Galileo po týdenním výpadku opět funguje. Chybu ale stále neznáme

1

Evropský globální navigační systém Galileo se od minulého týdne potýkal s vážnými problémy. Od minulého čtvrtka byly geolokační služby zastaveny a na přijímačích nebyl vidět žádný ze satelitů Galilea. Provozovatelé z GSA po pár dnech uvedli, že k problémům nedošlo na oběžné dráze, ale týkaly se pozemní stanice Precise Timing Facility v italském Fucinu, která se stará o synchronizaci atomových hodin.

Co přesně se stalo, jsme se nedozvěděli. A nevíme to ani teď, když po sedmi dnech Galileo konečně obnovilo provoz. GSA včera vydala pouze krátkou noticku, že služba od 17. června ve 22:52 opět funkční, nicméně s poznámkou, že může být nadále nestabilní. Na stránce informujícím o stavu konstelace již ale je u 22 družic uvedeno, že jsou použitelné.

TIP: Které smartphony podporují satelity Galileo a jak to poznat?

Provozovatelé rovněž uvedli, že provedou nezávislé vyšetřování k přesnému zjištění příčin problémů, aby se jim GSA, ESA a Evropské komise mohly do budoucna vyhnout. Týdenní odstávka kritických systémů je pro Galileo velkou ostudou, kterou zmírňuje pouze fakt, že jsou v současnosti pro civilní účely použitelné i globální alternativy v podobě GPS, Glonassu a Beidou.

TIP: Británie chce kvůli brexitu vytvořit vlastní navigační systém nezávislý na GPS a Galileu

Plná konstelace Galilea má čítat 30 satelitů (24 aktivních a 6 záložních). Do tohoto stavu se systém dostane až po roce 2020, kdy budou vynášeny nové družice. V současnosti na orbitě krouží 22 aktivních satelitů a 6 nefunkčních. Dva původní testovací jsou již vysloužilé, dva se dostaly na špatnou oběžnou dráhu, jeden má problémy s napájením a jeden zatím neupřesněné potíže.

Zdroj: GSA

Galileo po týdenním výpadku opět funguje. Chybu ale stále neznáme
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář