Fujitsu Slimbook AH552: levný a po odtučňovací kůře (první pohled)

0

Levné notebooky od Fujitsu v minulé generaci pěkně zastupoval třeba model Lifebook AH531. Jednu dobu šlo dokonce o nejlevnější patnáctipalcový notebook na českém trhu; my jsme jej tenkrát testovali v dražší konfiguraci s cenou okolo patnácti tisíc a až na lesklé plochy úplně všude nás příjemně překvapil – kvalitou klávesnice i výkonem.

Fujitsu Lifebook AH552

Testovaný notebook není úplně přímým nástupcem AH531 a nepatří k těm opravdu nejlevnějším patnáctkám, kterými jsme se zabývali třeba ve velkém testu na přelomu července a srpna. Přímým potomkem je model AH532; nám se do rukou dostal model AH552, který začíná s cenou o něco výše (podle konfigurace stojí zhruba mezi 15 a 20 000 Kč s daní). I tak ale jde o celkem levnou záležitost a hlavně ony levnější verze, často využívající procesory Core i3 minulé generace, vypadají docela lákavě, pokud hledáte „domácí“ notebook na nenáročné použití.

Odtučňovací kůra

Fujitsu u mnoha letošních novinek začalo používat nový, ztenčený a hranatější design. Lifebook AH552 je toho pěkným příkladem a svými rovnými, zkosenými hranami tak trochu evokuje dražší stroje od Sony. Osobně se mi to velmi líbí, mám rád takto řekněme „technicky“ působící notebooky a preferuji podobný vzhled před výrazně zakulacenými rohy a zužujícími se základnami. Oproti AH531 (a bohužel i jeho nástupci AH532, kde si to Fujitsu opravdu mohlo odpustit) ubylo lesklých ploch – třeba rámeček displeje a zadní strana základny se lesknou stále, ale aspoň už tento problém zmizel u opěrek zápěstí.

Fujitsu Lifebook AH552

Notebook působí celkově docela solidně i přes svoji patnáctipalcovou úhlopříčku, příslušnost do nižší třídy a kompletně plastové vyvedení – nepůsobí jako klasický plasťák, třeba klávesnice se i při rychlém psaní (rozuměj bušení) prohýbá jen minimálně. Šasi se tentokrát Japoncům zdá se opravdu povedlo, vypadá skvěle, odlišuje se od záplavy konkurence svými hranatými tvary, notebook je docela tenký a na patnáctku i lehký (25,4 mm, 2,2 kg – ne nadarmo mu výrobce říká Slimbook)… první dojmy jsou prostě pozitivní. Také se mi líbí možnost výběru barvy; notebook vypadá velmi pěkně s černým i rudým víkem.

 

Klávesnice na AH552 není nic nového, zřejmě úplně stejná se vyskytuje na multimediálních Lifeboocích již nějakou dobu. Mezi její přednosti patří docela tichý chod a rozumné rozložení – nechybí numerický blok, klávesy pro pohyb v textu (Home, End, Page Up, Page Down) a kurzorové šipky jsou výrazně oddělené od ostatních kláves. Slušným se zdá být i touchpad.

Sandy i Ivy Bridge

Pokud se podíváte na nějaký srovnávač cen, najdete u Lifebooku AH552 ohromnou spoustu konfigurací. Většina z nich se vyskytuje jen na jednom obchodě, nejčastěji prodávané jsou tři. Bohužel jde o ty z dražšího konce nabídky a cenou se blíží dvaceti tisícům, což je přece jen na 15,6″ notebook s TN displejem o rozlišení 1366 × 768 docela dost – myslím, že zajímavější jsou u tohoto modelu spíše levnější verze.

Fujitsu Lifebook AH552Fujitsu Lifebook AH552Fujitsu Lifebook AH552

Na druhou stranu, pokud si připlatíte za některou z dražších variant, dostanete hodně slušný procesor Ivy Bridge. U verze označené jako MF031CZ jde o dvoujádro Core i5-3210M na 2,5 GHz, které má dost výkonu na cokoliv, co byste od podobného notebooku mohli chtít. Slabší verze často využívají procesory minulé generace jako Core i3-2350M, což není problém – AH532 s takovým procesorem stojí už od patnácti tisíc, což prostě není špatné a spoustě lidí to bude bohatě stačit. Zbytek konfigurace se mezi variantami liší jen minimálně; zřejmě vždy jsou přítomny 4 GB paměti, 500GB disk a integrovaná grafika příslušící k procesoru, tedy Intel HD 3000 či 4000. Herní notebook tedy z Lifebooku neuděláte, ale rodinný počítač pro web a filmy bez problémů ano.

Recenzi pro vás připravíme co nejrychleji a pořádně se podíváme na zoubek notebooku samotnému i dostupným konfiguracím. Zatím se nám určitě líbí: není příliš drahý, netrpí nedostatkem výkonu navíc vypadá sexy. A při občasném přenášení vám díky nízké hmotnosti nezničí záda.

Ohodnoťte tento článek!