GeForce GTX 1080 Ti by mohla mít 10GB paměť a asymetrickou sběrnici. S GDDR5?

4

V létě Nvidia překvapila, když uvedla na trh krátce po příchodu karet s čipem GP104 záhy i o třídu vyšší highend GP102. Nicméně předchozí Pascal si tím nepřizabila, protože toto GPU se dostalo jen do exkluzivního modelu Titan X s cenou 1200 dolarů a vyráběného jen Nvidií. Nicméně čipy by se jako vždy eventuálně měly objevit i v nějakém dostupnějším herním modelu. A tudíž nyní čekáme, kdy by se tak mohlo stát. Nějaký náznak této grafiky se teď možná objevil.

Jako už častokrát se karta či její stopa objevila v databázi transportovaných položek Zauba, která zachycuje zboží, které prošlo indickými letišti, v tomto případě asi na cestě z jedné pobočky firmy do druhé. Web VideoCardz v ní objevil položku, která by mohla patřit nové grafice založené na čipu GP102 – tedy zřejmě GeForce GTX 1080 Ti, pokud se takto bude jmenovat. Kód „PG611 SKU 10“ by měl ukazovat příbuznost s kartou Titan X (PG611 SKU 00).

Zásadní odlišnost ale je, že tato karta má podle popisu mít 10 GB grafické paměti typu GDDR (přesněji řečeno 10240 MB, nejde tedy asi o žádný překlep, 12 GB by bylo 12288 MB). VideoCardz k tomu podotýká, že nejde o velké překvapení, protože snížení velikosti paměti je v zájmu Nvidie. Ta by totiž jistě ráda zajistila, aby modelu Titan X zůstala nějaká exkluzivní výhoda, která by v očích kupujících obhajovala jeho vysokou cenu. 10GB paměť na půl cesty mezi GTX 1080 a Titanem X by tedy dávala ve všech ohledech smysl.

Možná GeForce GTX 1080 Ti s 10GB pamětí v databázi Zauba (Zdroj: VideoCardz)
Možná GeForce GTX 1080 Ti s 10GB pamětí v databázi Zauba (Zdroj: VideoCardz)

 

Zvláštní ale je, že model má podle databáze mít 384bitovou paměťovou sběrnici, což nesedí. To je plná šířka čipu GP102 a vyžadovala by osazení všech 12 čipů (po kanálech o šířce 32 bitů). Pokud by byly použity 8Gb čipy (s kapacitou 1 GB), pak by na 10 GB byla třeba užší 320bitová sběrnice, osazující jen 10 čipů z 12. Tento údaj by tedy teoreticky mohl být chybou.

 

Jak nicméně ukazují minulé příklady karet s nepravidelnou paměťovou architekturou (GTX 660, GTX 970), není úplně nepravděpodobné, že oba údaje sedí a kapacita 10 GB je dosažena opět nějakým trikem. Jeden se nabízí: osazení 8 z 12 (32bitových) kanálů řadiče čipy s kapacitou 1 GB a zbylých čtyř kanálů 512MB (4Gb) čipy. Tím by celkově byla dosažena 10GB kapacita, ovšem za cenu asymetrické paměti. Nestejné velikosti čipů by znamenaly, že by karta nemohla prokládat přístup do kanálů po celé kapacitě. To znamená, že sběrnice by měla efektivně 384bitovou šířku jen na prvních 512 MB čipů, plnou rychlost by tedy mělo je počátečních 6 GB. Zbylé 4 GB by byly tvořené jen horní půlkou osmi 1GB čipů, takže tento prostor by efektivně měl 256bitovou sběrnici s dvoutřetinovou propustností.

Takovýto paměťový prostor by byl komplikovaný a neplnohodnotný, ale celek by stále mohl být docela funkční, i když asi náročný na správné řízení a optimalizaci. Propad výkonu by v horní oblasti rozhodně nebyl takový, jako u velmi pomalého posledního 512MB segmentu v GTX 970. Tato architektura je tedy asi vcelku reálnou možností, i když samozřejmě teprve uvidíme, zda se potvrdí. Striktně vzato ani nevíme, zda tento uniklý záznam opravdu patří GeForce GTX 1080 Ti. Teoreticky by mohlo jít třeba i o profesionální nebo mobilní grafiku.

 

Nvidia Titan X
PCB karty Nvidia Titan X

 

 

GDDR5 místo GDDR5X?

Mimochodem, zajímavá je ještě jedna věc. V záznamu se mluví jen o paměti „GDDR“. Nevíme tedy, zda by se ta dvojaká (384/256bitová) sběrnice realizovala s pamětí GDDR5X jako u Titanu X a GTX 1080, nebo s GDDR5 jako u GTX 1070. Kvůli ochraně Titanu bude možná Nvidia chtít kromě kapacity oříznout i výkon, pak by asi dávala smysl GDDR5. Micron totiž GDDR5X vyrábí jen v 8Gb čipech, 4Gb verze se zatím neobjevily. Pokud do té doby nebudou k dispozici, pak by pro realizaci výše popsané paměťové architektury byla GDDR5 nutná. S 8,0GHz čipy by pak výsledná grafika měla propustnost 384 GB/s na prvních 6 GB a 256 GB/s na zbylém 4GB prostoru. Na druhou stranu, použití GDDR5 by vyžadovalo nové PCB, deska pro Titan X by byla nepoužitelná.

 

Co nevíme, je datum, kdy by se tato grafika mohla objevit na trhu. Vynořily se sice nějaké zprávy o uvedení ještě v zimě, ale nejspíš jde o spekulace, z lepších zdrojů ještě nic podobného nepřišlo. Zatím tedy těžko předvídat, otevřenou možností by mohlo být jakékoliv jarní datum až do května, i když ani třeba březen nebo i zimní měsíce asi nejsou vyloučené. Karta bude patrně mít cenu někde mezi GTX 1080 a Titanem X a lze asi čekat, že vyšší, než měla v době uvedení GeForce GTX 980 Ti, neboť u většiny Pascalů došlo ke zdražení.

Zdroj: VideoCardz

GeForce GTX 1080 Ti by mohla mít 10GB paměť a asymetrickou sběrnici. S GDDR5?

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Imho by najrozumnejšie bolo počkať na Vegu a až potom predstaviť tuto kartičku (však mrte ryžujú už teraz). Poupraviť podla potreby takty, spotrebu ci cenu a vziať AMD vietor z plachiet.

    To clamshell (či čo to je) zapojenie pametí u highendu by bol inak riadny fail 😀