Funguje SSD ve starším notebooku?

0

SSD disky od společnosti Hama momentálně v několika provedeních (ATA, SATA i PC card) právě testují kolegové v redakci magazínu ExtraHardware.cz. Také mne SSD disky zajímají, na diskusních fórech se pak objevují dotazy, zda lze současné moderní SSD disky použít také ve starých počítačích. Proto jsem na víkend kolegům odejmul jeden z modelů (kapacita 16 GB, provedení ATA) a rozhodl se ho vyzkoušet v opravdu starém počítači: PowerBooku Pismo s procesorem G3.

Jaký je PowerBook Pismo?

PowerBook Pismo je první přenosný počítač společnosti Apple, který byl vybaven FireWire rozhraním a dvěma USB porty. Obsahuje procesor G3 taktovaný na frekvenci 400 MHz s 1 MB vyrovnávací L2 paměti, 320 MB operační paměti (můj model), grafickou AGP kartu ATI Rage Mobility 128 s 8 MB grafické paměti a DVD mechaniku. Samozřejmostí je LAN i Wi-Fi připojení (802.11b). PowerBook Pismo se začal prodávat v roce 2000 za cenu 2 499 dolarů (na českou cenu v té době se raději ani neptejte).

Proč právě PowerBook Pismo? Tak především proto, že je u mě stále v aktivní službě. Jeho klávesnice je ta nejlepší, jakou jsem kdy měl pod prsty a pokud potřebuji napsat jakýkoli delší text, putuje zpět na pracovní stůl. Doposud jsem nenarazil ani na stolní klávesnici, na které by se mi psalo tak dobře. Druhý důvod je ten, že má dva sloty na akumulátor a na plné nabití tak vydrží třináct hodin běžné kancelářské práce: tudíž mohu pracovat celý víkend bez nabíječky. A baterie jsou levné, nový kus stojí přibližně padesát dolarů.

Ale ten nejdůležitější argument je IDE řadič tohoto notebooku. Ten je totiž známý tím, že korektně podporuje pouze pevné disky ATA-5, vyjímečně pak podporuje disky s ATA-6. Takže se často používá pro ověření kompatibility: pokud s pevným diskem je schopen fungovat PowerBook Pismo, poběží takový disk v podstatě v jakémkoli jiném notebooku.

Instalace a zkušenosti

Instalace disku byla snadná, testovaný SSD disk do Hamy je osazen v krabičce běžných 2,5″ rozměrů s klasickým konektorem, tudíž výborně sednul do slotu určeného pro pevný disk. Po spuštění instalace operačního systému z originálního DVD disku došlo ke chvíli napětí: rozpozná PowerBook moderní SSD disk? Odpověď již možná tušíte: ano, bez problémů rozpoznal. Po zformátování disku a instalaci systému přišlo první překvapení: nezvykle rychlý start operačního systému. Skutečně, zatímco Mac OS X 10.4.11 nainstalovaný na běžném pevném disku startovat 59 sekund, systém z SSD disku nastartoval za 32 sekund.


Instalátor rozpoznal disk bez problémů…

Nezvykle rychlá je práce se systémem a jeho odezva. Mám-li to vzít subjektivně, je z PowerBooku o třídu rychlejší stroj. Samozřejmě nevelký výkon procesoru se dohnat nedá (a například flashová videa se při přehrávání stále trhají), samotný operační systém je o poznání svižnější, aplikace se spouštějí téměř okamžitě a swapování na disk není vůbec patrné (zatímco při osazení běžným diskem je při této činnosti znát zpomalení). A navíc je počítač naprosto tichý, protože procesor G3 se zvládá uchladit pasivně a jediný zvuk tak vydává točící se pevný disk.

Kompletní fotogalerie

 

(celá galerie)

Abyste viděli nárůst výkonu na vlastní oči, prohlédněte si následující interaktivní grafy. Srovnejte tak výkon SSD disku s původním diskem PowerBooku (tedy ne s původním, skutečně původní disk měl 4 200 otáček a pouze 2 MB vyrovnávací paměti, můj současný disk je již 5 400 Seagate s 8 MB cache) a také s externím 3,5″ diskem WD MyBook (kapacita 500 GB, připojení FireWire):

Co říci závěrem?

Z testování SSD disku ve starším notebooku jsem mile překvapen, doslova mu vpustil novou energii do žil. A s tou energií to myslím doslova: výdrž na baterie se zvýšila asi o hodinu při práci na oba akumulátory: PowerBook Pismo nyní vydrží na jedno nabití téměř čtrnáct hodin. Pokud tedy máte starší notebook a nechcete se jej vzdát, uvažujte o investici do SSD disku. Disky s kapacitou 16 GB (respektive i 8 GB) pro operační systém, aplikace a základní dokumenty plně dostačují. Jde tedy jen o morální dilema, zda do notebooku s nízkou pořizovací cenou investujete třeba šest tisíc za nový SSD disk. Pokud ano, nebudete toho litovat.

Hama SSD 16 GB, UATA 2.5″ (přibližně 6 000 korun)

přenos dat: až 56MB/s čtení a 32MB/s zápis, plně kompatibilní s ATA 5 standardem, provozní teplota -25¬∞C až +85¬∞C, při neaktivitě vydrží teplotu okolí -40¬∞C až 85¬∞C, hmotnost: 47g, výrobce čipů: Samsung, výrobce celku: Sandisk


 +  slušná přenosová rychlost
 +  nižší hmotnost
 +  nulová hlučnost, nízká spotřeba energie

 -  cena (v poměru k ceně starších notebooků)

 

 Odkazy k tématu: ExtraHardware.cz | Hama SSD 16 GB

Funguje SSD ve starším notebooku?
Ohodnoťte tento článek!