Gates prý brání rozvoji Microsoftu. Akcionáři už jej jako předsedu nechtějí

0

Tři z dvaceti největších akcionářů Microsoftu žádají odstoupení Billa Gatese z pozice předsedy představenstva společnost, píše agentura Reuters. Akcionáři, kteří si přáli zůstat v anonymitě, společně drží něco přes 5 % vydaných cenných papírů Microsoftu. Gates je největším individuálním akcionářem a vlastní 4,5 % firmy.

Zakladatelé Microsoftu Paul Allen a Bill Gates
Zakladatelé Microsoftu Paul Allen a Bill Gates (foto: Microsoft)  

Podle akcionářů údajně Gates svou osobností brání rozvoji firmy a Microsoft tak nemůže výrazněji měnit svou strategii. Gates se už sice vzdal všech výkonných funkcí, ale jako předseda správní rady a také člen zvláštní výběrové komise bude rozhodovat o tom, kdo převezme řízení firmy po Stevu Ballmerovi. A to také bude mít vliv na směřování firmy.

Tip: Ballmer Gatesův odkaz nepošpinil. Udělal z Microsoftu silnější firmu

Gatesova role ale bude postupně slábnout. Sám teď většinu času věnuje dobročinné nadaci, kterou vede se svou manželkou. Postupně také prodává své akcie. V roce 1986, kdy Microsoft vstoupil na burzu, držel 49% podíl. Teď každý rok prodá asi 80 milionů akcií, tímto tempem ztratí veškerý podíl v roce 2018.

Microsoft nechce nátlak akcionářů komentovat, odvolat spoluzakladatele a ikonu firmy si ale pravděpodobně nedovolí. Zvlášť když proti němu stojí „jen“ dvacetina akcionářů, co se podílu týče.

 

Zdroj: Reuters

Ohodnoťte tento článek!