Fujitsu Siemens Amilo Mini – první pohled

0

První malý Fujitsu Siemens, model Amilo Mini, je horkou novinku – oficiálně byl představen teprve před několika dny na veletrhu IFA v Berlíně, sami jsme jej měli k dispozici krátkou dobu na vytvoření plnohodnotné recenze, avšak dostatečně dlouho pro získání prvních dojmů a zkušeností.

Fujitsu Siemens Amilo Mini

Amilo mini je stylizováno v novém v novém Core and Shell designu společném celé řadě. Zatímco především u modelů s většími úhlopříčkami vám odvážná kombinací bílého plastu s černým nemusí připadat dostatečně sexy, maličkému Amilu Mini velmi sluší. A slůvko maličké je rozhodně na místě: půdorysné rozměry jen o málo přesahují devět palců úhlopříčky, díky čemu je Amilo Mini kompaktnější než například Acer Aspire one nebo MSI Wind.

Tyto rozměry se někde podepsat musely, nejvíce to z pohledu běžného uživatele odnesla klávesnice. Její tlačítka jsou totiž velikostně zcela shodná s těmi, které můžete znát z Asusů Eee PC řady 701 nebo 901, jsou tedy menší než klávesy v předchozím odstavci zmíněných větších konkurentů. Záleží tedy na vaší osobní preferenci: zatímco osobně mi klávesnice Amila Mini naprosto dokonale pro psaní hmatovou metodou vyhovuje, jiný může preferovat velká tlačítka klasických notebooků.

Velmi dobrý pocit jsem měl s mechanického provedení notebooku. Tělo je pevné, plasty kvalitní a výborně lícující, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Stejně tak víko displeje a jeho klouby: Amilo Mini lze bez obav přenášet pouze držením za horní rám displeje. Trochu překvapí pouze menší úhel při maximálním rozevření displeje, konkurenční modely lze rozevřít více.

Na displej lze nasadit barevné kryty (a jeden průhledný, pod který můžete umístit vlastní obrázek nebo fotografii) a jeden z nich v tmavě červené barvě je přímo součástí prodejního balení.

Displej nezabírá celé víko displeje, nabízí úhlopříčku 8,9 palců při rozlišení 1 024 x 600 obrazových bodů. Jeho čitelnost je dobrá a matná povrchová úprava zkrátka nemůže nepotěšit. V rámu nad displejem zbylo ještě dostatek místa pro nezbytnou webovou kamerou s fyzickým rozlišením 1,2 megapixelu a dvojici mikrofonů slibujících potlačení okolních ruchů.

Reproduktory jsou skryty pod perforací v prostoru mezi klávesnicí a kloubem displeje a patří mezi nejhlasitější ve své třídě. Hrají skutečně překvapivě a například takový MSI Wind je proti Amilu Mini tichý jako vánek i při maximální úrovni hlasitosti.

Konektorová výbava může na první pohled vypadat chudší, za což může pouze dvojice USB portů (konkurenční modely mívají většinou tyto porty tři). Amilo Mini však vše přebíjí slotem pro rozšiřující karty ExpressCard, které posouvají rozšiřitelnost o třídu výše. Snadno tak použijete například datové karty mobilních operátorů, televizní tuner, přídavný eSATA řadič nebo i externí grafickou kartu – to vše v pohodlném interním provedení a v rychlostech, kterým nemohou USB porty žádným způsobem konkurovat.

Jen pro úplnost tedy doplním běžnou bižuterii v podobě čtečky paměťových SD karet, audio konektorů a VGA výstupu (analogovým D-Sub konektorem). A opět si neopustím připomínku: u notebooků určených převážně do terénu je téměř trestuhodné osadit zvukové konektory i čtečku paměťových karet (navíc vložená SD karty ze své poloviny vyčnívá ven) na přední hranu notebooku.

Hardwarová výbava odpovídá ostatním modelům stejné třídy: pevný disk s kapacitou 80 GB, procesor Intel Atom taktovaný na frekvenci 1,6 Ghz, jeden gigabajt operační paměti a grafická karta Intel GMA950. Pevný disk je model o velikost 1,8 palce a je snadno dostupný pod krytkou na spodní straně notebooku, slot pro paměťový modul zde volně dostupný není – je s největší pravděpodobností umístěn pod klávesnicí.

Operačním systémem jsou Windows XP Home, o Linuxové verzi se prozatím nehovoří. Chod operačního systému je velmi svižný, kombinace vyladěného hardwaru ve spolupráci se slušně rychlým pevným diskem dává velmi dobré výsledky. Dynamická úprava frekvence procesoru funguje na výbornou, navíc je k dispozici speciální funkční režim určený pro úsporu energie, který trvale podtaktuje procesor, vypne ventilátor a umožní tak zvýšit výdrž na akumulátor přibližně o dvacet procent.

Se standardně dodávanou tříčlánkovou baterií se výdrž při běžné kancelářské práci s aktivním Wi-Fi připojením pohybuje málo přes tři hodiny, k dispozici však bude také akumulátor šestičlánkový (předpokládaná doba výdrže pak stoupne na hodnotu přesahující pět hodin práce).

Z malého notebooku Fujitsu Siemens Amilo Mini máme na první pohled velmi dobrý dojem, v rukou jsme měli dobře zvládnutý a skvěle odladěný přístroj. A navíc v této třídě neobvyklý rozšiřující slot ExpressCard je jednoznačnou konkurenční výhodou. A to jsem si to nejlepší nechal nakonec: za Amilo Mini v právě popsané konfiguraci zaplatíte v maloobchodní síti pouze 8 999 korun včetně daně z přidané hodnoty.

Kompletní fotofalerie

 

Ohodnoťte tento článek!