GeForce GTX 260 s novým PCB

0

Ani s 216 stream procesory se Nvidii nedaří etablovat GeForce GTX 260 jako jednoznačně výkonnější kartu než Radeon HD 4870. Kaliforňané se tedy rozhodli vylepšit konkurenceschopnost své karty snížením výrobních nákladů. GeForce GTX 260 se dočká nového návrhu PCB – už třetího v řadě.


Schéma PCB verze P897

Koncem minulého roku vyměnila Nvidia tišťák na GeForce GTX 260 z původního P654, který používala i rychlejší GTX 280, za P651, který byl šitý na míru pro 448bitovou sběrnici a vystačil si s deseti vrstvami oproti původním čtrnácti. Nový design PCB kódově označený P897 se vtěsnal do osmi vrstev a společně s výměnami některých součástek má být levnější o 10-15 dolarů.

Délka karty zůstala stejná, výška od slotu se zmenšila o přibližně 1,5 cm. Zlevnění výroby s sebou bohužel nese i některé ústupky a jako vždy jsou první na ráně napájecí obvody. Nové PCB používá MOSFETy v balení DPAK namísto dražšího LFPAK. Obvod FBVDDQ, ze kterého se odebírá signální napětí pro komunikaci mezi GPU a pamětmi, má nyní jednu napájecí fázi oproti původním dvěma. A integrovaný obvod pro regulaci napětí Volterra VT1165 byl vyměněn za levnější ADP4100 od firmy ON Semiconductor.


Detailní pohled na napájecí obvody nového PCB

eVGA nedávno představila softwarovou utilitu umožňující měnit napětí na jádře grafické karty – to je umožněno právě díky čipu VT1165, se kterým program komunikuje skrz rozhraní I2C. ADP4100 ale tímto rozhraním nedisponuje a tak je se softwarovými voltmody zřejmě konec. To nám dává tušit, že eVGA nejspíše zůstane u regulátoru od Volterry (nebo rovnou u starší verze PCB beze změn).

Mezi dalšími změnami by mělo být zmenšení EEPROM čipu BIOSu karty z původního 1 Mbit (128 kB) na 512 kbit (64 kB). Tuto změnu uživatel pravděpodobně nezaregistruje, pokud zrovna nebude chtít BIOS přeflashovat. Podle Expreview se karty s novým osmivrstvým tištěným spojem dostanou do obchodů koncem tohoto měsíce.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!