GeekBox: ARM krabička s osmi Cortexy-A53, 4K HDMI 2.0 a deskou pro kutily

0

Různých desek či mini PC s procesory ARM pro vývojáře nebo kutily je docela dost a stále se rodí nové. Zařízení GeekBox, které s ne úplně nejinvenčnějším názvem nabízí firma GeekBuying, se na této vlně veze, ovšem výbavou a možnostmi je docela zajímavé až výjimečné. Zařízení primárně zamýšlené jako multimediální přehrávač k televizi má předinstalovaný Android a Ubuntu, a také slušnou konektivitu – dá se k němu připojit dokonce i pevný disk.

GeekBox je kompletní krabička i s šasi, které lze ale otevřít a  desku z něj vyjmout. Je totiž vyvedena jako karta, jež se dá zasunout do větší desky s rozšířenou výbavou, základní modul ale funguje i samostatně. Osazen je procesorem RockChip RK3368, což je osmijádro s architekturou Cortex-A53 taktované na 1,2 GHz s grafikou PowerVR G6110. Jako paměť má osazené 2 GB LPDDR3 a přímo na desce je i 16GB úložiště eMMC (vyrobené Samsungem). Kromě něj je přítomen i slot pro kartu MicroSD.

GeekBox

Docela dobré jsou porty – přístroj má HDMI 2.0, které má údajně podporovat 4K výstup při 60 Hz a také CEC či HDCP 1.4/„2.x“, na PCB by ale měl být i vývod pro LCD panel s dotykovou obrazovkou pro kutilské účely (firma ho nabízí jako volitelné příslušenství). Modul má také gigabitový Ethernet, dvoupásmovou Wi-Fi 802.11ac s 2×2 MIMO (Broadcom AP6354), Bluetooth 4.1 a troje USB, to je ale jen typu 2.0 (škoda). Přítomen je také infračervený senzor pro dálkové ovládání (i to by měl GeekBuying nabízet). Modul či krabička má také vlastní vstup pro 5V/2A zdroj.

GeekBox

Jak už bylo řečeno, na PCB je po straně konektor, kterým se modul dá místo do původní krabičky nasadit do rozšiřující desky Landingship, která ale už není součástí základního balení. Na ní je vyvedeno další USB, napájecí konektor, optický S/PDIF, dva mikrofony a výstup pro sluchátka, MIPI CSI a DSI, 60pinové GPIO, základní „pípací“ reproduktor, ovládací tlačítka a slot pro baterii RTC (na základním modulu je pro ní také konektor, tady ale lze rovnou osadit knoflíkovou). Nejlepším přídavkem je ale konektor SATA pro pevný disk či SSD na spodní straně, ovšem lze použít jen 2,5″ disky. Rozměry této desky jsou 11,6 × 8,6 cm.

GeekBox

K zařízení jsou dostupné výkresy a údajně by „brzy“ měl být zveřejněn i firmware včetně zdrojových kódů (ty ale patrně nebudou dostupné například pro ovladač GPU PowerVR) na webu GeekBox.tv. Z výroby se GeekBox dodává s nainstalovaným Ubuntu a Androidem, u kterého lze použít nástavbu LightBiz OS, kterou vyvíjí Rockchip – jde o okenní manažer pro Android umožňující multitasking ve stylu Windows.

 

Cena za GeekBox je vyšší, což částečně omlouvá výbava, nicméně jsme daleko od cen Raspberry Pi a podobných. Základní cena za GeekBox s šasi je 110 USD, ovšem když zanecháte na webu komentář, obdržíte kupón, po němž je cena jenom 90 USD (circa 2300 CZK, pokud ponechám stranou eventuální DPH). Deska Landingship se k tomu dá přikoupit za 30 USD (760 CZK). Expedovat by se zařízení měla od 30. listopadu, jsou už tedy téměř dostupná.

Zdroje: GeekBuying (1, 2), Liliputing, CNX Software

GeekBox: ARM krabička s osmi Cortexy-A53, 4K HDMI 2.0 a deskou pro kutily
Ohodnoťte tento článek!