TPM, funkci EraseDisk pro údržbu disku, čtečku karet SmartCard a vPro. Díky Windows 8 ve verzi Pro máte také možnost zdarma downgradovat na Windows 7, což běžná edice Osmiček nenabízí.


 

 

Plusy / mínusy
velmi nízká spotřeba průměrný výkon
kvalitní IPS displej

slabší konektorová výbava

(nemá čtečku karet ani HDMI/DP)

malé rozměry a hmotnost verze s SSD se u nás neprodává
konečně nemá optickou mechaniku  
Hodnocení  90 %

 


Graf ceny produktu Fujitsu Esprimo X913-T, LKN:X913TP0004CZ poskytuje server Heureka.cz

 

Galerie

 

Ohodnoťte tento článek!