Gary Shapiro [CES]: nové technologie vyřeší řadu problémů (a vezmou práci taxikářům)

0

Předčasného odhalení produktů jsme se na akci CES Unveiled sice příliš nedočkali, zato se ve Varšavě (poprvé ve střední Evropě) o technologiích a budoucnosti rozpovídal přímo šéf CESu, Gary Shapiro. Gary je šéfem organizace CEA, která sdružuje výrobce elektroniky a která pořádá výstavu CES ve Vegas. „Takový trochu větší Invex.“


 

„Nikdy nevynechejte příležitost ptát a učit se od úspěšných. Nevíte, kdy se vám takové znalosti budou hodit. Ti nejlepší v oboru – Jobs, Gates… nikdy nebyli úspěšní sami. Vždy se dokázali obklopit šikovnými lidmi.“

Z celé akce bylo cítit nadšení novými technologiemi, které snad pomohou vyřešit současné problémy. Gary několikrát zmínil, že kvůli technologiím sice zaniká řada pracovních míst, ale zato mnoho jiných vniká. Jsou to sice pracovní místa s přidanou hodnotou, na která propuštění zaměstnanci „od pásu“ nemusejí dosáhnout, ale to by nemělo být důvodem jejich omezování. Člověk tu není od toho, aby vykonával monotónní činnost, a dnes ji dělá jen proto, že je zatím stále levnější než stroj; dodáváme již za redakci.

Za dvacet let tu podle Garyho budou naprosto běžná auta bez řidiče, která nyní testuje například Google. K tomuto jsem poměrně skeptický, zrovna řízení by mělo zůstat v rukou člověka. Nicméně se blíží doba dronů a mohou třeba úplně vymizet taxikáři, stačí jedna aplikace.

Soumrak taxíků

Celé je to vidět právě na aplikaci Uber, proti které se bouří taxikáři z celého světa. Lidé si vždy vyberou co je pro ně výhodnější, příkladem budiž stahování hudby, v blízké budoucnosti třeba Bitcoin. Můžete tomu bránit, ale tím to naopak posílíte a sami skončíte v propadlišti. Drobná vylepšení jsou hezká, ale změnu přináší až zcela nový postup, technologie, nápad. Další průmyslová revoluce.

I ta největší firma může být převálcována startupem, což je jedním z důvodů, proč se řada kvalitních služeb nestačí ani rozkoukat a už je koupena nějakým gigantem v oboru. Není to příliš dobře, ale vy byste se nenechali? Za miliardu dolarů? Možná to brání rozvoji nových firem, ale samotné technologie své uplatnění najdou.

Gary zajímavě popsal vzdělávací systém USA. Ten je prý kritizován, jelikož jsou studenti neúspěšní při mezinárodních srovnávacích testech, ovšem právě tyto testy nejsou vůbec důležité. Naopak vidí výhodu amerického školství v podpoře kreativity, která je mnohem důležitější. Dá se s ním souhlasit, zejména naše školství je mnoho let za realitou. Ale třeba jen hlavní evropské státy by na mapě Američané mohli najít.

 

Gary zmínil rozdíly mezi příjmy a výdaji vlády USA, ale místo očekávané kritiky současné socialistické politiky nastínil správné řešení spíše v růstu, který podpoří právě nové technologie a investice do nich. Podpora nových technologií má v USA snazší cestu a méně byrokracie.

Na druhou stranu je ve Státech milion právníků a příliš se řeší patenty. Na těch prý ostatně velmi záleží a USA (resp. firmy v USA) jich má opravdu hodně. V přepočtu na hlavu je poráží jen Izrael a špatně na tom není ani Německo.

Podle Garyho by se okolní země neměli snažit napodobit Silicon Valley, ale přijít s něčím vlastním. Každá země má svá specifika a Silicon Valley je čím je právě proto, že je umístěné v Kalifornii. Technologický park v nějakém evropském městě musí být založen na něčem úplně jiném, než kopírováním Křemíkového údolí.

Hlavní ekonom organizace CEA, Shawn DuBravac, zmínil nárůst chytrých náramků (testovali jsme v aktuálním Extra PC) a hodinek, které budou zažívat velký rozmach. Zatím se jedná jen o lepší krokoměry, ale brzy přibudou další senzory, hlavně zdravotní, ve vývoji jsou chytré plenky pro děti apod. Informují vás o problému dříve než si sami něčeho všimnete a rovnou dají zprávu nejbližší sanitce. Nositelná elektronika (wearables) je zkrátka next big thing.


 

Akce byla samozřejmě také propagací CESu a lákadlem k účasti, takže pokud máte možnost, neváhejte přijet, nikde jinde novinky dříve nespatříte a třeba uděláte nějaký obchod. Výstavní plocha rozhodně není tak nedostupná, jak by se možná zdálo. Za menší stánek dáte zhruba 2-3000 dolarů a zvládnete určitě víc, než rozdávat propisky. Na CESu se z českých firem již prezentoval třeba Jablotron nebo Zoner.

 

Ohodnoťte tento článek!