Galaxy & ATIV: skvělé ultrabooky a fotomobil [Samsung Premiere 2013]

0

4× Galaxy S4 (Mini, Active a fotomobil Zoom)

Mezinárodní akci v Londýně pojal Samsung ve velkém stylu a premiéra nových zařízení pro rok 2013 z řady Galaxy a ATIV rozhodně stála za to. Samsung totiž dobyl již téměř všechna odvětví spotřební elektroniky a vrhá se do inovací i smělých nápadů, které se sice nemusí vždy protnout se zájmem trhu, ale když se podaří, je z toho hit.

Řada novinek unikla předčasně na internet, nicméně minimálně konvertibilní ultrabook se dařilo vcelkem utajit – a ten si určitě nenechte ujít. Na konci článku se dozvíte, cot znamená slovíčko ATIV 🙂

4× Galaxy S4

Jako první nám prezident marketingu D.J. Lee znovu představil smartphone Samsung Galaxy S4, který je již asi tři měsíce na trhu. K němu totiž postupně přibyly Galaxy S4 Mini, Active a Zoom.


 

S4 Mini je rozměrově ideální smartphone a jde vlastně o zmenšeninu velkého “pádla” S4 – při nižším, ale stále dostatečném rozlišení 540 × 960 bodů a úhlopříčce 4,3″. Vzorek plastu kolem displeje je až pod lesklou vrstvou, a tak také Mini bude neustále zapatlané. Když jsem vedle něj položil svou Motorolu Razr i, byly svými rozměry naprosto shodné, proto se mi Mini líbí více, než velká S4.

Odolný smartphone S4 Active je zase mírně robustnější, má hardwarové tlačítka a vydrží i špatné zacházení. S certifikací IP67 jej můžete používat i pod vodou (kde ovšem z principu nefunguje kapacitní displej) a vydrží tam až 30 minut. Fotit se pod vodou dá tak, že jako spoušť použijete tlačítka pro hlasitost. Pod vodou totiž nefunguje kapacitní displej – Samsung to rozpozná a ani když je ponořená jen část displeje, nedá se použít prst. S4 Active má pod vodou také speciální upravení barev, aby lépe vynikly fotografie. Parametry obou smartphonů najdete na obrázku.


 
 

Nejlepší fotomobil současnosti

Po nepříliš úspěšném loňském modelu Galaxy Camera je nový S4 Zoom kandidátem na nejlepší fotomobil. S4 Zoom v těle velikosti menšího Mini je stále hlavně telefon, nicméně na zadní straně se nachází velký desetinásobný zoom a šasi má i výstupek pro pohodlnější držení.


 

Zoom se ovládá ručně otáčením objektivu, ale podle kolegů funguje i motorek ovládaný na dotykovém displeji. Fotografické prostředí je součástí TouchWizu a na boku nechybí mechanická spoušť. Přes větší tloušťku se Zoom stále vejde do větší kapsy. Pořádný foťák se zoomem je jednou z věcí, která dnešním smartphonům chybí a Galaxy S4 Zoom v tomto zdaleka překonává Nokii Pureview. Ta byla spíše dobrým fotoaparátem s nepoužitelným mobilem.


 

S4 Zoom se dobře drží, přepnutí do režimu focení jde provést buď z menu, nebo podežením mechanické spouště. Lesklé plastové tělo je hodně náchylné na otisky prstů a vybrat si můžete z bílé nebo černé varianty. V příslušenství jsou barevné flipy, které fungují i jako stojánek/stativ. S4 Zoom umí pořídit fotografii během hovoru. Fotku poté podle GPS zobrazí na mapě.

 


 


 

 

 


 
       

ATIV Q – konvertibilní ultrabook, který bere dech

Už první novinkou z řady ATIV nám Samsung trošku vyrazil dech. Všechny současné konvertibilní ultrabooky zastínil model Samsung ATIV Q a to hlavně svou konstrukcí a parametry. Je duální, což znamená, že na něm kromě Windows 8 běží i Android. V jeho případě jde ale jen o jakýsi emulátor a nejde nabootovat čistě do Androidu bez použití Windows. V praxi to tolik nevadí, hlavní je, že si i z Metra spustíte androidí verzi Angry Birds. Verze Androidu je 4.2.


 

ATIV Q má čtyři režimy použití: funguje jako tablet, po zvednutí displeje jako notebook, při dalším zvednutí displej “levituje” a po přetočení máte tablet se stojánkem. Konstrukce a kloub jsou zvládnuté perfektně, z přetáčením není na první vyzkoušení žádný problém a jde to i jednou rukou, současně je Qčko velmi tenké a pevné. V poloze notebooku je displej aretován dokonce magnetem. Tohle se Samsungu zkrátka hodně povedlo.

Parametry

 • Displej: 13,3″ QHD, 3200 × 1800 px, 275 ppi, dotykový, IPS
 • OS: Windows 8 & Android 4.2
 • Paměť: 4 GB DDR3L
 • Disk: až 256 GB SSD
 • Webkamera: 720p
 • akumulátor: 47 Wh (Li-Polymer), až 9 hodin
 • Konektivita: gigabit LAN (přes adaptér), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, BT 4.0, USB 3.0, USD 2.0, microHDMI, microSD, HP/mic kombo
 • Rozměry: 32,7 × 21,8 × 1,39 cm / 1,29 kg

USB je schované v těle a dostupné jen v rozloženém stavu. Předpokládám však opět hloupé párování Core i7 + 256GB SSD a Core i5 + 128GB SSD. Velikost disku je důležitější, rozdíl mezi i5 a i7 již ne.


 


 

Ultrabook/tablet ATIV Q má úhlopříčku 13,3″, IPS panel a rozlišení qHD+ (3200 × 1800 px, 275 ppi). Na prezentačním plátně se objevilo podivné tlačítko Start ve Windows 8, na jehož původ jsem se Samsungu již nestihl zeptat, na reálném modelu již nebylo.


 
 


 
 

Klávesnice je pohodlná a je vlastně takovým mixem notebookové klávesnice z modelu Series 9 a tabletových tlačítek. Píše se na ní velmi pohodlně, velmi se mi líbili přídavná tlačítka na levé straně sloužící pro volume, jas a to úplně spodní vás přenese do rozhraní Aero (díky za něj!). Optický trackball s tlačítky pod klávesnicí je však slabším prvkem a zpoceným prstem se nedal příliš ovládat. Jde o předprodukční vzorek a Samsung má ještě čas na zlepšení, nicméně alespoň malý touchpad (jako má Toshiba Slider) tu být mohl.

Největším zklamáním u tohoto konvertiblu je ovšem absence podsvícení klávesnice. Asi by to přidalo milimetr na tloušťku, ale tohle bude opravdu chybět. ATIV Q podporuje psaní přes pero S Pen, které se zasunuje přímo do těla, což přidává vlastně pátý režim použití Qčka.


 

ATIV Q má senzory okolního osvětlení a přepíná jas displeje mezi indoor/outdoor. Podle Samsungu by měl být perfektně čitelný i na slunci. Oficiálně patří mezi tablety, ale reálně se řadí mezi konvertibilní ultrabooky. Přepínání Androidu a Windows probíhá bez rebootu a okamžitě, ovšem Android je pouze virtualizovaný. Dokonce sdílí složky s filesystémem Windows, což je vlastně dobře – i z Průzkumníka se dostanete ke složkám Androidu.

 

Galerie:

 

 

Tablet ATIV Tab3

Samsung představil i čistokrevný 10,1″ tablet ATIV Tab3, který je nejtenčím tabletem s Windows 8. Na tloušťku měří 8,2 mm a váží 550 gramů. Samsung k němu zadarmo dává poslední plnou verzi Microsoft Office 2013.


 

Podporuje psaní přes S Pen, které se dá stejně jako u Qčka ukrýt v těle. V příslušenství najdete obal s vestavěnou klávesnicí.

Nástupce ultrabooku Series 9 s rozlišením 3200 × 1800 px

Notebook ATIV Book 9 Plus je nástupcem povedeného notebook Series 9, která vynikala perfektním tenkým magnesiovým tělem a matným IPS displejem s vysokým rozlišením.

V modelu ATIV Book 9 Plus šel Samsung ještě dále a nový model s novým jménem bude mít také qHD+ displej (IPS, 3200 × 1800 px). Tentokrát již dotykový a lesklý – na první pohled naštěstí ne tolik.


 

Tělo je tenké jen 13,6 mm a váží 1,39 kg. Proti loňskému Series 9 je to o pár gramů více, ale stále jde o velmi lehký ultrabook. Měl by vydržet až 12h na baterii, což je také zlepšení. Samsung zapracoval na kloubu víka, které je nyní “wobbling-free”, tedy nejprve se otevírá lehce a po dosažení určitého úhlu otevření se stane tužším – nevikle se.


 

Parametry:

 • displej: 13,3″, 3200 × 1800 px, IPS
 • procesor: Core i5/i7 Haswell
 • grafika: v procesoru
 • oparační paměť: 8 GB
 • disk: až 256 GB SSD
 • výbava: Wi-Fi,  2× USB 3.0, BT, čtečka SD, microHDMI, webkamera, gigabit ethernet a VGA pžes adaptér
 • rozměry: 31,96 × 22,29 × 1,36 mm / 1,39 kg
 • OS: Windows 8

ATIV Book 9 Plus jde otevřít až do úhlu 180 ° a na boku má typický samsungácký slot na SD kartu s dvířky. Web na něm ve vysokém rozlišení vypadá velmi dobře, horší je to se škálováním Windows – to je ale chyba Microsoftu. S kolegou z konkurenční redakce jsme na něm zkoušeli pustit video v rozlišení 4K, které se sice netrhalo, ale kvalita byla špatná. Nejde však o zcela finální vzorek.


 
 
 
 

 

Samsung představil i levnější ATIV Book 9 Lite, který má rozlišení pouze 1366 × 768 px a v tom momentě nás tento model přestal zajímat.

 

Jeden All-in-One do počtu

Dotykové Full HD na 21,5″ úhlopříčce v designovém tenké těle s designovými periferiemi, které se u nás zřejmě ani nebude prodávat. Alespoň doteď k nám Samsung žádný All-in-One nevozil. All-in-One ATIV One 5 ale stejně tak ohromující není.


 

Kromě Windows 8 činí výbava 4 GB operační paměti a pevný disk až 1 TB podle modelu. Uvnitř je procesor AMD A6-5200 s Radeonem HD 8400, což jsme odhalili až ve správci zařízení, tímto se Samsung nijak nechlubil.


 


 

Také dotyková tlačítka pod displejem nejsou příliš uživatelsky pohodlná, jen hezká. Čtečka SD karet ve stylu odklápěcích dvířek, kterou jsem na noteboocích Samsungu vždy chválil, je u tohoto počítače hodně nepřístupná – zezadu. ATIV One 5 Je velmi tenký (s externím adaptérem) a trochu připomíná i iMac, hlavně provedením zadních konektorů.

One 5 se dá ovládat i pohybem ruky před kamerou, což je jen takový efektní doplněk, pro reálné ovládání nepříliš použitelný.

Parametry

 • displej: 21,5″ Full HD (1920 × 1080 px) touch
 • OS: Windows 8
 • Paměť: 4 GB RAM
 • Disk: až 1 TB
 • Webkamera: 720p
 • Konektivita: gigabit LAN, Wi-Fi 802.11 b/g/n, BT 4.0, 2× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI in/out, audio in/out, čtečka SD
 • Rozměry: 52,4 × 38,3 × 15,1 mm, 5,9 kg

 

 

 


 

     

One More Thing – bezzrcadlovka Galaxy NX

Na úplný závěr si Samsung schoval bezzrcadlovku Galaxy NX s Androidem. Největší tajemství, které pár dní před oficiálním zveřejněním uniklo na jednom vietnamském webu. Parametry najdete na fotografii, já zkusím popsat své první dojmy.


 

Na obrázcích vypadá skvěle, ale když vezmete NX do ruky, neubráníte se příliš plastovému pocitu. Kvůli minimu tlačítek a žádným páčkám působí spíš jako hračka, a přestože se funkce ovládají přes dotykový displej, tento pocit nemizí.


 

Tělo velikosti menší zrcadlovky je tak pusté. Najdete na něm vlastně jen zapínací tlačítko, spoušť, jeden otočný volič a tlačítko pro nahrávání. Galaxy NX má také vyklopný blesk. Prakticky vše ostatní nastavujete na 4,8″ dotykovém displeji.


 
 

Zklamáním pro mě byla absence zoomu na většině objektivů, na těle totiž páčka zoomu není. Ke Galaxy NX ale Samsung dodává na dvanáct výměnných objektivů a jen u jednoho jsem objevil ruční zoom.


 
 

Galaxy NX je určitě zajímavým a netradičním produktem, ale nevím, na které uživatele Samsung cílí. Nároční zřejmě sáhnou po klasickém fotoaparátu a pro ostatní má hodně povedený Galaxy S4 Zoom. Galaxy NX je prvním fotoaparátem s Androidem, který má výměnné objektivy.

 

 

Zhodnocení novinek + kompletní video

Samsung představil celkem devět novinek. Nás nadchnul hlavně ultrabookem ATIV Book 9 Plus a konvertiblem ATIV Q. Oba stroje jsou velkým překvapením a jejich kvalita bude vykoupena nemalou cenou. U Qčka se spekuluje o ceně kolem 45 000 Kč. Ocenili jsme také plnou verzi Office 2013, kterou Samsung dává k tabletu ATIV Tab3. Jen někteří řečníci občas koukali na strop, kde měli připravený text 🙂

Zajímavý je také S4 Zoom, jež se po Galaxy Camera a Nokii Pureview zřejmě stane konečně prvním použitelným fotomobilem. Samsung se také hodně chlubil i bezešvým sdílením mezi foťákem, mobilem, tabletem i notebookem pod názvem HomeSync.

 

Bezzrcadlovka Galaxy NX je trochu rozporuplná a stále pro ni nevidíme cílovou skupinu. Její cena má být kolem 25 000 Kč, což je docela hodně. Zajímavější se jeví S4 Zoom.

…ATIV ?

V pěkné reklamě je konečně vysvětleno, co že to znamená ono slovo ATIV 🙂

 

​V posledním videu si můžete pustit záznam celé akce:

Ohodnoťte tento článek!