Fujitsu LifeBook S760: důstojný nástupce

0

Úvod, vzhled

A hned z kraje recenze musím říci, že to je škoda. Model S760 sice patří téměř na vrchol nabídky, ale řada LifeBook nabízí i relativně dostupné konfigurace. Od dnes testovaného modelu však nečekejte ekonomické, málo výkonné řešení. S760 nabízí i přes své méně atraktivní balení velice kvalitní, odladěné vnitřnosti s šikovnými vychytávkami, které Fujitsu naštěstí zachovalo od předchůdců.

Po několika prvních hodinách používání LifeBooku jsem se nemohl zbavit dojmu, že to je pravděpodobně jeden z mála modelů, který může konkurovat podobně koncipovaným notebookům od Lenova. Malé rozměry, nízká hmotnost, kvalitní zpracování a tělo nabité moderními technologiemi.

 

 

 

Skrytá kvalita

 Vzhled modelu S760 není to, nad čím si návrháři příliš lámali hlavu. Vše je podřízeno funkčnosti. To ale neznamená, že je LifeBook S760 nějaká nevzhledná škatule. Je to takové ošklivé káčátko, které svoji krásu odhalí až po čase užívání.

Víko displeje má vrchní kryt z hořčíkové slitiny. Ta zajistí i přes nízkou hmotnost dostatečnou pevnost. Víko lze navíc měnit za jiné s různými grafickými vzory. Tělo notebooku je vyrobeno převážně z plastových dílů, ale použité materiály jsou kvalitní a torzní pevnost je výborná. Z části je to dané velikostí a hmotností těla, z části jednoduchou kostrou, která je ukryta pod plastovými díly.

Klávesnice S760 je ze světlešedého plastu. Přes prvotní rozpaky, jsem ji po několika dnech užívání přiřadil k těm lepším klávesnicím, které prošly redakcí. Dobré oddělení kláves, klávesa Enter s dvojitou výškou, přesný chod s výborným odporem a rozložení, které vyhovovalo i mým větším rukám. Psaní bylo příjemné jak s notebookem položeným na desce pracovního stolu, tak i na klíně při cestování. Navíc pro notorické kafaře bude jistě výhodou, že je klávesnice odolná proti polití.

 

 

 

Touchpad, displej

Multi-touchpad

Zajímavým rozšířením touchpadu je kulatá ploška, která pomáhá při rolování v dlouhých dokumentech nebo větších webových stránkách. Toto pomocné řešení je u malé plochy touchpadu právě u notebooků s úhlopříčkou pod 14″ velmi příjemné. Navíc posuv přes kulatou plochu je jemněji odstupňován a tak je pohyb v dokumentu či na stránce přesnější. Povrch obou ovládacích ploch má hrubý povrch s jemnou perletí a i při současných vedrech zajišťuje spolehlivé a přesné reakce. Mezi potvrzovacími klávesami touchpadu Fujitsu umístil snímač otisků prstů.

Hlavní plocha touchpadu však funguje standardně a poskytuje stejný způsob ovládání jako u jiných notebooků. po pravé straně oblast pro běžné vertikální rolování, v dolní části pro pravolevý posuv. Velikost je sice menší, ale vzhledem k úhlopříčce displeje 13,3″ je dostačující.

 

 

 

Dobrý obraz

Matný displej s LED podsvícením je u tohoto stroje další příjemnou věcí, která uživatele těší nejen na stole, ale hlavně při venkovní práci. I při silném slunečním jasu je při maximálně nastaveném podsvícení displej čitelný. Pozorovací úhly jsou vcelku slušné a barevné vyvážení není potřeba upravovat. V tomto ohledu displej patří ke slušnému průměru manažerských notebooků.

Zasloužil by pouze dvě vylepšení. První se týká rozlišení, to je bohužel stejné jako již u většiny dnešních strojů v podobné velikosti a to hraničních 1366 × 768 bodů. Je škoda, že s vytlačením displejů s poměrem stran 16:10 vymizelo rozlišení 1440 × 900, jehož alternativa by pro úhlopříčku 13,3″ a poměr stran 16:10 byla velmi šikovná. Dalším rozlišením, které následuje u displejů s úhlopříčkou 13,3″ je vysokých 1600 × 1200 bodů.

 

 

 

Druhá výtka směřuje k nedořešené ochraně povrchu displeje. O hořčíkovém krytu jsem psal již na počátku, že je dostatečně pevný, ale přeci jen určitou vůli v prohybu má. Ta může nastat a nastane v okamžiku, kdy notebook vezmete do jedné ruky a prsty stlačíte z vrchní i spodní strany. K tomuto úchopu vás zláká velikost a hmotnost stroje. V tento okamžik se matná plocha displeje dotkne klávesnice a dochází postupem času k nepatrnému odírání povrchu displeje. Po krátké době jsou v určitých jasech na větších jednolitých plochách patrné ošoupané body. S touto nectností se nesetkáte jen u tohoto Fujitsu, ale trpí tím i podobné notebooky v této kategorii. Je to daň za snižování hmotnosti na úkor vysoké pevnosti tak tenké součásti stroje, jakou je displej.

Konfigurace

Vysoký výkon

Testovaný kus byl osazen nejsilnějším procesorem Intel Core i7 M620 s frekvencí 2,66 GHz. Uživatel má však možnost zvolit z více procesorů. Jak řadu Core i3 (330M, 370M), tak i Core i5 (520M, 540M). Nejlevnější variantou je Intel Celeron P4500 s frekvencí 1,86 GHz. U operační paměti zvoli Fujitsu pro uživatele rozumné řešení. V notebooku jsou dva sloty pro paměti, ale u S760 v této konfiguraci je osazen pouze jeden a to hned 4GB RAM. Takže v okamžiku, kdy budete chtít rozšířit tuto kapacitu, nemusíte se zbavovat dvou menších RAM, ale pouze přikoupíte další 4GB. Můžete tedy využít až 8 GB RAM DIMM DDR3.

Rychlý pevný disk s kapacitou 500 GB a 7200 ot./min. je jednou ze šesti variant úložišť, kterou můžete s notebookem LifeBook S760 dostat. Na výběr jsou další 7200ot. i 5400ot disky s kapacitou od 160 GB až po zmíněných 500 GB. Nabízený je i 128GB SSD disk.

 

 

 

Bluetooth i Wifi nemá smysl příliš rozebírat, dnes si bez takové výbavy jakýkoliv notebook lze jen těžko představit. Za zmínku stojí dvojitou anténu pro WiFI, která zvyšuje úspěšnost spojení a jeho stabilitu. To se projevilo i při mé práci v parku. Levný WiFi router D-Link DI524 s původní anténou, umístěný na vnitřním parapetu za oknem, nečinil S760 žádné potíže i na vzdálenost cca 50 m. Přitom signál musel projít oknem, kolem trolejí a vcelku hustými korunami stromů. Pro mnohé uživatele bude jistě příjemný 3G/UMTS modul, který zajistí internetové připojení v místech bez Wi-Fi signálu.

 

 

 

 

Výdrž, mechanika vs. baterie

Data či čas

LifeBook S760 má hned dvě možnosti, jak řešit dlouhou výdrž běhu na baterii. Prvním je systém ukrývající se pod tlačítkem EcoButton, označené písmenem E v řadě tlačítek vedle hlavního vypínače. Po jeho aktivaci systém odpojí nepotřebné komponenty jako optickou mechaniku, síťový modul včetně bezdrátového připojení nebo zvukovou kartu a sníží intenzitu podsvětlení displeje.

Druhou variantou je využití variabilní šachty optické mechaniky. DVD mechaniku můžete jednoduše vysunout a místo ní vložit zakoupenou druhou baterii s kapacitou 25Wh. S ní by se výdrž notebooku měla přiblížit k 8 hodinám provozu.

Ale i při použití standardně dodávané šestičlánkové baterie je při běžné kancelářské práci se zapnutou Wi-Fi výdrž mezi 4 a 5 hodinami. Překvapivý údaj to je i proto, že dodávaná 62Wh baterie, která i přes svoji kapacitu nevyčuhuje z těla stroje, živí nejen nejvýkonnější čistě mobilní procesor Core i7 od Intelu, ale i 7200ot. disk, který v testu vykazoval velmi dobré výsledky.

 

 

K pevnému disku se váže další výbava S760. Není to nic překvapivého, přitom tato funkce potěší a hlavně přispěje k ochraně vašich dat. Výbava LifeBooku S760 obsahuje senzor pádu a otřesů. Nejen, že je o něm zmínka v manuálu a technických parametrech, ale dává o sobě vědět i upozorněním při rychlejším pohybu či nárazu (i při pokládání na stůl), že systém zaparkoval ramínka s hlavičkami v HDD, protože zjistil náraz. Citlivost senzoru lze nastavit ve třech stupních citlivosti.

Větráme, chladíme

Větrání S760 je vyřešeno velmi účinně. A to i přes ten fakt, že to malého těla LifeBooku napasoval Fujitsu i DVD mechaniku. Nejvyšší výkon větráčku jsem zaznamenal pouze při startu, kdy se větráček na krátkou chvíli roztočí na maximální otáčky. Ale po pár vteřinách poklesnou na minimum. Uvědomuji si, že větráček jede neustále, ale kromě opravdu jemného vrnění, které nijak neruší, jej nevnímáte. Hlučnost větráčku při vyšších otáčkách je přijatelná i pro noční provoz. V žádném případě se u LifeBooku nedočkáte silnějšího přehřívání. Ani ve spodní části, ani z vrchu na straně klávesnice. I ve vysokých teplotách jsem pracoval s notebookem na holých nohách bez náznaku přehřívání. Zde konstruktéři odvedli výbornou práci. Příjemná je možnost vyčištění radiátoru chlazení, který se chtě nechtě časem zanese prachem. Ve spodní částí těla je krytka, kterou jednoduše vyjmete a radiátor lze poměrně snadno vyčistit.

 

 

Závěrečné pocity

Když Fujitsu přišel do redakce, kvůli jiným povinnostem jsem se k němu dostal až po pár dnech. A přiznám se, že jsem se k němu ani moc nehrnul. Byl ve mně zřejmě zakořeněný podobný pocit, který jsem popisoval zpočátku. Myslím ten o levných počítačích ze supermarketů.

Po vybalení však nastal proud samých příjemných zjištění. Štíhlé, lehké tělo, do které se vešla i DVD mechanika. Tu lze navíc vyměnit za přídavnou baterií – tu jsem bohužel neměl k dispozici a tak testy výdrže proběhly pouze se standardní baterií. Příjemný displej s použitelnými pozorovacími úhly a vyváženým barevným podáním s matným povrchem jsem ocenil i díky dostatečnému podsvětlení při práci na slunci. Klávesnice patří mezi kvalitnější a navíc její ochrana před politím dodá více klidu kafařům workoholikům. Výkon stroje se silným procesorem Core i7 byl v každém okamžiku dostatečný. Konfigurace s pouze integrovanou grafikou však neuspokojí hráče her. Ty lze provozovat jen s nejnižším možným nastavením. Na druhou stranu není 13,3″ pro herní orgie to pravé ořechové.

LifeBook S760 je zacílený spíše do firemní sféry, kde je potřeba výkon, ale zároveň dlouhá výdrž. U tohoto stroje a konfigurace se to bez vážnějších výtek podařilo. Jedinou vadou na kráse tohoto ošklivého káčátka je bohužel jeho cena, která odradí většinu běžných uživatelů.

 

 

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 


 

Fujitsu LifeBook S760 13,3″

Cena

cca 47 000 Kč s DPH

Zapůjčil

Fujitsu CZ, www.fujitsu.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i7 620M 2,66 GHz, TurboBoost 3,33 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

500 GB

Pevný disk (rychlost)

7200 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD+/-RW/RAM

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

13,3″ LED

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel GMA HD

Grafická paměť

n/a

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

2.1

Mobilní komunikace

3G/UMTS

Operační systém

Microsoft Windows 7 Professional 64bit

Porty (s výjimkou USB)

ExpressCard, VGA, HDMI, ethernet, audio, dokovací replikátor

Počet USB portů

3 × USB 2.0

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC, MS, MS Pro

Rozměry

314 × 222 × 30 mm

Hmotnost

1,6 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

n/a (chyba)

3DMark03 (body)

4152, CPU 1105

3DMark05 (body)

2736, CPU 9961

3DMark06 (body)

1411, CPU 2231

3DMark Vantage (body)

n/a

PCMark05 (body)

n/a, CPU 6897, Mem 6377, GPU 2770, HDD 5538

PCMark Vantage (body)

6375; Mem 3178; TV & Mov 3544; Gaming 3382; Music 5632; Communication 7580; Productivity 5935; HDD 3992

HDTune (MB/s; ms)

74,7 MB/s, 18,9 s

SiSoft Sandra 2010

CPU n/a GOPS; Mem n/a GB/s

CrystalDisk Mark 3

87,33 / 86,57 MS/s

Devil May Cry 4

31,49 / 28,96 / 33,10 / 29,58 fps

Cinebench R11.5

CPU n/a pts; OpenGL n/a fps

x264 BenchMark HD v3.0

n/a / n/a fps

Divx Converter

n/a hod.

Windows 7 Experience Index

CPU: 6,7; Paměť: 5,9; Grafika Aero: 4,0; Herní grafika: 5,1; HDD: 5,9

Výdrž web* (čas)

4:38 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

4:12 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

4:05 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!