Gates podpořil vývoj antikoncepčního čipu, který lze dálkově ovládat a vydrží 16 let

0

Antikoncepční implantáty nejsou žádnou novinkou. Nitroděložní tělíska, která mají zamezit otěhotnění, ale mají dvě nevýhody. Vydrží „jen“ tři roky, a pokud si pacientka hormonální antikoncepci rozmyslí, musí zpět na kliniku, kde jí implantát z těla vyndají.

Nadace Billa a Melindy Gatesových ale podporují projekt vyvíjený massachusettskou firmou MicroChips, který umí totéž, avšak slibuje účinek až po dobu 16 let a je dálkově ovladatelný. Během života by tak ženám stačily možná jen dva implantáty. Kdyby zrovna chtěly dítě, obešlo by se to bez zákroku. Doktor (nebo možná pacientka sama) by jen čip vypnul.

Dálkově ovládaný dávkovač léků
Dálkově ovládaný dávkovač léků

MicroChips vyvíjí inteligentní dávkovač léků, který plodnost ovlivňuje tím, že do těla vypouští syntetický hormon levonorgestrel, který je součástí i jiných antikoncepčních přípravků. Celý modul má velikost 20 × 20 × 7 mm. Obsahuje malé mikrokapsle s dávkou 30 mikrogramů na den, které se uvolňují pomocí elektrického náboje, jež roztaví jejich tenký obal. Čip bude implantovaný do horní paže, břicha nebo hýždí.

 

Vědci právě vyřizují povolení u amerických úřadů, aby ještě letos nebo příští rok mohli začít nový produkt testovat na lidech. S komerčním nasazením se počítá na rok 2018. Prý ani nebude příliš drahý, Gates a spol. s ním ostatně počítají v zemích třetího světa, kde má pomoci s regulovat populační explozi.

Zdroj: MicroChips via Engadget a Telegraph

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář