Galerie: Google Street View slaví 10 let. S touhle výbavou šel do ulic i pod vodu

0
Google Street View Trekker
Google Street View Trekker

V roce 2004 dostal Larry Page nápad. Googlovským mapám něco chybělo. Něco, co by více propojilo digitální mapu a realitu. A tak začalo vznikat Street View, které by na monitor dostalo stejnou perspektivu, jako byste se nacházeli přímo na ulici.

Psal se 29. květen 2007 a Google ve svých mapách spustil první 360° prohlídky měst. Street View tehdy bylo dostupné jen v amerických městech San Francisku, New Yorku, Las Vegas, Miami a Denveru.

Od aut k mobilu

Nejdříve fotil tak, že na střechu auta připevnil velkou panoramatickou hlavu s několika fotoaparáty, které pravidelně fotily vše okolo. Jenže ne všude se auta mohla dostat. A tak později umístil foťák na tříkolku (rok 2008), sněžný skútr (2010) nebo vozík do interiérů (2011).

Tip: Vše o Street View aneb s Googlem do ulic

Menší přenosnou verzi nakonec vzal pod mořskou hladinu (2012), vyrobil z ní batoh Trekker pro člověka (2013), umístil ji na loďku (2014) i velblouda (2014). Trekker dokonce půjčuje, aby s ním lidé mohli nafotit památky nebo jiná důležitá místa, kam se jiný prostředek nedostane. Od roku 2015, kdy vydal aplikaci Street View pro mobily, už může 360° fotky pořizovat kdokoliv.

České Street View

V Česku je Street View dostupné od podzimu 2009, kdy Google pokryl Prahu. Rok nato bojovat s ÚOOÚ a musel upravit výšku kamery, jinak mu hrozil konec. V roce 2012 připravil velkou pecku, Street View dostal do téměř celého Česka. Od té doby snímky pravidelně aktualizuje. V roce 2015 do Česka přivezl i batoh Trekker.

Do ulic právě vyjela auta, která mají opět nově nafotit více než 20 měst a okolí. V Ostravě jsem již snímkovací vůz potkal minulý týden. Na webu by snímky mohly být koncem roku 2017 nebo začátkem 2018.

PS: Výběr zajímavých míst najdete na google.com/streetview. Najdete tam také výběr z Česka a Slovenska.

Kliknutím sem otevřete celou galerii
Ohodnoťte tento článek!