GeForce GTX 1060 na fotkách. 192 bitů a absence SLI potvrzené, možná GP104?

0

V pátek jsem si tu trošku dělal legraci, že pokud se má u náhle příchozí GeForce GTX 1060 dodržet tradiční rituální tanec s řadou postupných úniků, budou se muset dávky zhustit prakticky na denní tempo. Skutečně to tak trochu vypadá. V pátek jsme zde měli parametry, dnes fotky a zdá se, že odhalení by skutečně mohlo nastat tento čtvrtek.

Informace, že 7. července bude karta odhalena s recenzemi, a poté se začne prodávat 14. července (první uvedení bude opět jen papírové), je sice nepotvrzená, polský web PurePC ale prozradil, že už má kartu v redakci, evidentně právě pro přípravu recenze. To by velmi rychlému uvedení nasvědčovalo a už se s ním asi skutečně může počítat. V PurePC si nevymýšlí, jelikož mezitím už web publikoval také docela detailní fotografie karty. Není sice rozebraná, takže nelze vidět GPU uvnitř, ale hodně toho patrného je.

Podle polského PurePC je GTX 1060 už v rukou recenzentů (Zdroj: VideoCardz)
Podle polského PurePC je GTX 1060 už v rukou recenzentů (Zdroj: VideoCardz)

 

Karta má stejně laděný chladič jako vyšší Pascaly, ale udělaný levněji a více plastově (což by vzhledem k cílení karty nemělo překvapit ani rozladit). Na záslepce jsou také vidět identické výstupy – tři DisplayPorty, HDMI a DVI. Referenční chladič je stále poměrně dlouhý, avšak z druhé strany je vidět, že PCB je naopak typicky mainstreamově krátké a chladič jej přečuhuje jako u Radeonu RX 480. Ovšem v tomto případě nejsou z druhé strany nasávací otvory. Zajímavé je, že napájecí konektor (šestipinový) není vyveden přímo z PCB, ale nachází se až na konci karty a propojen tedy bude vodiči ukrytými v plastovém krytu. Toto ovšem bude potíž, pokud budete chtít chladič vyměnit. Kabel je zřejmě k PCB připájen napevno.

Druhá strana PCB je vůbec nejzajímavější. Potvrzuje totiž absenci konektorů pro SLI, z čehož zřejmě povstaly předchozí zprávy, že SLI není podporováno. Web VideoCardz k tomu nabídl spekulaci, že dvě karty by při uvažované mainstreamové ceně možná příliš kazily dojem z GeForce GTX 1080, který stojí podstatně více. Nicméně takováto logika se nabízela vždy, tak je otázka, proč by ji Nvidia přitakala až nyní. Teoreticky je asi také možné, že Nvidia přešla na komunikaci jen přes PCI Express jako AMD, pak by SLI stále bylo možné použít.

Z druhé strany PCB nejsou paměťové čipy, zato jsou jasně vidět stopy těch osazených z líce, takže víme vcelku jistě, že PCB je určeno pro GPU se 192bitovou sběrnicí a šesti čipy – tedy kapacitu buď 3 GB nebo 6 GB podle použitých typů. Pokud to dobře chápu, pozic je na PCB osm, ale u dvou horních chybí součástky, takže shora budou volné.

 

Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: PurePC)
PCB GeForce GTX 1060 (Zdroj: PurePC)


PCB GeForce GTX 1070 pro srovnání (Zdroj: WCCFTech)
PCB GeForce GTX 1070 pro srovnání (Zdroj: WCCFTech)

 

Mohlo by uvnitř být ořezané GP104?

Proč by mělo PCB přípravu pro 256bitovou sběrnici? Z rubové strany je patrný i „otisk“ GPU, který mi přijde docela pozoruhodný. Rozměrově odpovídá tomu, co je vidět zespodu PCB GeForce GTX 1070, rozložení součástek v centru je také prakticky identické, jen otočené o 90 stupňů proti směru hodinových ručiček. Kromě centra je sice méně součástek na obvodu, nicméně toto ve mně vyvolává podezření, zda uvnitř přes zprávy o čipu GP106 přece jen nemůže být ořezané GP104. Nu, na pravdu tentokrát nebudeme muset čekat dlouho.

 

 

Tímto střepem dneska ještě neskončíme. Máme totiž také první výskyt karty GeForce GTX 1060 v obchodě, a to litevském. Tam se v katalogu objevily karty od Asusu, a to zřejmě v provedení Strix: „STRIX-GTX1060-O6G-GAMING“ (90YV09Q0-M0NA00) a STRIX-GTX1060-6G-GAMING“ (90YV09Q1-M0NA00). Dle kódu mají obě 6 GB paměti, nicméně obchod chybně uvádí 8 GB. Cena je uvedena na 472 a 499 eur (13 000 a 13 500 Kč), což je ale zcela jistě jen „provizorní částka“ před uvedením, než bude oficiální cena zveřejněna. Případně past na méně duchem obdařené nedočkavce.

Nvidia GeForce GTX 1060 v litevském obchodě (Zdroj: VideoCardz)

Nvidia GeForce GTX 1060 v litevském obchodě (Zdroj: VideoCardz)
Nvidia GeForce GTX 1060 v litevském obchodě (Zdroj: VideoCardz)

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

GeForce GTX 1060 na fotkách. 192 bitů a absence SLI potvrzené, možná GP104?

Ohodnoťte tento článek!