GE chce holografické disky do každé domácnosti

0

Když Bill Gates před pěti lety prorokoval, že Blu-ray bude posledním fyzickým formátem média, na němž budeme přenášet filmy a hry, vesměs jsme kroutili hlavou a smáli se. Dnes už vize zakladatele Microsoftu zdaleka tak nereálně nevypadá. Společnost General Electric ale věří, že optické médium ještě neřeklo poslední slovo. V horizontu několika let bychom svá data mohli ukládat na holografické disky.

GE tedy pokračuje v plnění plánu, který si vytýčila už před několika lety. V roce 2009 se výzkumníci pochlubili holografickým diskem s kapacitou 500 GB, během uplynulých dvou let se jejich snažení zaměřovalo na zvýšení rychlosti, jakou lze na médium zapisovat. Vylepšený mikroholografický materiál umožňuje stejně rychlý zápis, jako na disky Blu-ray. To je podle GE důležitý krok v cestě ke komerčnímu nasazení technologie. Společnost bude nyní hledat výrobce, kteří by měli zájem o licencování technologie.

Holografické disky, neboli HVD, jak jsou občas nazývány, by zpočátku měly nalézt uplatnění především ve firmách, které potřebují zálohovat svá data. Vzhledem k rychlosti, jakou generují nová data systémy bank nebo velkých obchodních řetězců, může být rychlost vypalování pro zákazníky tohoto typu stěžejní.

General Electric ovšem počítá s nasazením HVD i v oblasti spotřební elektroniky (to bude zřejmě tím, že během osmi let do něj nalila už spoustu peněz) a zde jeho budoucnost zdaleka není tak růžová. Loni byl standardizován modrolaserový formát BDXL, výrobci médií už před lety představovali prototypy vícevrstvých disků s kapacitou 400 GB. Holografický disk tedy zřejmě nenabídne zásadní výhodu v rychlosti ani kapacitě. Otázkou tedy bude cena. GE tvrdí, že HVD mechaniky by mohly být kompatibilní s Blu-ray a DVD a to je pro technologii jediná šance. Kdo by totiž měl nervy na další válku formátů, která by mohla v plné nahotě odkrýt irelevanci optických médií?

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!