G.Skill chystá paměti DDR4 s taktem 4400 MHz, čipy budou ručně vybírané

0

Za poslední měsíc jsme zde zásluhou procesorů Skylake měli několik zpráv o nových pamětech DDR4. Například o fešáckých bílých od GeILu nebo o SO-DIMMech od Apaceru s kapaciou 16 GB. Zdá se ale, že to všechno strčí do kapsy nejnovější počin firmy G.Skill, o němž informuje web KitGuru. Tento výrobce se totiž chystá pořádně postrčit laťku v dosažené rychlosti a připravuje moduly s efektivním taktem 4,4 GHz. To je přitom hodnota donedávna patřící do říše extrémního přetaktování.

Tyto paměti budou vyráběny v řadě Trident Z a půjde patrně o poměrně exkluzivní zboží pro ty bláznivější z nadšenců a zaryté soutěžní přetaktovávače. Mohlo by asi dokonce jednat i o limitovanou sérii, nebo dokonce zboží, které se ani neobjeví v širší distribuci. 4400 MHz není zatím standardem JEDEC a takto rychlé paměťové čipy podle specifikací zatím ani neexistují. Moduly tak budou v podstatě továrně přetaktované. Vysoký takt bude dosažen pomocí speciálně vybraných a otestovaných čipů z produkce Samsungu, také PCB mají být speciální.

G.Skill paměti Trident Z na taktu 4400 MHz bude vyrábět jako sadu dvou 4GB modulů, jiné kapacity nebo konfigurace zřejmě chystané nejsou. Při časování 4400 MHz má být latence CL 19 cyklů; napájecí napětí je zvýšené na 1,4 V, tedy ještě o kousek nad rámec toho, kam moduly DDR4 s nestandardním napětím obvykle sahají (mívají 1,35 V).

G.Skill Trident Z
G.Skill Trident Z

Taktovací frekvence 4400 MHz by měla být „oficiální“ do té míry, že s ní mají moduly automaticky fungovat v kompatibilních deskách na základě profilů XMP 2.0. Pokud tedy budete mít ten správný model, měly by běžet hned po zapojení bez dalšího nastavování. Těch desek, pro které budou moduly validovány, ale asi nebude příliš mnoho, pravděpodobně to budou jen highendové modely zaměřené na (extrémní) přetaktování. KitGuru také uvádí, že se bude jednat jen o desky platformy LGA 1151 pro Skylake s čipsetem Z170, neboť paměťový řadič platformy Haswell-e/X99 nepodporuje tak rychlé režimy jako Skylake.

 

Tyto moduly Trident Z se zatím teprve chystají k uvedení – momentálně je G-Skill údajně testuje s výrobci desek, aby byla u oficiálně podporovaných desek ověřena kompatibilita. Datum, kdy by mohlo testování skončit a moduly přijít na trh (byť s onou výhradou, že se možná nebudou dát pořídit obvyklými kanály), zatím bohužel neznáme. Stejně tak zatím nelze předpovědět cenu, ta ale určitě bud výrazně vyšší než u standardních pamětí.

G.Skill Trident Z

Zdroj: KitGuru

Ohodnoťte tento článek!