GeForce GTX 1080/1070 (?) prý přece jen mají GDDR5X. Možná máme první fotky

0

Z doposud uniknuvších zvěstí o příchodu grafických karet Nvidia s novými 16nm GPU architektury Pascal vyplývá, že tyto karty by se měly na světě objevit v červnu či možná ještě v posledních dnech května – každopádně však okolo Computexu 2016. V minulosti jsem tu byl skeptický ohledně toho, zda tyto karty mohou přinést novou technologii pamětí GDDR5X (když už nebudou mít HBM/HBM2), a to s poukazem na její nezralost. Poměrně dobré zdroje ale tuto skepsi zpochybňují a hlásí, že by letní Pascaly GDDR5X mít mohly či dokonce měly – což by znamenalo výrazný upgrade paměťové propustnosti.

Tato zpráva pochází od webu SweClockers, od nějž jsme měli i předchozí zprávy (zdezde) o červnovém, respektive asi Computexovém načasování příchodu Pascalů. Tento web má o plánech Nvidie obyčejně velmi dobré informace, takže na jeho údajích by něco mohlo být. Podle těch posledních ze včerejška má první vlna 16nm grafik přinést modely, které budou v sortimentu nahrazovat úspěšné karty GeForce GTX 970 a 980 – tedy docela výkonné grafiky, po nichž ale poté přijde ještě výkonnější, skutečný highend. Z jednoho zdroje prý údajně zaznívá i to, že by tyto karty mohly nahradit i GTX 980 Ti. Tím se možná myslí, že „GTX 1080“ bude mít takový nárůst proti GTX 980, že se starší kartě patřící o kategorii výš vyrovná (jako v roce 2014 GTX 980 dostihla GTX 780 Ti).

Čip GDDR5X od Micronu (Zdroj: AnandTech)
Čip GDDR5X od Micronu (Zdroj: AnandTech)

Nejzajímavější je ovšem informace, že tyto grafiky nemají mít paměti GDDR5, ale novou GDDR5X. SweClockers to tvrdí přímo a nejde zřejmě o jen o nějakou dvojsmyslnou formulaci. S alternativou, že se tyto paměti už v prvních Pascalech objeví, je tedy třeba začít počítat. Znamenalo by to, že přípravy na jejich výrobu jsou již pokročilejší, než jsme si mysleli, a Micron ji hodlá rozběhnout hodně agresivně. Zatím jsou totiž k mání údajně pouze vzorky a Computex je přitom vzdálen toliko dva měsíce. O tom, zda lze reálně v tomto horizontu uvést grafiky s novým typem paměti, lze mít pochyby, zdroje SweClockers však tvrdí, že přesně to Nvidia plánuje.

Vzniká tím asi riziko pultové nedostupnosti karet kvůli nedostatku pamětí, na druhou stranu GDDR5X by byly technologicky a asi i marketingově velké plus. První verze čipů na trhu má údajně mít „efektivní takty“ 10 a 12 GHz, tedy dvojnásobnou propustnost proti GDDR5 na 5,0 a 6,0 GHz efektivně. I GPU s 256bitovou sběrnicí, jaká je u prvního Pascalu očekávána, by měla velmi vysokou propustnost 320–384 GB/s, tedy jako čipy Hawaii s 512bitovými sběrnicemi. GDDR5X přitom také snižuje napětí pamětí, takže by byla zredukována spotřeba, kterou takový silný paměťový subsystém zatěžuje TDP celé grafiky.

 

Unikly obrázky chladiče?

Jak se tyto grafiky budou jmenovat, není ještě jasné. Na internetu se nicméně tento týden objevily fotografie, které údajně zachycují část krytu referenčního chladiče (můžete je vidět níže). Na těch se v obvyklém místech nacházejí nápisy GTX 1070 a GTX 1080, což by znamenalo, že Nvidia zvolila nejpřímočařejší způsob, jak navázat na řadu 900. Otázka je ale samozřejmě, zda jsou tyto komponenty skutečně tím, čím se zdají být a zda je pro legraci nevyrobil někdo jiný. To se asi dozvíme nepozději na Computexu, ovšem nějakou prezentaci nových grafik by prý Nvidia mohla provést už tento měsíc na své akci GTC. Třeba bude karta či její podoba poodhalena již tam.

Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080 Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080
Údajné fotky části krytu chladiče pro připravované GeForce GTX 1070 a GTX 1080

 

Někteří výrobci prý ještě nemají čipy a specifikace

Podle SweClockers zatím není jasné, zda budou tyto grafiky zprvu na trhu i v nereferenční podobě, nebo jen se standardním chladičem Nvidie, která si nich obvykle zakládá a například u Titanů je prosazuje až skoro nelogicky. Někteří výrobní partneři totiž prý ještě vůbec nemají v rukou čipy a ani kompletní specifikace. To by mohlo svědčit právě o scénáři, kdy nereferenční karty přijdou až se zpožděním, jako se v minulosti stalo například v roce 2013 u Radeonů R9 290 a R9 290X.

 

Zdroje: SweClockers, VideoCardz

GeForce GTX 1080/1070 (?) prý přece jen mají GDDR5X. Možná máme první fotky

Ohodnoťte tento článek!