Gboard pro hendikepované. Přidává možnost komunikace pomocí Morseovy abecedy

Rádi vidíme, když technologické firmy nepřehlíží uživatele a uživatelky se specifickými potřebami.

1
Gboard
Gboard

Už jsme si zvykli na to, že softwarové klávesnice přidávají celou řadu funkcí dle aktuálních požadavků společnosti. Komunikace dnes není jen o písmenech, velkou popularitu si získaly různé grafické prvky, tj. emotikony, stickers nebo GIFy. Google k možnostem komunikace v rámci klávesnice Gboard přidává další možnost.

Lidé se specifickými hendikepy ocení komunikaci pomocí Morseovy abecedy. Tuto funkci Google do své klávesnice pro Android prvně přidal jako experimentální dne 8. května. Stalo se tak krátce po oznámení na konferenci I/O 2018. Inspirací pro Google byla hendikepovaná vývojářka Tania Finlayson, jež díky Morseově abecedě dokázala efektivně komunikovat se světem.

Její partner vyvinul zařízení, které analyzuje pohyby její hlavy a tyto povely pak překládá do Morseovky. Firma se s Finlayson spojil a výsledkem je nová verze Gboard. Ještě nedávno byla komunikace pomocí Morseovy abecedy experimentem, teď období testování končí. Funkce se kromě verze klávesnice pro Android objevila oficiálně také v Gboardu pro iOS.

Google vytvořil také edukativní hru, která vás psaní v Morseově abecedě naučí. Jak novinku používat, se dozvíte na webu s nápovědou. Pokud vás zajímá příběh Finlayson, můžete zamířit na blog Googlu.

Gboard pro hendikepované. Přidává možnost komunikace pomocí Morseovy abecedy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

1 komentář

  1. Diky za článek, pro Hyperacusis nemužu používat sluchdlo, potřevoval bych zařízení pro převod mluveného slova ne text, dobře funguje gooble ale potřebuje trvalé přpojení k internetu a mobilní internet je u nás scifi, zkoušel jsem program na překlad NEWTON Dictate ane nefungoval dobře(potřebuje spec. mikrofon ten jsem neměl) dik za případnou pomoc v problematice.