G.Skill má speciální paměti Pro Ryzen, s taktem 3466 MHz. Je tu i první Mini-ITX deska

15
Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen

Ryzen byl ve zprávách naposled předevčírem, kdy jsme shrnovali některé poznatky z prvních testů. Ani dnes od něj ale nebude pokoj, jelikož už se zase vynořily další. Tentokrát ne úplně k procesorům samotným, ale k okolní infrastruktuře.

První Mini-ITX deska pro Ryzen

Za prvé, je tu první Mini-ITX deska pro platformu AM4, což byla věc, po níž bylo slyšet otázky docela často. Již dříve se vědělo, že na Mini-ITX modelu (či dvou) pracuje Biostar. Nyní už by první deska, Biostar Racing X370-GTN, údajně měla brzy přijít na trh a web ComputerBase má i její fotografie. Model není založen na specificky „SFF“ čipsetu X300, ale na highendovém Promontory, můstku X370.

Deska má obvyklé propriety formátu Mini-ITX: logicky jen jeden slot PCI Express 3.0 ×16 (takže schopnost rozdělit linky přijde vniveč), paměťové sloty jsou dva desktopového typu DIMM. Na desce má být i slot M.2 s konektivitou PCI Express 3.0 ×4 a podporou NVMe modulů až do 80 mm délky. Svrchu není vidět, takže asi bude na spodní straně. Pro běžná úložiště pak zbývají čtyři porty SATA (6 Gb/s). Deska má mít sedmifázové napájení.

Podle dříve uniklých specifikací je na zadním panelu dvojice USB 3.1 (jeden port A, jeden C), video výstupy jsou DVI a HDMI. Zajímavá je síťová karta: gigabitový Realtek Dragon. Tento čip, který má konkurovat herním Ethernetům Killer od Rivet Networks (dříve Qualcomm/Atheros), byl oznámen již před delší dobou. Mimo tyto desky Biostaru pro socket AM4 ho ale dosud téměř nebylo vidět „v reálu“ (výjimkou by měly být nějaké modely ECS, další značky u nás neprodávané).

Jde o první vlaštovku, ale Biostar (který se u nás prodává jen výjimečně) by neměl být jediným zdrojem Mini-ITX desek platformy AM4. ComputerBase uvádí, že více modelů by se mělo začít objevovat v dubnu. Je možné, že ostatní výrobce zdržela dostupnost již zmíněného speciálního čipsetu (X300, A300).

Kolik děr máš, tolikrát jsi nosičem chladiče

Mezi základními deskami se objevila ještě jedna zajímavost, lze říct doslova kuriozita. Možná si pamatujete, že v době, kdy Intel přecházel z platformy LGA 775 (procesorů Core 2) na LGA 1156, změnil při tom rozteč montážních otvorů pro chladiče. Firma ASRock tehdy měla desky, v jejichž PCB byly vyvrtány obě sady děr, takže se daly použít starší chladiče. Něco podobného teď netypicky udělal Asus, které podobné experimenty obvykle neprovádí. Jeho deska ROG Crosshair VI Hero má takto přichystány díry jak pro upevnění chladičů pro platformu AM4, tak pro starší standard AM2/3/3+ a FM1/2/2+. Otvory jsou poměrně blízko, takže doufám, že nebude ohrožena pevnost PCB (ASRock míval otvory pootočené, aby mezi nimi byla větší vzdálenost). S dobrým backplatem by ale asi mělo vše být v pořádku.

Highendová deska Asusu ROG Crosshair VI Hero je kompatibilní s chladiči platformy AM3+/FM2+
Highendová deska Asusu ROG Crosshair VI Hero je kompatibilní s chladiči platformy AM3+/FM2+

Toto uspořádání by se asi mohlo hodit, pokud máte nějaký hodně dobrý chladič, ke kterému výrobce nenabízí konverzní sadu pro socket AM4. Za tuto highendovou desku ovšem také budete muset něco připlatit, momentálně za ni vyklopíte 7600 Kč. Je tak otázka, zda se investice vůbec vyplatí, nebo bude lepší chladič vyměnit. Typů speciálně pro AM4 pravda ještě mnoho není, ale můžete použít ty určené pro starší platformy AMD, které mají upevnění nikoliv do děr, ale do tradičního plastového rámečku. Ten je stále kompatibilní, takže například původní AMD Wraith funguje.

Speciální paměti pro Ryzen: lék na trable s řadičem?

U Ryzenu už jsme několikrát probírali schopnosti paměťového řadiče. Ten oficiálně podporuje frekvenci 2666 MHz u dvou modulů a dostat se na vyšší takty je obtížné – minimálně teď, když ještě platforma není příliš zralá. Za tohoto stavu by mohly být řešením speciální moduly, odladěné přímo pro Ryzen, a první takové nyní vydala firma G.Skill.

Její řady pamětí Fortis a Flare X mají být optimalizovány a zkoušeny přímo pro nová CPU od AMD a platformu AM4, a nabízejí slušné frekvence. Základní řada Fortis ještě příliš ne, tyto čtyřmodulové či dvoumodulové sady jsou nabízené v rychlostech 2400 a 2133 MHz, s kapacitami modulu 8 a 16 GB.

Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen
Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen

Ovšem v řadě Flare X už G.Skill nabízí moduly běžící na 3200 MHz a 3466 MHz. Varianta 3200 MHz má časování 14-14-14-34 a napětí 1,35 V (tedy už zvýšené). Pořídit se dá sada 2 × 8 GB, ale také 4 × 8 GB a 4 × 16 GB (pro celkem až 64 GB paměti). Pozor ovšem na to, že tyto moduly jsou přetaktované, nikoliv standardní. Nebudou asi fungovat v levných deskách, G.Skill má uvedené takty a časování vyzkoušené na Ryzenu 7 1700 ve výše již zmíněné highendové desce Asus Crosshair VI Hero. Ozkoušená je na těchto rychlostech i čtveřice 16GB modulů s celkovou kapacitou 64 GB.

Na stejné kombinaci desky a CPU pak má G-Skill vyzkoušené a údajně ověřené i nejrychlejší moduly s efektivním taktem 3466 MHz. Napětí mají stejné, časování pak 16-16-16-36. V tomto případě je stále k dispozici dvou i čtyřmodulová sada, ale kapacita jednoho je už jen 8 GB (celkem tedy 16 nebo 32 GB).

Aktualizace (8. 3. 2017):
Objevila se informace, že 3466MHz moduly pro svou frekvenci potřebují zvýšit BCLK procesoru Rzen ze 100 MHz na 118 Mhz. CPU má totiž nejvyšší nativní děličku pro DDR4 pro frekvenci 3200 MHz. To je tedy nejvyšší frekvence, kterou dosáhnete bez přetakvování BCLK. Tím pádem moduly na vyšší frekvenci nejsou doporučeny. Přetaktování BCLK totiž vede k nestabilitám, jelikož na tuto frekvenci jsou navázány řadiče SATA a sběrnice PCI Express. Při 118 MHz už tato není stabilní v režimu PCI Express a s 3466MHz moduly byste její režim museli přepnout na PCI Express 2.0. Ve světle této informace je tedy vhodné při nákupu rychlé RAM pro Ryzen sáhnout po maximálně 3200MHz DDR4.

Paměti G.Skill Fortis a Flare-X určené speciálně pro procesory AMD Ryzen
Parametry pamětí G.Skill Fortis a Flare-X pro procesory AMD Ryzen

G.Skill uvádí, že by se tyto moduly měly v prodeji objevit tento měsíc u obvyklých distributorů. Pokud byste je nicméně chtěli, budete se asi muset připravit na celkem vysoké ceny, jelikož z pohledu výrobce půjde jak se říká o „prémiové“ (přeloženo: příplatkové) zboží. A to dnes nejsou extra příjemné ceny jakýchkoli operačních pamětí, nehledě na rychlost.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

 1. Deska se více otvory pro chladič je myslím zajímavá kuriozita. Je zajímavé, co všechno existuje… Zaujalo mne to také proto, že mám doma navíc jeden nepoužitý chladič Scythe Ninja 4 a už vím, že pro použití s AM4 bude k dostání montážní sada za asi 4 EUR. Jsem zvědavý, jaké rozteče bude pro chladiče mít socket 2066 od Intelu (zda-li kompatibilní s 2011v3 ??) Uvidíme 🙂

  • IMHO se to nevyplatí, rozhodně ne jenom kvůli tomu. (Tyhle highend desky nidky nebyly moc výhodný).
   Hodně slušný chladiče stojí 1100, 1500? A původní se taky třeba dá střelit v bazaru.

     • No to je druhý brouček hlodáček 😀 Zatím čekám na desku, takže je ještě čas to změnit. Otázkou je, co tak velké OC u 1700 provede se životností. Nechce se mi věřit, že by AMD jen tak vzalo 1700X a podtaktovalo jí s nálepkou TDP 65W. Budou to horší čipy, které nedosáhly na limity tak jako 1700X a 1800X. Ale je možné že pro tuhle generaci je 4,0-4,1Ghz top hranice. 1700 zatím vypadá jako nejlepší kauf.

     • Spíš trošku nevěřím, že ten OC limit je na 4,0-4,1GHz. Že by AMD tu 1800X tak vyšťavilo a hlavně si jí odstřelili tou 1700? Je možné, že OC u 1700 je stabilní, ale při testování tam AMD vidělo nějaké odchylka a proto ty kusy spadly do 1700 a ne do 1700X.

     • Jaká může být s ohledem na vývoj v oblasti konzolí (porty), směřování k UHD-gamingu, etablování 4K HEVCp60 přibližně morální životnost 1800X, 5+ let? Vyplatí se ta úspora 1k/rok s ohledem na celkovou cenu sestavy/upgrade?

    • pochybuju že by stejně kvalitní čipy dávaly za částku o třetinu nižší. Kdepak, tam prostě bude křemík co ty vysoké frekvence nedává. Může se stát že se tam dostane omylem lepší kousek, ale to je sázka do loterie. U 1700X je to reálnější

 2. Přidána aktualizace – ty 3466MHz moduly potřebují přetaktování BCLK, což není doporučeno dělat kvůli stabilitě. Tím pádem se dají doporučit pro Ryzen maximálně 3200MHz moduly – to je údajně nejvyšší dělička, která se na Ryzenu dá pro RAM použít.

  • Jestli je nenajdou vyhledávače cen jako Heureka, tak se obávám, že nezbude než je koupit v zahraničí (třeba Německo?)

   Jinak ale teď by desky měly dostávat update AGESA 1.0.0.6 a kompatibilta by měla být dobrá i s jinými rychlými moduly, 3200 MHz se už prý dokonce dá dosahovat i s dual-rank moduly (teda asi na lepších deskách, počítám). Takže by možná nemuselo být nutné brát zrovna tyhle moduly.

 3. Mám to z Mironetu a technici nejsou schopni to na žádných pamětích dostat na 3200.Končí na 2900.Jinak naprosto otřesné chování o zákaznících kteří zrovna vcházejí se tam baví „zase sem jde támhle ten prudič ..atd.Přitom neumějí ani zprovoznit pamět.Házejí vinu na ten procesou Ryzen 1800.Dělají si ze zákazníků legraci a ted máte drahou sestavu a nemáte funkční pamět.To je teda firma ten Mironet fuj tajxl.
  Chtěl bych všechny varovat od nákupu u Mironetu ,protože na to totálně kašlou a asi to ani neumějí.