GeForce GTX 1070 s jednoslotovým chladičem jde na trh. Karta Katana je silná jen 16 mm

3

Chlazení grafických karet se spotřebou nad 75, ale třeba i 100 W není úplně nejjednodušší věc, a tak už se u nich stalo normou, že chladič zabírá ve skříni dvě pozice neboli sloty. S tímto už dávno počítají i základní desky, které mezi sloty PCI Express ×16 nechávají mezery, nicméně pro menšinu lidí, kteří by potřebovali výkonné GPU v jednom slotu, se na trhu objevilo řešení. Firma Galax (dříve Galaxy, nebo také KFA2) totiž vydala jednoslotovou verzi GeForce GTX 1070 nazvanou „Katana“, což bude patrně nejvýkonnější GPU, které se v takovém provedení dá sehnat.

Model GTX 1070 s čipem GP104 ořezaným na 1920 stream procesorů má oficiálně TDP 150 W (s napájením jedním osmipinovým konektorem), které tato karta musí uchladit v profilu vysokém jen 16 mm. Realizováno je to průběžným chladičem podobným těm referenčním – jiná volba asi ani není, vyloučíme-li vodní okruhy. Galax používá pro kartu krátká PCB, díky čemuž je možno osadit radiální ventilátor, který prohání kartou vzduch, až za samotnou desku, takže jeho lopatky mohou být vyšší. Z obrázků to nicméně vypadá, že nemá nasávání z obou stran, což se u této koncepce někdy používá (například referenční Radeon RX 480).

galax-geforce-gtx-1070-katana-8
Stavba chladiče karty Galax GeForce GTX 1070 Katana. Na tloušťku měří jen 16 mm

Pasivní část je měděná s poměrně hustým žebrováním a odvod tepla je urychlen použitím vapor chamber v základně. Kvůli výstupům v záslepce, tvořeným kromě DisplayPortu a HDMI ještě velkým konektorem DVI, je značně omezena možnost, aby ohřátý vzduch unikal ven ze skříně, a tak je z pasivu vypouštěn i na spodní straně karty krytem, tedy dovnitř skříně. Bude asi zajímavé vidět, jak se chladič osvědčí v praxi, jelikož malé rozměry, radiální ventilátor a hustá žebra s úzkými vyfukovacími otvory by mohly vést k poměrně vysoké hlučnosti. Na kovovém krytu chladiče je také varování před rizikem popálení při doteku, což vede k obavám, že provozní teploty budou relativně vysoké.

Firmě Galax se podařilo GPU i mírně přetaktovat, z referenční kombinace taktů 1508/1683 MHz na základní frekvenci 1518 MHz a boost 1708 MHz. Frekvence pamětí GDDR5 (8,0 GHz efektivně) by měla být zachována. Nicméně vzhledem k tomu, že karta asi bude limitována chlazením, budou pro výkon směrodatné hlavně reálné frekvence dosahované ve hrách, které ze specifikací vyčíst nelze.

Kolik bude Galax GeForce GTX 1070 Katana stát, nebylo nikde uvedeno. Za speciální provedení bude nejspíš požadován určitý příplatek nad rámec běžného referenčního modelu. U nás asi také nebude úplně jednoduché ji sehnat. Značka Galax v distribuci téměř není, nicméně sesterský „brand“ KFA2 u nás v obchodech je, takže by se možná jednoslotová GTX 1070 eventuálně mohla objevit touto cestou, pokud ji firma uvede i pod touto značkou.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Zoufale tu dumám nad tím, proč by někdo zaslepil radiální ventilátor, když to přímo vyzývá mít nasávání z obou stran. Jeden z možných důvodů je ten, že v nějakém obskurním multi-GPU řešení, kde jsou tyto karty nasázeny těsně vedle sebe, by si karty navzájem vytvářeli mírný podtlak, a pak by to znělo jako když vysavač nasaje tenisák.