Geekovské okénko: Novou disneyovku Big Hero 6 renderovala farma o 55 000 CPU jádrech

0

Sedmého listopadu si odbyde celosvětovou premiéru Big Hero 6 (u nás jako Velká šestka), nový animák studia Disney. Jeho režiséři Don Hall a Chris Williams se rozpovídali o tom, jaká technika stála za jeho vznikem a co všechno se muselo navrhnout úplně od píky.

Film generovala superpočítačová farma s více než 55 000 procesorovými jádry od Intelu. Systém obsahoval 400 TB operační paměti a 4 PB datového úložiště (jen SSD). Jednotlivé servery propojovaly 10gigabitové ethernetové linky. Farma byla rozdělena do čtyř různých geografických lokací. Celkový příkon činil 1,5 megawattu.

Studio Disney tři roky pracovalo na novém systému CODA, která se stará o distribuci úloh tak, aby celá farma fungovala jako jeden virtuální systém. Je prý tak dobře automatizovaný, že přes noc jej ani nemusel nikdo kontrolovat.

Další novinkou je renderer Hyperion, který si studio rozvněž od základů vytvořilo samo. Disney přitom vlastní i Pixar, který stojí za – ve filmovém světě nejuznávanější – engine RenderMan. Hyperion je ale při texturování několikanásobně rychlejší.

 

Designéři filmu vytvořili virtuální město San Fransokyo (kombinace Tokia a San Franciska), které čítá 83 000 budov, 260 000 stromů, 215 000 pouličních lamp, 100 000 vozidel a několik tisíc postav. Denně všechny procesory renderovaly 1,1 milionu hodin, celkově zabral rendering 199 milionů hodin.

Celá farma tak film spočítala za 181 dní, tedy půl roku. Za tu dobu spotřebovala 6 516 000 kWh. Při průměrné ceně 4,8 Kč za kWh by vás doma taková legrace přišla na 31,3 milionu korun. 🙂

Ale zpět do reality. Disney tvrdí, že na stejném systému by dokázal předchozí filmy renderovat jen zlomek doby. U hitu Tangled (Na vlásku) by výpočty trvaly jen 10 dní, u Wreck it Ralph (Raubíř Ralf) 20 dní a Frozen (Ledové království) 57 dní. Pokud vás zajímají další detaily ohledně renderingu a použitého path tracingu ve filmu, určitě si přečtetě detailní článek na FX Guide.

Zdroj: Engadget

Ohodnoťte tento článek!