Poslední prázdninový týden se v německém Friedrichshafenu konal cyklistický veletrh Eurobike 2013. Garmin na něm představil dvě hračky, které se kromě cyklistů budou líbit i technickým nadšencům. Rozhodl se spojit odolnou outdoorovou kameru s inteligentním zařízením pro záznam výkonu a ukázal i novou navigaci pro cyklosturisty.

Garmin VIRB

Pod tímto podivným názvem uvedl výrobce krabičku, která je primárně odolnou kamerou. Odolnost zaručuje certifikace IPX-7 samotného pogumovaného těla. Nebude tedy třeba kameru schovávat do dalšího odolného pouzdra. VIRB prý vydrží potopení do metrové hloubky a na příští rok je plánováno pouzdro pro potápění do padesáti metrů. Na těle najdete i malý displej s úhlopříčkou 1,4“, který umožní i přehrávání nahraného záznamu.

To je možné pořizovat v rozlišení 1080p při 30 FPS, 960p při 48 FPS nebo 720p s frekvencí snímků 60 FPS. Alternativně pak můžete nastavit i 120 FPS pro rozlišení 848 x 480.

Garmin jako první přináší kameru, která umožňuje spárování s externími senzory pomocí bezdrátového protokolu ANT+. Díky tomu je možné přímo do obrazu zakomponovat údaje o rychlosti, vzdálenosti, nadmořské výšce, přetížení, tepové frekvenci a teplotě. Při další aktualizaci by měla přijít i podpora pro externí power metry. Protože je v kameře zabudovaný i GPS modul, společně se záznamem obrazu je ukládána i poloha. To stejné nabízí třeba outdoorové kamery Contour. Následně je možné přehrávat video a zároveň sledovat polohu na mapě.

Kameru lze nastavovat kromě interního displeje i pomocí fitness krabiček Garmin Edge 810/510 a hodinek Garmin Fenix. Dražší verze Elite pak bude vybavena i vestavěnou Wi-Fi a bude možné kameru spárovat se smartphony.

České ceny ani dostupnost na tuzemském trhu zatím nejsou známé, nicméně na globálním trhu se verze Elite s Wi-Fi a vestavěným barometrem prodává za 399 USD. Verze Normal pak stojí o 100 USD méně.

Garmin VIRB
Garmin VIRB

Garmin Touring

Na rozdíl od modelů Garmin Edge 510 a 810 není model Touring zaměřen na sportovce, ale na turisty. Je tedy dodáván s podrobnými turistickými cyklomapami, ve kterých lze plánovat jak přímo v navigaci, tak pomocí externích aplikací v PC. V mapách lze rozlišovat mezi silniční a horskou cyklistikou. Trasy, které je možné zaznamenávat lze samozřejmě exportovat do služby Garmin Connect nebo Garmin Adventures, kde jsou zároveň dostupné výjezdy dalších uživatelů, kterými se lze inspirovat.

 

Dostupný bude i model Touring Plus, který nabídne možnost připojení externího snímače tepové frekvence pomocí ANT+. Kromě něj však nic jiného navigace podporovat nebude. Nepřipojíte externí teploměr ani snímač kadence šlapání. Oba modely budou dostupné v průběhu letošního podzimu za ceny 249 USD a 299 USD. České ceny zatím neznáme.

Ohodnoťte tento článek!