Galerie: 36 nejslavnějších tapet z Windows 3.0 až Windows Vista

Windows si dnes spojujeme s ikonickou tapetou Bliss uvedenou ve Windows XP. Pamětníci si ale určitě vybaví i některou z dalších tapet od Windows 3.x až po novější.

6
Výchozí tapeta ve Windows XP
Výchozí tapeta ve Windows XP

Od uvedení první verze Windows je to již více než 30 let. Až s Windows 3.0 vydaným v květnu 1990 ale systém začal vypadat hezky. Poprvé přibylo rozlišení 640 × 480 px a podpora 256 barev. Začaly se také používat grafické tapety zkrášlující plochu. Ne vždy jste se s nimi setkali, protože kvůli nedostatku paměti se používala spíš jednobarevná pozadí nebo plochy vyplněné jednoduchými dlaždicemi.

Ve Windows 3.0 se již ale objevily slavné šachy. Windows 95 přinesl mraky a v placeném balíčku Plus! navíc i pozadí, která se pak nacházela ve Windows 98. Obě následující desktopové edice Windows 2000 a ME přišly ve stejném roce a tapety rovněž sdílely. S XP se určitě setkaly již i mladší ročníky. A výběr z Windows Vista jsme do galerie přidali jen pro úplnost, systém se totiž nikdy příliš nerozšířil.

TIP: Mnohem více tapet i z ostatních operačních systémů najdete na OSWallpapers.com.

Kliknutím sem otevřete celou galerii
Galerie: 36 nejslavnějších tapet z Windows 3.0 až Windows Vista
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 7 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Pecka, některé vidím poprvé 😀
  Ale obloha z W95, puma z W98, obloha z W2K, modrá vlajka či tráva s oblohou z WXP jsou navždy zapsány v mé paměti 😀
  Visty jsem neměl a na W7 a W10 mám nejradši motiv Polární záře.

 2. Offtopic:
  Ahoj, mel bych prosbu. Chodim na vas web obcas v praci, protoze tu mate asi nejaktualnejsi rychly zpravy z IT u nas, jenze se sem nedostanu kazdy den.
  Chtel bych sem na web chodit i z domova, jenomze to nejde. Zobrazuje se mi velmi neprehledna a matouci tabletova verze vaseho webu. Duvodem bude urcite to, ze pouzivam prohlizec Pale Moon, ktery vas redakcni system neumi. Ja ale narozdil od prace, kde mame nainstalovane Chrome, nechci prechazet na jiny browser. Dalo by se s tim neco delat na vasi strane?

  • Zjistím, co se dá dělat. Web se ještě pořád ladí, takže se může něco měnit každým dnem. Na ten Pale Moon se podíváme. Je divné, že to nezobrazuje stejně jako Firefox. 🙁

  • Redmarxu, myslel jsem že jsi větší odborník a mezitím jsi lama. Mám taky palemoon a při první návštěvě mě to taky přehodilo na mobilní verzi. Stačí když v odkazu vyměníš m za www a schválíš vyjímku natrvalo.