GeForce GTX 1080/1070 mají problém s DisplayPortem. Nefunguje na něm HTC Vive

0

Jako měl Radeon RX 480 problém s nadlimitním odběrem proudu na slotu PCI Express (mezitím naštěstí rychle vyřešený), nevyhnuly se dětské nemoci ani nové generaci Nvidie. Měli jsme zde s Pascalem dvě různé anomálie týkající se výstupu na monitory s vyššími obnovovacími frekvencemi a po vydání se také ukázalo, že chladič provedení Founders Edition trpí kolísavými otáčkami s rušivou zvukovou charakteristikou (což by ale měly řešit ovladače). Tento týden se objevil ještě jeden dílčí nedostatek: nekompatibilita s VR brýlemi HTC Vive na částí obrazových výstupů.

Opět naštěstí nejde o chybu kritickou, což by platilo, pokud by brýle vůbec nefungovaly. Problém se týká karet GeForce GTX 1080 a GTX 1070 a přišli na něj uživatelé, kteří se pokusili připojit brýle rozhraním DisplayPort místo HDMI – vstupní krabička má totiž kromě HDMI také sekundární vstup mini DisplayPort. Toto připojení normálně funguje na starších kartách včetně 28nm GeForce, ale v případě Pascalu nikoliv a brýle se nepodaří detekovat. Obslužný software ukazuje chybu.

Toto zjištění, prvně publikované na Tom’s Hardware, poté potvrdily další weby, mající příslušný hardware v rukou. Přímo na fóru Nvidie je už ovšem věc řešena od první poloviny června, prakticky od uvedení.

HTC Vive připojené na rozhraní DisplayPort
HTC Vive připojené na rozhraní DisplayPort na Pascalu nelze rozběhnout (Zdroj: Tom’s Hardware)

 

Řešení se hledá

Chyba byla nahlášena a Nvidií zřejmě i zreprodukována, zatím ale ještě není oznámeno, kdy nebo zda bude opravena nějakým budoucím ovladačem. Pravděpodobně by ale tato potíž opravitelná být měla, neboť přinejmenším s většinou monitorů výstupy DisplayPort na Pascalech fungují a fyzická vrstva by tudíž měla být „bojeschopná“. Objevili se nicméně uživatelé, podle nichž je potíž i s detekcí některých monitorů, nekompatibilita pak možná mohla postihovat nejen HTC Vive. Pokud se tedy nejedná o oddělený problém.

HTC Vive připojené na rozhraní DisplayPort
HTC Vive má mini DisplayPort jako sekundární vstup, na ostatních grafikách funguje (Zdroj: Tom’s Hardware)

Věc by údajně mělo šetřit už i HTC. Jako prozatímní řešení se nabízí připojení brýlí na výstup HDMI. To by mělo fungovat vždy, potíž nastane jen tehdy, pokud již HDMI využíváte k připojení televize nebo primárního displeje a nemáte náhodou jednu z karet, které mají HDMI zdvojené. Takový konflikt by se asi dal řešit použitím kabelu z DisplayPortu na HDMI (rozhraní DisplayPort by mělo podporovat automaticky detekovaný výstup ve formátu single-link DVI/HDMI) nebo adaptérem.

 

 

Podle některých uživatelů může také pomoci, pokud v BIOSu (respektive UEFI) vypnete spouštěcí inicializování grafické karty v nativním režimu UEFI. Se zapnutým legacy režimem prý někteří uživatelé problémy nemají. Toto ale nevypadá na stoprocentní řešení problému, k tomu asi bude třeba zásahu Nvidie.

GeForce GTX 1080 s referenčním chladičem

Zdroje: Tom’s Hardware, Nvidia

GeForce GTX 1080/1070 mají problém s DisplayPortem. Nefunguje na něm HTC Vive

Ohodnoťte tento článek!