GeForce GTX 460: vyzyvatel Radeonu HD 5850

0

Nedávno jste si mohli přečíst dosud známé informace o plánovaném čipu Nvidia GF104. GeForce GTS 450 na něm postavená by podle optimistických odhadů měla mít 256 CUDA cores a být soupeřem pro Radeon HD 5830. Na výkonnější Radeon HD 5850 už nová střední třída stačit nebude, a tak v Santa Claře vymysleli jiný způsob, jak dát levnějšímu Cypressu protivníka. Jmenuje se GeForce GTX 460 a měl by se začít prodávat již v červnu/júni.

GeForce GTX 460 bude ještě více odlehčenou verzí čipu GF100, než je již (zatím papírově) uvedená GeForce GTX 470. Zatím není známo, jestli Nvidia bude hýbat počtem funkčních jednotek, frekvencí jádra, nebo obojím; víme však, že GTX 460 bude využívat 256bitovou sběrnici pro paměti a standardně bude vybavena jedním gigabajtem GDDR5. Pro GeForce GTX 460 neexistuje referenční návrh PCB: pro první várky karet bude použit tišťák z GeForce GTX 470 (P1025 s deseti pozicemi pro paměťové čipy, tedy pro 320bitovou sběrnici – viz obrázek níže), později se ale objeví návrhy přímo pro novou kartu. A lze očekávat, že výrobci se budou předhánět v tom, kdo nabídne křiklavější chladič, bez ohledu na to, jak dobře bude fungovat.

Bohužel nelze předpokládat, že nová GeForce nějak zahýbe s cenami ve svém cílovém segmentu. Přestože Nvidia je ve snažší pozici vyzyvatele, nechala se vmanévrovat do úplně stejné nepříznivé situace, jako v roce 2008 s GeForce GTX 2xx. Ty musely soupeřit s Radeonem HD 4870 a Nvidia byla nucena značně slevit z ceny, za kterou chtěla karty původně prodávat. GeForce GTX 460 bude už kvůli většímu čipu a vyšším nárokům na chlazení výrobně dražší, než její soupeř – cenovou válku tak Nvidia zcela jistě vyvolávat nebude, neboť by z ní zákonitě vyšla jako poražená.

Shrnuto a podtrženo: GeForce GTX 460 dorazí na trh osm až devět měsíců po Radeonu HD 5850, jehož poměr výkon/cena sice může dorovnat, v provozních vlastnostech ale bude nejspíše zaostávat a zlaté tele to pro Nvidii každopádně nebude.

Zdroj: Expreview

Ohodnoťte tento článek!