G.Skill uvádí nejrychlejší paměti pro platformu AMD, 3600MHz kity k Threadripperům

5

Recenze procesorů AMD Ryzen ukázaly, že se na jejich výkonu dokáží hodně podepsat rychlé paměti DDR4. To platí i o minulý týden vydané highendové verzi Ryzen Threadripper. Tato CPU jsou ale o dost dražší legrací, což vzhledem k vyšším cenám desek a nějakému příplatku za chlazení o platformě X399/TR4 platí obecně. Tudíž mají větší smysl i dražší paměti s vyšším výkonem a firma G.Skill nyní speciálně pro Threadripper vydala jedny, které by asi mohly být prakticky to nejrychlejší, co k němu budete moci nasadit.

Pro Ryzen Threadripper přichystal G-Skill speciální verzi modulů ze své řady Flare X (kterou už dříve cílil na platformu AM4 a běžné Ryzeny). Tyto paměti budou speciálně vyladěné pro jejich čtyřkanálový řadič a dostupné budou tudíž v čtyřmodulové a osmimodulové verzi. Ta první bude tvořena 8GB moduly a zaměřena na co nejvyšší rychlost; osmimodulové „kity“ budou mít nižší rychlost, ale jsou tvořené DIMMy s kapacitou 16 GB, takže s nimi celkově dostanete kapacitu 128 GB.

32GB sady se čtyřmi 8GB moduly budou dostupné na efektivních taktech 3466 a 3600 MHz a s časováním 16-18-18-38. Pro fungování na těchto parametrech budou vyžadovat nadstandardní napětí 1,35 V, což je ale u pamětí běžících vysoko nad standardy JEDEC norma. Kromě těchto dvou bude k mání ještě 3200MHz verze, která má časování 14-14-14-34 (což by mělo znamenat o něco nižší efektivní latenci proti CL 16 na 3600MHz modulu). Všechny tyto čtyřkanálové sady by měly podle tiskové zprávy být založené na čipech 20nm Samsung tzv. „B-die“, které jsou pro paměťový řadič v čipech Ryzen/Ryzen Threadripper nejlepší partie.

Paměti G.Skill Flare X pro procesory Ryzen Threadripper od AMD
Paměti G.Skill Flare X pro procesory Ryzen Threadripper od AMD

Zda jsou B-die i v 128GB verzi sady Flare X, už přímo řečeno není a je možné, že nikoliv. Tato varianta je jen jedna, složená ze čtyř 16GB modulů. Ty by pravděpodobně mohly být typu dual-rank, což bývá případ většiny takto velkých modulů. Jejich efektivní takt je 2933 MHz a opět vyžaduje napětí 1,35 V. Časování je 14-14-14-34, tedy stejné jako u 3200MHz varianty 4×8 GB.

Parametry DDR4 modulů G.Skill Flare X ve verzi pro procesory Ryzen Threadripper
Parametry DDR4 modulů G.Skill Flare X ve verzi pro procesory Ryzen Threadripper

Kdy přesně tyto sady budou vydány, není bohužel v tiskové zprávě sděleno a G.Skill někdy produkty ohlašuje v předstihu. Totéž platí o ceně, která bude jako obvykle obnášet nějaký příplatek za vyšší výkon (aspoň ale pokud se nepletu neplatíte za nějaký osvětlovací aparát z LED). 3600MHz varianta by jinak podle firmy G.Skill měla být vůbec nejrychlejšími pamětmi vydanými pro platformu AMD.

Při použití asi ale bude záhodno vypnout tvrdý 180W limit TDP, který zdá se desky pro Threadripper hlídají (což neplatí vždy na platformě X299). Rychlejší paměti totiž podle recenzí zvyšují spotřebu paměťových řadičů o poměrně dost wattů, takže již na 3200 MHz zbývá zřejmě méně „rozpočtu“ pro jádra CPU. Při koupi takovýchto modulů nicméně asi budete zároveň přetaktovávat, po čemž už limit vymáhán není.

G.Skill uvádí nejrychlejší paměti pro platformu AMD, 3600MHz kity k Threadripperům
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Super produkt, ale tá cena dnešných 16GB pamätí to zabíja…cena skoro ako 6jadrový Ryzen … v pomere cien medzi CPU a Pamäťou mi to pripadá ako keď som v 1999 kupoval svoj prvý PC s AMD K6-2 300Mhz a do toho 32MB SDRAM (myslím, že to bol Apacer)

  2. GamersNexus použil dvou kitů 3600MHz G.Skill Trident Z Black pro benchmark TR ve streamingu. Vzhledem ke „slepenci“ by asi přeci neměl být problémem použití dvou kitů pro Ryzen. Škoda, že je nevyužil ve více testech. Snížení latencí v distributed módu by možná řadě aplikací prospělo.
    http://www.gamersnexus.net/hwreviews/3015-amd-threadripper-1950x-1920x-review?showall=1

    Nezkoušel někdo Wendelův trik z Level1techs, tj. zvýšení taktu pamětí na max. samozřejmě s tomu úměrným navýšení jejich časování, s cílem výsledného zrychlení IF?