GeForce Experience nepoběží bez registrace, od verze 3.0 vyžaduje Nvidia účet

0

Nevím, jak časté to je, ale někdy lidé nemají rádi, když služby či webové stránky vyžadují registraci a přihlašování nějakým účtem. Jestli vás to také postihuje, tak se máte na co těšit, pokud hrajete hry na grafické kartě GeForce. Vypadá to totiž, že Nvidia hodlá uživatele tlačit k registraci skrze aplikaci GeForce Experience.

GeForce Experience přišla na svět v roce 2012 jako nástroj pro automatické nastavení parametrů a detailů ve hrách na míru vaší grafice. Nvidia ovšem do programu postupně přidávala různé další funkce týkající se grafické karty. Skrze tento nástroj se tak například dá streamovat video z hraní do různých služeb (funkce ShadowPlay), aktualizovat ovladače nebo pracovat s novým nástrojem Ansel, který Nvidia představila nyní s architekturou Pascal – ten slouží k pořizování vysoce kvalitních snímků z herních scén. Pokud na Nvidii hrajete, už možná ho dobře znáte.

Nvidia nyní přišla s novou verzí aplikace (3.0), která má razantně přepracované rozhraní, kromě toho ale také přináší právě svázání s online účtem. Nástroj je zatím ve stádiu Beta, nicméně až se dopracuje ke stabilnímu vydání, čeká zřejmě potřeba účtu všechny uživatele. Požadavek na vytvoření by měl vyskočit hned po instalaci a nelze se mu vyhnout. Pro používání si tedy budete buďto muset vytvořit účet u Nvidie, nebo využít alternativu, jíž je propojit si s GeForce Experience existující účet Google.

GeForce Experience 3.0 (Zdroje: Nvidia, Tom's Hardware)
GeForce Experience 3.0 Beta (Zdroj: Tom’s Hardware)

Výměnou za nucenou registraci (a s tím spojené sdílení některých dat) bude možné používat některé „cloudové“ výhody, například by mělo být možné synchronizovat nastavení mezi různými počítači. Konfigurace při uložení na servery Nvidie také přežije havárii disku nebo změnu počítače bez ručního zálohování.

Registraci online účtu se ve verzi 3.0 nelze vyhnout
Registraci online účtu se ve verzi 3.0 nelze vyhnout

Aplikace GeForce Experience zůstává volitelným příslušenstvím, takže samotné používání grafiky GeForce vás k žádné registraci dokopávat nebude. Obejít se bez jí poskytovaných funkcí (automatická nastavení, streamování) je možné, případně lze použít jiné programy. Větší háček bude jen v jedné věci. Nvidia totiž už před časem sdělila, že hodlá s programem GeForce Experience svázat dostupnost tzv. „Game Ready“ ovladačů. Tedy betaverzí, které přinášejí aktuální opravy a optimalizace výkonu pro čerstvě vydané hry. Tyto údajně přestanou být dostupné přímo na webu Nvidie. Bez GeForce Experience a registrace byste k nim tudíž neměli přístup a budete mít jen stabilní verze vydávané s větší prodlevou a menší frekvencí.

 

Zjednodušené rozhraní

Jak již bylo zmíněno, GeForce Experience v beta verzi 3.0 přináší poměrně velké změny vzhledu. Rozhraní bylo zjednodušeno a funkce se přestěhovaly do dvou hlavních záložek, „Home“ a „Drivers“. Hlavní obrazovku (karty Home) nyní vyplňují dlaždice jednotlivých her, které máte nainstalované (dělá vám automaticky cosi jako knihovnu). Jejich prostřednictvím se dostáváte k nastavením, nebo můžete hry rovnou spouštět. Přestěhovala se také funkce sdílení (streamování), kterou vyvolává trojúhelníková ikonka vpravo na horní liště. Rozhraní by mělo být poměrně svižné (údajně, sám jsem ho nezkoušel).

Kdy se má verze 3.0 dostat z Bety do stabilní fáze, zatím nevíme.

GeForce Experience 3.0 (Zdroje: Nvidia, Tom's Hardware)
GeForce Experience 3.0 Beta (Zdroj: Nvidia)

Zdroje: Nvidia, The Tech Report, Tom’s Hardware

GeForce Experience nepoběží bez registrace, od verze 3.0 vyžaduje Nvidia účet

Ohodnoťte tento článek!