GeForce GTX 1080 Ti v březnu? Termín údajně na CES prozradil někdo z MSI

21

Momentálně se nám tu v tématech aktualit neustále točí AMD (kvůli tomu, že chystá nová CPU a zároveň začalo na CES 2017 prezentovat připravovaná GPU Vega). Nvidie naopak bylo pomálu, jelikož se místo pravověrného hardwaru rozhodla na veletrhu medializovat spíše svá enterprise a softwarová řešení, auta a AI (s výjimkou technologie G-Sync HDR pro monitory). Ovšem něco teď přece máme: možná se objevila informace, kdy by Nvidia mohla vydat novou highendovou grafiku, GeForce GTX 1080 Ti.

U GeForce GTX 1080 Ti, což by měla patrně být ořezaná (a samozřejmě levnější) verze karty Titan X s čipem GP102, se dříve objevovaly i zprávy o jejím uvedení právě na CES, které se ovšem ukázaly chybné. Na internetu se teď ale objevil nový termín: Nvidia by prý tuto kartu mohla vydat na herním festivalu PAX East 2017, který se odehrává 10. až 12. března v Bostonu. Ovšem, informace není z úplně nejlepšího zdroje. Přišel s ní mě doposud neznámý web The Tech Buyer’s Guru a údajně je založena na tom, co jeho redaktorovi sdělil na CES 2017 nějaký představitel MSI – tedy ve stánku této společnosti.

Viděl bych docela velký otazník nad tím, zda této zprávě lze věřit. Pokud si odmyslíme pochybnosti nad samotným médiem (které lze asi také mít), tak je otázka, zda by někdo z MSI byl ochoten sdělit jen tak termín, který je ještě dva měsíce vzdálený a navíc se týká Nvidie, nikoliv mateřské firmy. Vyzrazení by tudíž bylo po stránce zodpovědnosti o dost horším prohřeškem. Zároveň by takovou informaci v podobném předstihu asi v MSI nevěděl hned tak někdo (pokud je už vůbec plán v tuto chvíli takto konkrétně nastaven), ale jen potřebný okruh zasvěcených a vedení. Původce zprávy by tedy musel natrefit zrovna na někoho takového a ještě mít štěstí.

Nvidia Titan X
Nvidia Titan X. První karta s čipem GP102, na němž bude GTX 1080 Ti stavět

 

Možný je dle mého názoru ještě jeden scénář – že totiž autor zprávy natrefil na někoho s nižším postavením a zodpovědností, který mu sdělil toliko své očekávání či odhad situace. Tento termín by tedy byl jakýmsi odhadem, třeba založeným i na zkušenosti nebo „intuici“, ale nikoliv přímo únikem informace od Nvidie, která by asi byla pod silným NDA. Zaměstnanec už si nemusel uvědomit, jak by jeho tip mohl být vykládán, nebo me nedošlo, že jeho slovo může skončit na webu. Důsledek by samozřejmě byl, že by tato zpráva neměla příliš velkou hodnotu. I když by teoreticky asi také mohlo jít odhad dle aktuálního stavu příprav na výrobu – MSI pochopitelně bude karty GTX 1080 ti samo nabízet, takže část zaměstnanců může ze stádia, v němž se nacházejí, leccos vyvodit.

Možná GeForce GTX 1080 Ti s 10GB pamětí v databázi Zauba (Zdroj: VideoCardz)
Možná GeForce GTX 1080 Ti s 10GB pamětí v databázi Zauba (první řádek, Zdroj: VideoCardz)

 

Na druhou stranu, ačkoliv by uvedení v březnu bylo hodně časné, není úplně nemyslitelné. GeForce GTX Titan X (s čipem Maxwell GM200) byl také uveden 18. března 2015, ovšem na akci GTC pořádané přímo Nvidií, nikoliv PAXu. Technicky asi vypuštění modelu GeForce GTX 1080 Ti (či jinak nazvaného derivátu čipu GP102) nemusí nic bránit, jelikož Titan X (s Pascalem) už se delší dobu prodává. Nvidii jde tedy jen o načasování. GeForce GTX 1080 s čipem GP104, kterou nová karta nahradí, vyšla už v polovině května, takže po deseti měsících na trhu už by asi Nvidia mohla být ochotna ji nahradit (a zlevnit) výměnou za to, že část majitelů třeba na vyšší model upgraduje. Navíc onoho 12. března může být jen papírové uvedení, s dostupností třeba až o dva týdny později.

 

 

Nicméně zatím bych k této zvěsti byl spíš skeptický a bral ji jak se říká „pro informaci“ (jak radí Nick Carter, „vždy ve střehu“). Počítejte tedy s tím, že by se uvedení mohlo v tuto dobu přihodit, ale zároveň s tím, že spíše nastane až později. Vyloučit ji nelze, zatím to ale při tom množství otazníků nevypadá moc pravděpodobně.

Zdroj: KitGuru, The Tech Buyer’s Guru

GeForce GTX 1080 Ti v březnu? Termín údajně na CES prozradil někdo z MSI

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE