GeForce 196.75 jsou nebezpečné

0

Před měsícem jsme za problém v ovladačích Catalyst pranýřovali ATI. Bug se nakonec podařilo vyřešit (alespoň to ATI tvrdí) a žádné hardware neutrpělo trvalou újmu. Tentokrát se smůla nalepila na paty Nvidii a některé GeForce srážku s novými ovladači už nerozdýchaly. Není to poprvé, co se Nvidia potýkala s podobným problémem: poškození grafických karet a základních desek měly na svědomí také GeForce řady 191, umírání bylo ale s největší pravděpodobností omezeno na desky EVGA.

Podle serveru IncGamers nahlásili potíže s novými ovladači beta testeři Starcraftu II, chystané strategie od Blizzardu. O izolovanou záležitost se ale zřejmě nejedná: stejné příznaky hlásí i uživatelé na fórech Nvidie, uživatel dakuroot z fóra SomethingAwful obviňuje ovladače Nvidie kromě zničení grafické karty také ze znásilnění psa a vraždy manželky. Nvidia zareagovala velmi rychle a krátce po nahlášení problémů ovladače odstranila ze svých webových stránek a nadále nabízí ke stažení starší verzi 196.21.

Jak přesně se chyba projevuje? Uživatelé hlásí nízké framerate, nestabilitu, vysoké teploty a umírání karet. Zakopaný pes je podle všeho v regulaci větráku, která nefunguje tak, jak má. Ovladače dovolí kartě se zahřát na teploty přes 100 stupňů Celsia, aniž by roztočily větrák na vyšší rychlost, odtud pramení hlášený nízký výkon (funguje-li správně throttling, tedy ochrana proti přehřátí), pády aplikací až umírání karet. Problémy jsou hlášeny nejčastěji s GeForce 9800, což asi souvisí s jejich rozšířeností; jediné karty, u nichž můžeme vliv chyby v ovladačích jednoznačně vyloučit, jsou pasivně chlazené modely.

Řešením může být nastavení otáček větráku napevno v EVGA Precision Tool nebo RivaTuneru, pokud však ovladače GeForce 196.75 používáte, radíme řídit se doporučením Nvidie a na čas se vrátit k předchozí verzi.

Zdroj: IncGamers

Ohodnoťte tento článek!