GeForce GTX 295 na jednom PCB

0

Na web utekl vyrenderovaný obrázek omlazené GeForce GTX 295, ve které jsou obě jádra na jednom PCB. Důvod? Stará „sendvičová“ koncepce P656 je náročná na výrobní náklady i chlazení, dokonce se spekuluje, že šlo jen o „PR“ kartu (tedy kartu v omezeném počtu kusů mající za úkol uspět hlavně v testech a získat trůn pro Nvidii), nová P658 by to měla zlepšit.

GTX 295 - schéma s jedním PCB

Na obrázku tedy vidíte právě novinku P658, níže si naopak můžete prohlédnout GeForce GTX 295 tak, jak ji známe dnes, tedy v provedení P656. Stejně jako je tomu u duálních Radeonů, nový návrh dvojité GeForce sází pouze na jedno PCB, na kterém jsou dvě 55nm jádra G200 vedle sebe. Vzhledem k jejich velikosti je to docela těžký úkol, ale zdá se, že se podařilo. Samozřejmě bylo třeba kompletně přepracovat celou kartu, a sice přemístit napájecí obvody, paměti a další součásti na PCB.

Velikost karty se nemění, stále je to dlouhý dvouslotový černý kvádr. Ventilátor je ale tentokrát nezakrytý uprostřed karty, kde ovívá dva pasivy (každý čip s pamětmi má svůj).

GTX 295 - původní podoba

Jak jsem řekl, nový návrh má přinést nižší výrobní náklady a snadnější chlazení karty. Takty, výkon, ani jiné parametry karty se nemění. Externí napájení je stále řešeno pomocí jednoho 6pinového a jednoho 8pinového PCI Express napájecího konektoru. GTX 295 v novém kabátku bude dokončena už během dubna/apríla, ale na trh se dostane nejdříve v květnu/máji.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!