Galerie: 10 počítačových myší, které změnily svět

O myši jako polohovacím řešení píše počítačový inženýr Bill English ve své publikaci z roku 1965. Představena byla o tři roky později, masivně úspěšná se ale stala až za dalších 20 let. Jak se za tu dobu proměnila? Kdy ztratila kuličku, dostala kolečko nebo přišla o ocásek?

0
První myš na světě (zdroj: Huffington Post)
-
Zdroj: Huffington Post
Kliknutím sem otevřete galerii, kde najdete více informací…

Jak ovládat elektronické systémy se řešilo už za druhé světové války. Brit Ralph Benjamin v roce 1946 vytvořil první trackball. Kuličku, kterou operátoři využívali k řízení radarů. V roce 1947 si zařízení nechal patentovat pod název „roller ball“. Ve stejné době byl vytvořen i první elektronkový počítač ENIAC. Jenže trvalo dalších dvacet, než se počítače proměnily z halových strojů ovládaných tlačítky a děrnými štítky v něco, co připomíná dnešní PC.

Revolucí byla sanfranciská Fall Joint Computer Conference pořádaná 9. prosince 1968. Technik Douglas Engelbart na ní prezentoval počítač se systémem NLS (oN-Line Systém). Měl grafické rozhraní, využíval okna, hypertextové odkazy, kolaborativní úpravu dokumentu ve dvou lidech, zvládal také videokonference. A to celé se ovládalo myší. Tu navrhl právě Engelbart, ale pomohl mu ji sestrojit už v úvodu zmíněný English. Oba tehdy pracovali pro Stanford Research Institute (SRI).

Galerie: 10 počítačových myší, které změnily svět
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů