G.Skill vybičoval DDR4 na 4600 MHz. Extrémní moduly ale potřebují napětí 1,5 V

1
G.Skill Trident Z, paměti DDR4 na 4600 MHz CL19

Když přicházely paměti DDR4 na trh, panovala docela zvláštní situace. V posledních fázích vývoje se totiž přetaktované moduly DDR3 dostávaly na hodně vysoké frekvence nad 3000 MHz. Když v tu chvíli DDR4 startovala na standardních taktech 2133, 2400 a výhledově 2666 a 3200 MHz, nevypadalo to úplně jako velký pokrok. Ovšem za pár let už tato technologie ukazuje, že přechod měl smysl. Ačkoliv standardní takty dle JEDEC stále nejsou moc vysoko, moduly pro nadšence už se dávno vyšplhaly nad 4 GHz (efektivně). A nyní se špička posunula na další metu: firma G.Skill se oznámila paměti s efektivním taktem 4600 MHz, kde už jsme jen pár dalších kroků od hranice 5 GHz.

Tyto paměti patří do nadšenecké řady G.Skill Trident Z. Verze s oficiálně inzerovanou efektivní frekvencí 4600 MHz bude asi ještě víc speciální než je obvyklé. Podle firmy jsou moduly vyvinuté na míru platformě X299 a konkrétně procesorům Kaby Lake-X – tedy čtyřjádrům s dvoukanálovým řadičem, překopaným pro pouzdro LGA 2066, a nikoliv pro velká CPU Skylake-X. Kaby Lake-X má patrně dnes nejlepší schopnost na vysoké frekvence DDR4 dosáhnout díky robustnějšímu napájení. Na jiných platformách oněch 4,6 GHz pravděpodobně už dosažitelné nebude, nebo minimálně firmou G.Skill není otestováno a ověřeno.

g-skill-trident-z-4600mhz-ddr4-modul-1Paměť má kapacitu 8 GB na modul, přičemž na prodej bude sada 2 × 8 GB. Při efektivním taktu 4600 MHz je latence nastavena na CL 19 (podrobné časování je 19-23-23-43), což by dle trojčlenky mělo být ve výsledku jen o málo horší než CL 13 při taktu 3200 MHz. K dosažení těchto parametrů jsou ale nutná už docela drastická opatření. Čipy jsou vybírané z těch, které při testování vykazují výjimečnou schopnost dosáhnout nejvyšší frekvence, zdrojem je 20nm DRAM Samsung tzv. B-die, kterou dobře znají ladiči Ryzenů právě pro schopnost dosáhnout vysoké takty. To by ovšem stále nestačilo, G.Skill je nucen tyto paměťové čipy provozovat na téměř extrémním napájecím napětí: 1.5 V.

g-skill-trident-z-4600mhz-ddr4-modul-2Toto napětí bylo sice u modulů DDR3 standardní, ale DDR4 má jako výchozí hodnotu jen 1,2 V, takže jde o zvýšení napětí o 25 %. To pochopitelně zvýší spotřebu (a tím zahřívání modulů i CPU), ale patrně ne moc významně a většina uživatelů bude beztak trápit i CPU. Větším problémem by mohlo být namáhání paměťového řadiče. Pokud si vzpomínáte na rok 2015 a dobu, kdy na trh přišly procesory Broadwell a Skylake pro desktop, Intel přestal oficiálně podporovat paměti DDR3 s napětím 1,5 V a doporučoval jen 1,35V moduly. A napětí 1,35 V bylo také doposud prakticky vždy maximem, na které přetaktované moduly DDR4 šly (jen nepočetné výjimky mimo jiné od G.Skillu se odvážily na 1,4 V). Riziko, že Kaby Lake-X kvůli těmto modulům odejde, je asi dost malé, zvlášť při dobrém chlazení, ovšem optimální toto napětí určitě není a o dost se asi přiblížilo bezpečným limitům. Mimochodem, tyto moduly nemají žádné LED nasvícení – údajně právě proto, aby nenarušovalo kvalitu napájení pro samotnou paměť.

Moduly budou také klást značné nároky na desku a 4600 MHz nebude pravděpodobně stabilní na každém modelu platformy X299. G.Skill uvádí, že má stabilitu otestovanou v kombinaci s procesorem Core i7-7740X a deskou ASRock X299 OC Formula, přičemž podporována je dvoukanálová konfigurace. Tato deska je jak patrno z názvu modelem docela silně specializovaným na extrémní přetaktování. To je asi další znamení, že jsou zde hodně napínány možnosti a frekvence 4600 MHz není dnes ještě praktická pro širší použití. Nicméně s nějakým pokrokem ve výrobě DRAM během roku či dvou by zde mělo dojít k posunu a tak se asi výhledově oněch 5000 MHz dá čekat.

Validace 4600MHz modulů Trident Z na desce ASRock X299 OC Formula
Validace 4600MHz modulů Trident Z na desce ASRock X299 OC Formula

Moduly se mají začít prodávat koncem tohoto měsíce. Cena jako obvykle nebyla předem stanovena, patrně ale půjde o exkluzivní produkt, vyrobený v poměrně malém množství. Nákup tedy asi nadšence vyjde hodně draho a příplatek proti „sousedům“ na taktech 4,2–4,4 GHz nebude malý.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář